Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wichura w Łodzi i województwie łódzki 17.02.2022. Zerwane dachy i uszkodzone linie energetyczne. Straż pożarna usuwa skutki wichury

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Wideo
od 16 lat
Wiatr wiejący z prędkością sięgającą 115 kilometrów na godzinę siał spustoszenie w województwie łódzkim. Trzy osoby zostały ranne. Zablokowane drogi, zerwane dachy, wstrzymana komunikacja miejska w Łodzi, powalone drzewa, to tylko niektóre skutki wichury.

Trąba powietrzna w okolicach Błaszek

W okolicach Błaszek przeszła trąba powietrzna. Największe straty wyrządziła w Smaszkowie, Aleksandrii i Wójcicach. Zerwała dachy z budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. 65-letnia kobieta została uderzona została belką z więźby dachowej, które wpadła do jej domu przez okno. Jej kilkunastoletni wnuczek ma rany głowy i ręki spowodowane odłamkami szkła.

Ranny został też 42-letni kierowca TIR-a, którego auto wiatr wywrócił na A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Mężczyznę śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratowniczego odwiedziono do szpitala.

W całym województwie przyjęliśmy ponad 1300 zdarzeń związanych z wichurą - mówi młodszy brygadier Jędrzej Pawlak, oficer prasowy Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi. - To głównie zerwane dachy, drzewa blokujące drogi. Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z powiatu kutnowskiego – 276, łowickiego – 171 i zgierskiego – 169. W samym tylko powiecie łęczyckim wiatr zerwał 70 dachów!

Wiele domów bez dachu

Między innymi wiatr zerwał dach z Urzędu Miejskiego w Łęczycy. Dachów nie mają też domy w gminach: Daszyna, Łęczyca, Piątek, Świnice Warckie. Wiatr i ulewny deszcz siały też spustoszenie w powiecie piotrkowskim. We wsi Sierosław (gm. Moszczenica) uszkodzony jest co drugi budynek. Wiatr zerwał m.in. dach. z remizy OSP. Duże zniszczenia są także w Rękoraju i Wolborzu. W tej ostatniej miejscowości porywisty wiatr zerwał lub uszkodził dachy pięciu domów i połamał lipy przy ulicy Modrzewskiego. Spadająca blacha lub drzewa zniszczyły też ogrodzenia domów. Zerwana jest też linia energetyczna.

KŁOPOTY NA DROGACH

Jak podała dyrekcja łódzkiego Oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad silny wiatr sprawił, że w co najmniej w sześciu miejscach na terenie województwa łódzkiego częściowo zablokowane są autostrady i drogi ekspresowe. Wiatr przewracał samochody ciężarowe. Na autostradzie A1 miało to miejsce w trzech miejscach. Na węźle Piątek, na wysokości budynku stacji poboru opłat. Ruch odbywał się połową jezdni. Podobna sytuacja miała miejsce w dwóch miejscach między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód na 339 kilometrze. W jednym przypadku zablokowany był pas w kierunku Katowic, a 200 metrów dalej przewrócony samochód blokował częściowo jezdnię w stronę Łodzi.
Zablokowana została też częściowo autostrada A – 2. Na 327 km między węzłami Emilia i Wartkowice, na jezdni w stronę Poznania leżąca ciężarówka blokowała połowę jezdni.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Kłopoty były też na drodze ekspresowej S8. Na 150-tym kilometrze między węzłami Sieradz Południe i Złoczew, w poprzek jezdni prowadzącej do Wrocławia leżał przewrócony samochód ciężarowy. Przejazd odbywa się objazdem . Zablokowana była też droga S-8 na 337 km między węzłami Polichno i Wolbórz. Całkowicie zablokowana jest jezdnia w kierunku Warszawy i także trzeba korzystać z objazdu.

Duże utrudnienia w podróżowaniu MPK

W Łodzi wiatr zerwaniu części elewacji komisariatu IV Komendy Miejskiej Policji przy ul. Kopernika w Łodzi. Wichura spowodowała zakłócenia komunikacji miejskiej. Trzeba było wstrzymać ruchu autobusów na pętli Arturówek. Powodem było przewrócone drzewo. Trasa linii została skrócona do. skrzyżowania Skrzydlata -Żucza. Zatrzymano też ruch autobusów na ul. Spornej przy ul. Brackiej w kierunku do ul. Wojska Polskiego. Tu też drzewo tarasowało przejazd.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Autobusy były kierowane objazdem od skrzyżowania Inflancka- Zagajnikowa ulicą Inflancką, Strykowską, Palki. Zatrzymano też ruchu autobusów na ul. Strykowskiej. Drogę zablokowało drzewo i przewody elektryczne. Leżące na jezdni drzewo sprawiło, że autobusy nie jeździły ul. Olechowską przy ul. Przewozowej. Wiatr uszkodził trakcje elektryczną na ul. Aleksandrowskiej przy ul. Lechickiej w dwóch kierunkach jazdy. Wstrzymano tam ruch tramwajów. Są kierowane objazdem. Trasa linii 2 i 8 została skrócona do pętli na Teofilowie. Wstrzymano też ruch tramwajów na ul. Piotrkowskiej przy ul. Czerwonej w kierunku do ul. Żwirki. Części dachu uszkodziły trakcję. Drzewo uszkodziło ją też na ul. Zgierskiej przy ul. Stara Baśń.

Ponad 70 tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego nie miało w czwartek prądu!

współpraca kw,d, jk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki