MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Wielki teatr świata” na Dużej, czyli prawie wielkiej, Scenie Teatru Nowego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Premierowy pokaz na Dużej Scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi odbędzie się w piątek 7 stycznia od godz. 19
Premierowy pokaz na Dużej Scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi odbędzie się w piątek 7 stycznia od godz. 19 Grzegorz Gałasiński
Pierwszą łódzką teatralną premierą nowego roku będzie „Wielki teatr świata” - barokowy dramat religijny Pedra Calderóna de la Barki. Widowisko na Dużej Scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka wyreżyserował Cezary Tomaszewski.

„Wielki teatr świata” hiszpańskiego autora Pedra Calderóna de la Barki - alegoryczny dramat religijny powstały prawdopodobnie w 1630 roku - przywołuje ideę świata jako teatru, gdzie człowiek jest aktorem, Bóg zaś dramaturgiem rozdzielającym role. Co ciekawe, dzieło na naszych scenach nie ma długiego żywota - polska prapremiera dramatu, w tłumaczeniu Leszka Białego i reżyserii Andrzeja Dziuka, odbyła się w 1986 roku w Teatrze Witkacego w Zakopanem.

Na scenie „Nowego” reżyserii spektaklu podjął się twórca o wyjątkowej wyobraźni i poczuciu humoru - Cezary Tomaszewski, także choreograf i performer, autor głośnych spektakli muzycznych Capelli Cracoviensis. Widzowie mogą się zatem spodziewać inscenizacji dalekiej od tradycyjnych interpretacji - nie kryje tego sam reżyser zapowiadając, że calderonowski Autor jawi mu się jako Jeff Bezos, Elon Musk czy Richard Branson, w samozachwycie patrzący na swoje imperia z góry - z Nieba, krawędzi kosmosu, VSS Unity.

- Piękny tekst de la Barki należał do formuły teatr ulicznego, nie ma tradycyjnej narracji, co pozwoliło nam sięgnąć po różne stylistyki i konwencje - wyjaśnia Cezary Tomaszewski. - Zajmujemy się nim we współczesnym kontekście, powstało przedstawienie, które jest przewrotnym moralitetem z dużą ilością piosenek i muzyki. Nie perorujemy z ambony, ale staramy się zbudować labirynt sensów i znaczeń, które będą skłaniać każdego z osobna do pytania samego siebie o własne życie.

Na scenie będzie można zobaczyć Agnieszkę Korzeniowską, Krzysztof Pyziaka, Konrada Michalaka, Aleksandrę Posielężną, Michała Kruka, Malwinę Jelistratow, Jolantę Jackowską, Damiana Sosnowskiego, Pawła Kosa, Bartosza Turzyńskiego, Halszkę Lehman i Adama Mortasa. Scenografię oraz kostiumy przygotowali Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży, dramaturgią zajęła się Aldona Kopkiewicz, a reżyserią światła - Jędrzej Jęcikowski.

Cezary Tomaszewski dodaje, że aspekt religijny dramatu miał istotne znaczenie dla jego interpretacji. - Wiara to wielki temat, znacznie ciekawszy niż instytucja, która jest z nią związana - mówi. - Wszyscy na co dzień w jakiś sposób z kwestią wiary się zmagamy. Ta opowieść pokazuje również, jak nasza słabość i potrzeba wiary jest wykorzystywana; jak staje się ona deską ratunkową, by przetrwać życie w jak najbardziej godny i właściwy sposób, cokolwiek to znaczy.

Premierowy spektakl „Wielkiego teatru świata” w Teatrze Nowym rozpocznie się w piątek 7 stycznia o godz. 19. Przedstawienie będzie można zobaczyć także 8, 9, 21, 22 i 23 stycznia. Autorski program do spektaklu przygotował pisarz Dominik Frosztęga.

W niedzielę 9 stycznia, od godz. 14 do 18.30, w foyer Małej Sceny Teatru Nowego po raz pierwszy zagości Żywa Biblioteka - wydarzenie towarzyszące poruszającemu spektaklowi „Wszyscy jesteśmy dziwni” (który rozpocznie się o godz. 19.15), organizowane we współpracy z łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W tej bibliotece Książkami są Ludzie: osoby wyróżniające się w społeczeństwie ze względu na przynależność do mniejszości czy niepełnosprawność, narażone na stereotypizację. W Żywej Bibliotece Czytelnikiem może zostać każdy, a następnie „wypożyczyć” Książkę do 30-minutowej rozmowy. Wszystkie pytania są dozwolone - rzecz jasna, z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny (poza spektaklem).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki