MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany w szkołach od września. Dzieci ukraińskie zostaną objęte obowiązkiem szkolnym już we wrześniu 2024. Przedstawiamy szczegóły

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nauczanie dzieci przybyłych z Ukrainy jest wyzwaniem dla polskich nauczycieli. – Od 1 września br. będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus – zapowiedziała w środę, 12 czerwca, wiceministra edukacji Joanna Mucha. Obejmie on około 50-60 tys. uczniów. Co to oznacza w praktyce? Przedstawiamy szczegóły.

Spis treści

Obowiązek szkolny od września 2024 jednak nie dla wszystkich

W środę, 12 czerwca, wiceministra edukacji, Joanna Mucha, wróciła do tematu obowiązku szkolnego dla dzieci, które przyjechały do Polski w wyniku działań wojennych na Ukrainie.

– Zaprosimy te dzieci do polskiej szkoły. Od 1 września będzie je obowiązywał obowiązek szkolny, będą chodziły do polskich szkół. Co więcej, obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus – powiedziała Mucha.

Powiązanie wypłacania 800 plus z realizacją obowiązku szkolnego wprowadzone zostało nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Joanna Mucha zapowiedziała istotne zmiany w polskich szkołach już od września. Uczniowie z Ukrainy zostaną objęci obowiązkiem szkolnym.
Joanna Mucha zapowiedziała istotne zmiany w polskich szkołach już od września. Uczniowie z Ukrainy zostaną objęci obowiązkiem szkolnym. Tomasz Gzell/PAP

Mucha przekazała, że z obowiązku szkolnego będą wyłączeni ci uczniowie, którzy jesienią poszliby do klasy maturalnej.

– Uznaliśmy, że (...) nie mają szansy, by nauczyć się całej polskiej kultury, całej polskiej literatury i historii w ciągu jednego roku – wyjaśniła.

Zapewniła, że MEN będzie pomagać stronie ukraińskiej w przeprowadzeniu matur dla nich.

Zaznaczyła, że kilkadziesiąt tysięcy dzieci i nastolatków ukraińskich, którzy mieszkają w Polsce, a nie chodzą do polskiej szkoły, uczy się w ukraińskim systemie edukacji on-line już od czterech lat, gdyż przed wybuchem wojny dwa lata uczyło się tak z powodu pandemii COVID-19.

– Nikt nie miał kontroli nad systemem on-line. Nikt nie wie, w jakich warunkach dorastały te dzieci. Nikt nie jest w stanie stwierdzić na jakim poziomie edukacyjnym się dzisiaj znajdują. Nie mamy żadnej wiedzy, w jakim stopniu posługują się one językiem polskim – wskazała Mucha.

Poinformowała, że cały proces wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy został uzgodniony ze stroną ukraińską. Podała, że również sama Ukraina od 1 września wraca do nauczania stacjonarnego.

– My nie chcemy polonizować dzieci ukraińskich – podkreśliła Mucha. Chcemy, by szanowały swoją ukraińską tożsamość i żeby w swojej ukraińskiej tożsamości mogły się wychowywać, tak jak polskie dzieci mają stworzone warunki do tego, by szanować swoją polską tożsamość i wychowywać się w swojej polskiej tożsamości wtedy, kiedy mieszkają poza granicami Polski. Jest to dla nas bardzo ważne, żeby Ukraińcy wiedzieli, że my nie mamy tutaj planu, by polonizować ich dzieci i ich młodzież – dodała.

Dodatkowe lekcje języka polskiego

Mucha poinformowała, że dzieci ukraińskie, które pójdą we wrześniu do polskich szkół będą miały zaoferowane dodatkowe cztery godziny nauki języka polskiego poza zajęciami szkolnymi. Podkreśliła, że wcześniej były to sześć godzin, ale ich liczba zostanie zredukowana na prośbę prowadzących zajęcia, którzy zauważyli przeciążenie uczniów. Równocześnie, okres uprawnienia do dodatkowych lekcji zostanie przedłużony z 24 do 36 miesięcy.

Podała, że te dzieci, które w tym roku trafią do VIII klasy szkoły podstawowej nie będą musiały zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

– Stwarzamy taką możliwość, żeby te dzieci były klasyfikowane do szkół średnich na podstawie oceny z języka polskiego, czyli z zajęć z języka polskiego – poinformowała wiceministra.

Przeczytaj również: „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte”: z jakimi problemami mierzą się dzieci uciekające przed wojną? Co może im pomóc?

Nauczyciele będą przygotowani

Ministra Mucha mówiła również o przygotowaniu nauczycieli do pracy z dziećmi, które doświadczyły wojny.

– Planujemy dla nauczycieli dodatkowe szkolenia, wsparcie pedagogiczne i psychologiczne. Bardzo nam zależy też na tym, by wykorzystać potencjał ukraińskich psychologów, którzy są w Polsce. Będziemy starali się o to, by przyspieszyć procesy nostryfikacji – zapewniła.

Jak zapisać dziecko do szkoły?

Wiceministra edukacji zwróciła się do rodziców ukraińskich, by nie zwlekali z posłaniem swoich dzieci do polskiej szkoły.

– Gdyby były jakiekolwiek problemy z przyjęciem dziecka do polskiej szkoły, bardzo prosimy, by kontaktować się z kuratoriami, z nami. Będziemy starali się wyjść naprzeciw wszelkim problemom – powiedziała.

Mucha poinformowała także, że w ciągu kilku dni na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowane zostaną w języku ukraińskim informacje dotyczące tego procesu.

Zgodnie z polskim prawem, dzieci i młodzież z Ukrainy, tak jak inne dzieci cudzoziemskie, w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowane do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego.

W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Publiczna szkoła podstawowa, w której rejonie mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc.

– Gdyby zdarzyło się, że nie ma miejsca w szkole (rejonowej – PAP), to wtedy samorząd organizuje dowóz tego dziecka do innej (...) szkoły. Na to też są przewidziane środki – dodała Mucha. Zauważyła, że są małe szkoły np. w pobliżu ośrodków zakwaterowania. Z tymi samorządami jesteśmy cały czas w kontakcie. Znamy ich sytuację, wiemy, że poradzą sobie z tym procesem i są przygotowane na wrzesień – zapewniła.

Obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci

Wiceszefowa resortu edukacji powiedziała na konferencji prasowej, że temat obowiązku szkolnego dla ukraińskich dzieci żyjących w Polsce został omówiony ze stroną ukraińską.

– Panowie ministrowie, którzy spotkali się z nami, są bardzo zainteresowani, by ten obowiązek został wprowadzony w Polsce. Oferują (...) współpracę. Na pewno z takiej oferty skorzystamy. Większość tego planu jest gotowa. Czekamy (...) na zapisy ustawy (...) – powiedziała Mucha.

Dzieci nieobjętych obowiązkiem szkolnym mniej niż sądziliśmy?

Przekazała również, że po rozmowie ze stroną ukraińską resort jest przekonany, że liczba dzieci, które są w Polsce i nie realizują obowiązku szkolnego w polskim systemie edukacyjnym, jest mniejsza niż szacowano.

– Liczba ta bliższa jest 50-60 tys. niż tych dużych liczb, które podawały organizacje pozarządowe. Ukraińcy mają swoje statystyki, myślę, że dość dokładne i rzetelne – powiedziała wiceszefowa MEN.

Dotychczas szacowało się, że dzieci z Ukrainy nieuczęszczających do szkoły jest dużo więcej:

– Jednym z kluczowych ustaleń tego badania jest brak mechanizmów pozwalających na monitorowanie liczby dzieci osób uchodźczych i migrantów, które nie uczęszczają do szkoły. Istnieją różnice pomiędzy danymi szacunkowymi podawanymi przez różne instytucje. Te najbardziej zachowawcze sugerują, że ponad 100 000 osób fizycznie nie uczęszcza do szkoły, ale twierdzi, że kontynuuje edukację w trybie internetowym zgodnie z ukraińskim programem nauczania – Magdalena Konczal analizowała raport „Poza szkołą. Analiza barier systemowych dla nastolatków z Ukrainy przebywających w Polsce”.

Tak natomiast prezentują się dane dotyczące uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają do polskich szkół:

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało najnowsze dane na temat liczby uczniów ukraińskich w polskich szkołach i przedszkolach. Obecnie jest ich 277,3 tys., w tym 180,1, tys. przybyło z Ukrainy do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj – przedstawiono dane w artykule o uczniach z Ukrainy uczęszczających do polskich placówek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie zmiany w szkołach od września. Dzieci ukraińskie zostaną objęte obowiązkiem szkolnym już we wrześniu 2024. Przedstawiamy szczegóły - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki