MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 ml zł na uczniów z Ukrainy? Od nowego roku szkolnego 60 tys. dzieci ukraińskich w polskim systemie

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli na teren Polski w wyniku działań wojennych, zostaną objęci obowiązkiem szkolnym, o czym informowała już Joanna Mucha, wiceministra edukacji. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w poniedziałek (17 czerwca) została opublikowana informacja o pracach MFiPR nad zmianami w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), w związku z zapowiedzią objęcia obowiązkiem szkolnym od 1 września dzieci z Ukrainy.

Spis treści

Dodatkowe pieniądze na kształcenie uczniów z Ukrainy

Informacja o przygotowywaniu przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projektu zmiany programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 została opublikowana w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

dziewczynka z Ukrainy z plecakiem
Od 1 września 2024 roku wchodzi obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy. Trwają prace nad zmianami w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Wyjaśniono, że zmiany są powiązane z nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona uzależnienie wypłaty świadczeń wychowawczych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy od faktu realizacji przez nich obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w polskim systemie oświaty.

Podano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi lub trzeci kwartał 2024 r. Według szacunków resortu edukacji – zaznaczono – modyfikacja spowoduje, że w roku szkolnym 2024/2025 dodatkowo do polskich szkół zostanie przyjętych ok. 60 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy.

– Wymaga to szybkiego uruchomienia wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na rzecz przygotowania polskich szkół do przyjęcia tak dużej grupy nowych osób z Ukrainy – uzasadniono.

Zaznaczono, że z uwagi na włączenie interwencji do FERS w trakcie okresu programowania, niemożliwe jest objęcie wsparciem EFS+ wszystkich uczniów i uczennic z Ukrainy.

– Niemniej, w konsultacji z Ministerstwem Edukacji Narodowej, stwierdzono, że aby uzyskać odczuwalną zmianę w systemie, konieczne jest objęcie wsparciem co najmniej 40 proc. uczniów i uczennic (24 tys. osób przy szacunkach resortu oświaty i wychowania, że od 1 września 2024 r. do polskich szkół wejdzie 60 tys. osób) – zaznaczono. – Przyjmując to za punkt wyjścia oraz uwzględniając możliwą do wygospodarowania na ten cel kwotę 116 256 626 euro i objęcie finansowaniem częściowym interwencji krajowej środkami EFS+ zdecydowano się ustalić wskaźnik na poziomie 29 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy (48 proc.).

Resort funduszy zauważył, że w związku z wprowadzeniem do programu działań mających na celu wsparcie kształcenia formalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających w Polsce, konieczne jest przesunięcie środków na ten cel (500 mln zł) z innych priorytetów programu.

Wskazano, że proponowana realokacja środków spowoduje, że łączna alokacja FERS zostanie zwiększona o 6 416 857 euro, tj. do kwoty 4 882 368 735 euro, w tym wkład UE pozostanie bez zmian i wyniesie 4 049 099 776 euro, a wkład krajowy zwiększono o 6 416 857 euro i wyniesie 833 268 959 euro.

– Zmiana kwoty wkładu krajowego wynika z różnego poziomu środków krajowych wymaganego na poszczególnych priorytetach FERS. Na zwiększenie wkładu krajowego wyraził zgodę Minister Finansów – zaznaczono.

Poinformowano, że dodatkowo w programie m.in. dodano uzasadnienie dla realizacji działań wspierających objęcie dzieci i młodzieży z Ukrainy kształceniem formalnym, zmniejszono wskaźniki dotyczące współpracy międzynarodowej oraz innowacji proporcjonalnie do zmniejszenia alokacji na działania. Dodano też wskaźnik dotyczący uczniów z Ukrainy uczestniczących w kształceniu formalnym w roku szkolnym z wartością docelową 29 tys. i usunięto zapisy dotyczące opieki farmaceutycznej w związku ze zmianami wprowadzonymi w alokacji Ministerstwa Zdrowia.

Obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy

W środę wiceministra edukacji Joanna Mucha zapowiedziała, że od 1 września br. będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Poinformowała, że cały proces wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy został uzgodniony ze stroną ukraińską. Podała, że również sama Ukraina od 1 września wraca do nauczania stacjonarnego.

– Mam głębokie przekonanie, że i ze strony rządu ukraińskiego i ze strony społeczności ukraińskiej nasz program znajdzie pełne zrozumienie – zapewniła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 500 ml zł na uczniów z Ukrainy? Od nowego roku szkolnego 60 tys. dzieci ukraińskich w polskim systemie - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki