Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieluń dał przykład, jak walczyć z rakiem

Zbyszek Rybczyński
Zbyszek Rybczyński
Około 4 tys. mieszkańców gminy Wieluń skorzystało już z badań genetycznych. Do programu chce się przyłączyć gmina Pątnów.

Władze Pątnowa chcą uruchomić dla swoich mieszkańców program badań genetycznych, które pozwalają wykryć zagrożenie nowotworowe na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych, co zwiększa szansę całkowitego wyleczenia.

Od 2007 roku akcja jest prowadzona w gminie Wieluń, gdzie przebadanych zostało już około czterech tysięcy osób. Z badań korzystają także mieszkańcy gminy Biała. Ci, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka, zostali objęci fachową opieką medyczną.

Wójt Pątnowa Jacek Olczyk pojawił się wraz z pracownicą Urzędu Gminy Anną Pakułą na ostatniej konsultacji genetycznej w Wieluniu, by porozmawiać z dr. n. med. Tomaszem Huzarskim z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie.

- Jesteśmy mocno zainteresowani przystąpieniem do tego programu. Na razie poczyniliśmy wstępne ustalenia, pytaliśmy się o warunki, od czego trzeba byłoby zacząć, jak te badania wyglądają w praktyce - mówi Anna Pakuła z UG w Pątnowie. - Musimy teraz przemyśleć, w jaki sposób moglibyśmy to zaszczepić na gruncie naszej gminy i przeanalizować koszty.

- My możemy podzielić się swoimi doświadczeniami, wiedzą. Nie powinno być też problemu z udostępnieniem materiałów - mówi Zofia Spaleniak, która z ramienia gminy Wieluń sprawuje pieczę nad organizacją konsultacji genetycznych.

Wieluński program wykrywania rodzin z wysoką genetyczną predyspozycją do rozwoju nowotworów można uznać za pionierski. Dostęp do takich badań w małych miejscowościach jest bowiem w Polsce znikomy.

- Mamy ponad 20 poradni genetycznych w dużych centrach onkologii. Można powiedzieć, że dostępność do badań dla mieszkańców dużych miast nie jest zła. Natomiast w mniejszych miejscowościach dostępność jest żadna, ale przede wszystkim nie ma też tej wiedzy, dotyczącej genetycznego podłoża nowotworów. Wieluń jest modelowym przykładem, jak działać oddolnie - mówi Tomasz Huzarski. - Dajemy ludziom nie tylko szansę bezpłatnego sprawdzenia, czy są w grupie najwyższego ryzyka. Najcenniejsze jest to, że jeśli takie ryzyko zostanie stwierdzone, to nie zostawiamy pacjentów samych sobie. Kieruje się ich do dużych poradni, gdzie dzięki różnym programom zostają objęci specjalistyczną opieką.

Wstępne badanie polega na wypełnieniu ankiety i oddaniu niewielkiej ilości krwi. Ewentualne objęcie fachową opieką osób genetycznie obciążonych finansuje gmina Wieluń. Ostatnia konsultacja była już 28.

- Zdarza się, że zgłaszają się osoby, które już u nas były. Ma to miejsce w sytuacjach, kiedy w rodzinie pojawią się nowe zachorowania na nowotwór - dodaje Zofia Spaleniak.

Zobacz też:

Źródło:x-news.pl

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki