Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Jakuba Kestenberga czeka na lifting

Wiesław Pierzchała
Artur Kostkowski
Są szanse, że słynna willa secesyjna Jakuba Kestenberga przy skrzyżowaniu ul. Jaracza i Sterlinga w Łodzi, zostanie wreszcie odnowiona i zagospodarowana. Zabytek od wielu lat stoi pusty i niszczeje. Właściciel obiektu zapewnia, że zrobi wszystko, by poszukać najemcę, który wyremontuję cenną rezydencję. A to oznacza, że odzyska ona dawny blask.

- Wnętrza willi i dach są w dobrym stanie, natomiast na zewnątrz tynki odpadają i spod nich, od strony ul. Jaracza wyglądają cegły - twierdzi Ewa Szelągowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, która niedawno była tam na inspekcji. - Sprawę tę poruszyłam w rozmowie z właścicielami obiektu, którzy obiecali go zabezpieczyć.

Właścicielem rezydencji jest Instytut Postępowania Twórczego. Do instytutu należy też pobliska fabryka Jakuba Kestenberga, w której dziś mieści się Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna. IPT chce wynająć także willę.

- Gotowi jesteśmy zawrzeć długoterminową umowę najmu, tak aby nasz kontrahent mógł odnowić rezydencję i ją zagospodarować, a koszty przez niego poniesione zostałyby odliczone w ramach czynszu - wyjaśnia Tomasz Pietrasik, prokurent Instytutu Postępowania Twórczego. - Ta stylowa rezydencja znakomicie nadaje się na prestiżową siedzibę banku lub firmy.

Willę zbudowano w latach 1902 - 1903 według projektu znanego architekta Franciszka Chełmińskiego. Powstała efektowna rezydencja z biurami na parterze i prywatnymi pokojami rodziny Kestenbergów na piętrze.

Ozdobą elewacji są wykusze, balkony, pilastry między oknami, sterczyny na szczycie i akcenty secesyjne, jak asymetria, różne faktury tynku (np. gładka, żłobkowana itp.) oraz motywy roślinne szczególnie widoczne na szczycie od strony ul. Sterlinga.

W środku zaś wzrok przyciąga bogato zdobiony hall z klatką schodową, gdzie można podziwiać zarówno witraże na szkle malowane, jak i dekoracyjne motywy secesyjno-roślinne. Po II wojnie światowej w willi mieściły się biura dawnej fabryki Jakuba Kestenberga, którą przekształcono w Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Emfor".

CZYTAJ TEŻ:
* Pałac Kindlera na Widzewie odzyska dawny blask
* Kolejna kamienica w Łodzi odzyskała blask [ZDJĘCIA]

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki