Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witold Stępień: Sygnały z rynku świadczą o gospodarczym ożywieniu

Mateusz Szymandera
Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, jest patronem konkursu Menedżer Roku, którego partnerem jest Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, jest patronem konkursu Menedżer Roku, którego partnerem jest Urząd Marszałkowski w Łodzi. Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Rozmowa z Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego, patronem konkursu Menedżer Roku.

W listopadzie podpisał Pan kontrakt terytorialny dla woj. łódzkiego. Co z niego wynika?
W kontrakcie zapisane są najważniejsze inwestycje, które będą realizowane do 2020 r. To 90 zadań - ich wykonanie oznacza mocniejszą Łódź, silniejszy region, lepsze warunki dla mieszkańców, przedsiębiorców, uczelni. Zapisane inwestycje to np. rewitalizacja miast. Aglomeracja łódzka, po śląskiej, otrzymała na ten cel najwięcej pieniędzy. Priorytetem jest też transport. Na liście jest m.in. budowa autostrady A1, trasy ekspresowej S14, tunelu średnicowego w Łodzi, który połączy dworce Fabryczny z Kaliskim. W kontrakcie zapisana jest też rozbudowa centrum onkologicznego, bo poprawa zdrowia mieszkańców Łódzkiego, profilaktyka to dziś jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy temat.

W co Łódzkie inwestowało w 2014 roku?
Znaczącą kwotę przeznaczyliśmy na poprawę infrastruktury transportowej. Kupiliśmy i zmodernizowaliśmy pociągi, cieszyliśmy się z otwarcia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowoczesne składy obsługują trasy do Sieradza, Łowicza, Koluszek, z Widzewa do Zgierza i łódzką kolej obwodową. W pobliżu stacji Łódź Widzew powstało nowoczesne zaplecze techniczne do obsługi pociągów. Duże pieniądze zostały zainwestowane w budowę i modernizację dróg wojewódzkich. Nie mniej ważną pozycję w budżecie zajmowały inwestycje w szpitalach. Kończyliśmy zadania związane z budową centrum onkologicznego w szpitalu im. Kopernika, duże działania miały miejsce w szpitaluim. Biegańskiego i innych placówkach ochrony zdrowia.

Jak Pan ocenia kondycję firm działających w woj. łódzkim?
Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową aglomeracja łódzka jest drugim w Polsce najatrakcyjniejszym miejscem do inwestowania w usługi, trzecim ,jeśli chodzi o atrakcyjność dla działalności przemysłowej, a czwartym - dla biznesu opartego na zaawansowanych technologiach. To cieszy, bo zawsze staraliśmy się kreować politykę przyjazną biznesowi. Na rozwój firm, wprowadzanie w nich innowacyjnych rozwiązań czy współpracę biznesu z nauką przeznaczyliśmy 1,5 mld zł unijnego dofinansowania. Istotne jest tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości: miejsc, w których młodzi ludzie zakładający firmy mogą liczyć na wsparcie merytoryczne, pomoc księgową i prawną. Dzięki temu, ale głównie dzięki przedsiębiorczości i pracowitości mieszkańców województwa, kondycja firm w Łódzkiem jest dobra. Sygnały docierające z rynku pozwalają mi wierzyć, że czeka nas ożywienie gospodarcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki