Wkrótce inauguracja nowego sezonu w Filharmonii Łódzkiej

  Wkrótce inauguracja nowego sezonu w Filharmonii Łódzkiej

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Filharmonii Łódzkiej trwa montaż nowych organów

  W Filharmonii Łódzkiej trwa montaż nowych organów ©Grzegorz Gałasiński

  Nowy sezon artystyczny w Filharmonii Łódzkiej zostanie uroczyście zainaugurowany 15 listopada. Filharmonia zacznie grać jednak już wcześniej, wzbogacona o artystów-rezydentów.
  W Filharmonii Łódzkiej trwa montaż nowych organów

  W Filharmonii Łódzkiej trwa montaż nowych organów ©Grzegorz Gałasiński

  - To nie tylko prestiż dla instytucji, ale również nowe kontakty i projekty - zapewnia Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej.

  Od nowego sezonu artystami-rezydentami FŁ będą organista i klawesynista Krzysztof Urbaniak oraz Ivan Monighetti, rosyjski wiolonczelista, ostatni student Mścisława Rostropowicza, także dyrygent i ceniony znawca osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych technik wykonawczych.


  - W nowym sezonie stawiamy na różnorodność repertuarową, chcemy pozyskać jak najszersze grono melomanów - zapowiada Daniel Raiskin, pierwszy dyrygent Filharmonii Łódzkiej. Zespół przewodników artystycznych FŁ tworzą również Kai Bumann, dyrygent niemiecki, pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Łódzkiej; Dawid Ber, chórmistrz FŁ oraz Maciej Koczur, asystent dyrygenta w FŁ.

  W zaplanowanym na 15 listopada koncercie na inaugurację sezonu wystąpią: Ivan Monighetti (wiolonczela, dyrygent), Marta Boberska (sopran), Olga Maroszek (alt), Przemysław Baiński (tenor), Bartosz Szulc (bas), Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ. W programie - Elegy: Snow in June na wiolonczelę solo i czterech perkusistów Tana Duna, Muzyka dla królewskich ogni sztucznych Georga Friedricha Händla i Msza Nelsońska d-moll Josepha Haydna.

  Pierwszy koncert odbędzie się jednak 11 października w kościele księży orionistów w Zduńskiej Woli, gdzie Orkiestra Symfoniczna FŁ zaprezentuje się pod wodzą Marty Kluczyńskiej.

  - Ze względu na prace budowlane w naszej siedzibie, musimy korzystać z gościnności innych sal - wyjaśnia Tomasz Bęben. - Konsekwencją dobrych relacji z festiwalu Kolory Polski jest teraz to, że nie mamy problemu ze znalezieniem miejsc do występów w regionie.

  W Łodzi orkiestrę filharmonii usłyszymy w nowym sezonie po raz pierwszy 18 października w nowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a. Muzykom orkiestry, pod dyrekcją Pawła Przytockiego, towarzyszyć będzie Beata Bilińska (fortepian). Już w listopadzie orkiestra wróci na ul. Narutowicza 20/22.

  Wśród artystów, którzy w tym się sezonie wystąpią w FŁ będą: pianiści Błażej Dowlasz, Alexei Volodin, Saskia Giorgini i Konstantin Scherbakov; skrzypkowie Kaja Danczowska, Maciej Łabecki i Piotr Pławner; wiolonczelista Dominik Połoński; śpiewacy Aga Mikołaj i Benjamin Bruns; dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

  Kontynuowane będą transmisje z The Metropolitan Opera - zobaczymy dziewięć przedstawień, na początek, 23 listopada, "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo