Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce zmiana dyrekcji Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Marcin Hycnar był dyrektorem Teatru imienia Stefana Jaracza w Łodzi od 1 grudnia 2020 roku
Marcin Hycnar był dyrektorem Teatru imienia Stefana Jaracza w Łodzi od 1 grudnia 2020 roku Krzysztof Szymczak
Marcin Hycnar wkrótce ma przestać sprawować funkcję dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Co zatem czeka zasłużoną scenę?

Jak już informowaliśmy, dyrektor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Marcin Hycnar, zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Wyjaśnia, że oficjalnie misję w łódzkiej instytucji zakończy w ostatni dzień maja. Artysta publicznie nie zdradził przyczyn swojej decyzji.

Co zatem w tej sytuacji czeka jedną z najważniejszych teatralnych scen w kraju? Urząd Marszałkowski, któremu podlega instytucja może ogłosić konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora naczelnego lub mianować własnego kandydata z pominięciem procedury konkursowej (za zgodą ministra kultury). Wiele wskazuje na to, że zarząd województwa łódzkiego zdecyduje się na to drugie rozwiązanie - zaczyna brakować czasu na zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu tak, by kolejny sezon nie został stracony. Łódzki Urząd Marszałkowski nie poinformował jeszcze o podjętej decyzji.

Jak zawsze w takiej chwili, uruchamia się środowiskowa giełda nazwisk ewentualnych kandydatów na zwalniane stanowisko. Przypomnijmy, że do ogłoszonego w 2020 roku przez zarząd województwa konkursu na dyrektora „Jaracza” zgłosiło się sześciu kandydatów (ostatecznie konkurs nie został rozstrzygnięty). Byli to: reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta Mariusz Grzegorzek, aktor i reżyser Michał Chorosiński, reżyser Adam Sroka, reżyser Jerzy Lach, krytyk teatralny i scenarzysta Konrad Szczebiot oraz aktor, reżyser, scenarzysta, wykładowca Gabriel Gietzky (aktualnie dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi). Według nieoficjalnych informacji, jednym z branych pod uwagę kandydatów jest Waldemar Drozd, od 2019 roku - zgodnie z umową, przez trzy lata - sprawujący funkcję dyrektora Łódzkiego Domu Kultury (wcześniej m.in. zasiadał w Radzie Nadzorczej Radia Łódź, był wicedyrektorem wydziału kultury w Urzędzie Miasta Łodzi oraz dyrektorem łódzkiego oddziału Telewizji Polskiej).

Aktor i reżyser Marcin Hycnar był dyrektorem Teatru im. S. Jaracza od 1 grudnia 2020 roku - umowę miał podpisaną do 31 sierpnia 2024 roku. Wcześniej - pod koniec lipca 2020 roku - władze województwa odwołały ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego „Jaracza” Waldemara Zawodzińskiego. Jak informował wówczas Urząd Marszałkowski, decyzja został podjęta na podstawie „stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru i nieprzestrzegania zapisów ustawy o finansach publicznych”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki