Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie Komisje Uzupełnień w Łódzkiem rozpoczęły nabór do służby przygotowawczej

Redakcja
76 kart powołań wydały do tej pory Wojskowe Komendy Uzupełnień w województwie łódzkim. Na chętnych do armii czeka sporo korzyści nie tylko finansowych, a szkolenia ruszają 5 września

Choć to jeszcze nie zawodowa, a tylko ochotnicza służba, ale chętnych do armii nie brakuje. Na początku lipca Wojewódzkie Komisje Uzupełnień w naszym województwie rozpoczęły nabór do służby przygotowawczej, która jest jedną z ochotniczych form służby wojskowej. Do zapełnienia są 224 etaty, a szkolenia odbędą się między 5 września i 22 grudnia. Nabór oficjalnie kończy się dwa tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia, ale większość limitów przypadających na poszczególne WKU jest już wypełniona. – Mamy już praktycznie komplet, ale to nie znaczy, że jeśli będą chętni, nie dostaną się do służby przygotowawczej – mówi kpt. Mariusz Szczepaniak, oficer prasowy WKU w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie przydzielono limit 59 miejsc. – Będą brani pod uwagę, jako chętni na pierwszy turnus następnego roku. Te osoby będą już przebadane, będą miały wymagane dokumenty i przy kolejnym poborze, który rozpocznie się w styczniu lub w lutym będą brani pod uwagę jako pierwsi – dodaje kpt. Mariusz Szczepaniak.
Na razie nie wiadomo ile turnusów będzie w przyszłym roku, ale zazwyczaj są trzy, a zdarzało się i cztery.

Chodź do woja!

Na co mogą liczyć rekruci? Wysokość miesięcznego uposażenia nie powala, bo to zaledwie 30 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (czyli 960 zł brutto), ale armia dorzuca do tego zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania służby, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie. Kpt. Szczepaniak informuje, że żołnierze szkoleni w ramach służby przygotowawczej w korpusie szeregowych nabywają także uprawnienia porównywalne do tych posiadanych przez żołnierzy przygotowujących się do służby zawodowej.

– W czasie pełnienia służby podlegają także ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu – dodaje oficer prasowy WKU w Tomaszowie.

Ponadto ci, którzy są zatrudnieni, a zostali powoływani do służby przygotowawczej, otrzymują od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego uposażenia. Warto wiedzieć również, że okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.

Szkolenia realizować będą m.in.: Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Do WKU w Tomaszowie zakwalifikowano 59 kandydatów (w tym 18 kobiet). Do 19 lipca w całym województwie wydano 76 kart powołań.

Podczas poboru komisja bierze pod uwagę wyniki nauczania, poziom kwalifikacji i obecne zapotrzebowanie sił zbrojnych. Ci, którzy przejdą kwalifikację, kierowani są do psychologa, a po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia otrzymują kartę powołania. Najczęstszym powodem odrzucenia są względy zdrowotne - negatywne badania wojskowej komisji lekarskiej lub negatywne badania wojskowej pracowni psychologicznej.

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi ppłk Dariusz Łyko informuje, że w początkowym okresie wprowadzenia służby przygotowawczej zainteresowanie przewyższało liczbę miejsc, ale obecnie ten poziom jest wyrównywany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki