Województwo łódzkie ma budżet [ZDJĘCIA]

Marcin Darda
Marcin Darda
Udostępnij:
Za budżetem województwa na 2016 r. głosowali tylko radni PO-PSL. Budżet nazwano “ostrożnym”. Przeciw był klub PiS i radny SLD. Według opozycji budżet na 2016 r. jest “najgorszym” od 2011 r.

Projekt budżetu na 2016 rok zakłada dochody na poziomie 799 mln 701 tys. zł, wydatki mają wynieść 750 mln 804 tys. zł, z kolei nadwyżka budżetowa to 48 mln 897 tys. zł. 18,8 mln zł z nadwyżki samorząd przeznaczy na spłatę kredytu, 30 mln zł na spłatę kolejnego, zagranicznego kredytu, a ponad 50 tys. na spłatę pożyczki z WFOŚiGW. Ale budżet na sesji przeszedł z autopoprawką zarządu województwa przesuwającą 3 mln zł, z czego 1 mln zł zostanie przeznaczony na promocję Łódzkiego Portu Lotniczego, w którym województwo ma niecałe 5,7 proc. udziałów.

W kuluarach komentowano, że to uśmiech marszałka Witolda Stępnia posłany w kierunku prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej i tej części PO, która chce go odwołać. Między marszałkiem a prezydent kwitnie bowiem konflikt, a jednym z punktów zapalnych jest m.in. zbyt niski udział zdaniem prezydent, udział województwa w strukturze własnościowej lotniska. Co interesujące, poprawkę dotyczącą lotniska złożył też klub PiS. Radny Michał Król proponował obcięcie “zbyt rozbuchanych wydatków na promocję” o 1 mln zł, by przekazać te pieniądze na zwiększenie udziałów marszałkowskich w porcie lotniczym. Poprawka nie przeszła, ale koalicja PO - PSL zapowiedziała dyskusję m.in. na ten temat na styczniowej sesji, na którą zaproszono m.in. przewodniczącego rady nadzorczej lotniska. Poprawkę zgłosił także jedyny w sejmiku radny SLD Piotr Bors i od jej poparcia uzależniał z kolei poparcie budżetu. Ale nic z tego nie wyszło: za przesunięciem blisko 250 tys. zł. z zadania “utrzymanie Urzędu Marszałkowskiego WŁ” na opracowanie programu leczenia niepłodności metodą in vitro głosował jedynie Bors, pozostali radni byli przeciw.

Jak dotąd każdy budżet firmowany nazwiskiem marszałka Stępnia określano “proinwestycyjnym”, “rozwojowym”, ewentualnie “realnym”. Ten na przyszły rok określono już tylko mianem “ostrożnego”.

Czytaj też:Łódzki sejmik występuje w obronie województwa przed rozbiorem

- W tym budżecie utrzymujemy wysoki udział nakładów na kulturę, oświatę, interweniujemy w obszarze ochrony zdrowia i pomocy społecznej - mówił marszałek Stępień - Przedstawiamy, który budżet modernizuje infrastrukturę i wykorzystuje środki unijne. W ocenie zarządu ten budżet spełnia oczekiwania.

Generalnie przekaz koalicji PO - PSL jest taki, że województwo już się nie zadłuża, natomiast spłaca kredyty, które zaciągnęło wcześniej na inwestycje, stąd też kolejny budżet bez deficytu.

Czytaj też:Łódzkie nie chce rozbioru

Radni PiS wypominali dochody: “najniższe od 2011 r., a a wydatki jedne z niższych w ostatnich latach”.

- To najgorszy budżet ostatnich lat i jak sądzę, nierealny - ocenia Włodzimoierz Fisiak, były marszałek, radny PiS. - Proponowane przez zarząd dochody i wydatki w praktyce się nie pokrywają i to już tradycja. W ubiegłym roku cieliśmy budżet o ponad 130 mln zł, w tym ponad 100 mln zł niewykorzystanych środków unijnych. W tym roku do obcięcia obecnego budżetu jest ponad 33 mln zl, z czego 80 proc. to niewykorzystane środki unijne. Sądzę, że podobnie będzie z budżetem przyszłorocznym.

Za przyjęciem budżetu głosowało 17 radnych, 13 było przeciw.

Fakty

Na co samorząd Łódzkiego wyda pieniądze w przyszłym roku.

Najwięcej, bo 275,1 mln zł zaplanowano na transport i łączność. 143 mln zł to wydatki na administrację, m.in. dokapitalizowanie niektórych spółek. Na kulturę zapisano 77 mln zł, na rolnictwo i łowiectwo 48 mln zł, a na oświatę 53 mln zł. Zadania z zakresu pomocy społecznej warte są 21 mln zł, na kulturę fizyczną przeznaczono 11 mln zł, a na ochronę zdrowia blisko 10 mln zł.

Inwestycje wyniosą prawie 190 mln zł. Wśród nich jest 11 związanych z rozbudową dróg, najdroższa dotyczy drogi nr 705 na odcinku Jeżów - Skierniewice, warta prawie 20 mln zł. Ponad 2,2 mln zł trafi do szpitala im. Kopernika na inwestycje związane m.in. z przekształceniem go w Wojewódzkie Centrum Onkologii. Ponad 1,2 mln zł samorząd wyda na zakup i modernizację pociągów.

Dług województwa na koniec 2016 r. ma wynieść 329 mln zł (plan na koniec tego roku to 378 mln zł), co oznacza, że wobec dochodów budżetu spadnie do nieco ponad 41 proc.

md

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ola
A co ten tępy grubas tam robi? Na ścieżkę zdrowia i do dietetyka albo lepiej DO ŁOPATY,zgodnie z kwalifikacjami.
Dodaj ogłoszenie