Wojna na Ukrainie. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda aktywnie zaangażowana w pomoc dla tego kraju oraz uchodźców

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Grzegorz Jakubowski/KPRP
Udostępnij:
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda od początku wojny na Ukrainie aktywnie włączyła się w pomoc dla mieszkańców tego kraju oraz dla uchodźców. Prowadzi rozmowy na temat wsparcia dla Ukraińców, uczestniczy w organizowaniu pomocy humanitarnej, a także spotyka się z uchodźcami, którzy znaleźli się w naszym kraju.

Kancelaria Prezydenta od lat, we współpracy m.in. z resortem spraw zagranicznych prowadzi pod patronatem Pary Prezydenckiej akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która jest skierowana do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich. Po inwazji na Ukrainę, dzięki pomocy wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców tego kraju.

Od chwili wybuchu wojny Kancelaria Prezydenta zorganizowała i wysłała na Ukrainę kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości.

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w Kamieńcu Podolskim, gdzie spotkała się z mieszkającymi tam Polakami i osobami polskiego pochodzenia, w tym duchowieństwem, przekazała kolejny transport z pomocą rzeczową. Pierwsza Dama podkreśliła, że pomoc dla Ukrainy włączyła się także Polonia amerykańska. – Mam nadzieję, że ta przywieziona przez nas pomoc będzie pewną ulgą w tej okropnej sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy Ukrainy się znaleźli – podkreślała.

W Kamieńcu Podolskim małżonka prezydenta spotkała się z biskupem kamieniecko-podolskim, Leonem Maksymilianem Dubrawskim, z którym rozmawiała o pomocy humanitarnej organizowanej przez polskie duchowieństwo, sytuacji na Ukrainie i potrzebach jej mieszkańców.

Pierwsza Dama spotkała się również z przebywającymi pod opieką tamtejszych Ojców Paulinów uchodźcami. W klasztorze schronienie znaleźli uchodźcy z ogarniętych walkami terenów, obecnie przebywa tam około 60 osób. Pierwsza Dama podziękowała Ojcom Paulinom za prowadzone przez nich działania humanitarne. Podczas spotkania z uchodźcami zapewniła, że Polska i Polacy wspierają mieszkańców Ukrainy i będą swoje działania kontynuować tak długo, jak będzie to potrzebne.

Agata Kornhauser-Duda odbywa wiele spotkań z uchodźcami także w Polsce. Osoby te otrzymały wsparcie psychologiczne, dzieci uczęszczają do polskich szkół lub uczą się on-line w ukraińskim systemie edukacji, dorośli Ukraińcy mają też możliwość podjęcia pracy, a wszyscy otoczeni są opieką medyczną.

Agata Kornhauser- Duda odwiedziła m.in. warszawską Szkołę Podstawową z oddziałami dwujęzycznymi HUMAN to HUMAN. W każdy czwartek placówka oferuje ukraińskim dzieciom bezpłatne warsztaty. Ten czas ich mamy mogą wykorzystać na wypoczynek lub załatwienie spraw. Małżonka Prezydenta rozmawiała z Ukrainkami o ich sytuacji, miejscach pochodzenia i nadziejach na szybki pokój. Panie podzieliły się swoimi wojennymi przeżyciami, mówiły o bliskich, z którymi przyjechały i mężach, braciach, synach, którzy walczą o wolność Ukrainy.

W Pułtusku Agata Kornhauser-Duda spotkała się z uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Domu Polonii.

Pierwsza Dama dołączyła też do świątecznego śniadania z ukraińskim gośćmi w Warszawie podczas prawosławnej Wielkanocy.

Małżonka prezydenta uczestniczyła także w zdalnym spotkaniu, którego tematem była pomoc mieszkańcom Ukrainy, szczególnie osobom chorym i niepełnosprawnym, w tym sierotom. Rozmowa z przedstawicielami ukraińskich instytucji państwowych i organizacji została zainicjowana przez członków Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że działania, których sama się podejmuje są skierowane przede wszystkim do grup osób wymagających szczególnej, specjalistycznej opieki. Pierwsza Damauczestniczyła w ewakuacji głęboko upośledzonych sierot do ośrodka w Niemczech, pośredniczyła w zapewnieniu pomocy dla ponad ośmiuset małych pacjentów onkologicznych, którzy przebywają już bezpiecznie w polskich i zagranicznych szpitalach, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie zakwaterowanie zapewniono także ich bliskim.

Agata Kornhauser-Duda zainicjowała także koalicję małżonek przywódców innych państw na rzecz pomocy ofiarom wojny i zabiegała o utworzenie bazy ośrodków w Europie i na świecie, w których schronienie i leczenie będą mogli otrzymać ukraińscy uchodźcy wymagający szczególnej troski.

Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie