MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi będą serwisować najnowocześniejsze polskie samoloty szkolne, ale... nie w Łodzi, lecz w Dęblinie

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
M346 Bielik to niezwykle zaawansowany samolot szkolny, następca legendarnego TS-11 Iskra. Ciekawostką jest fakt, że M346 był początkowo realizowany jako wspólny projekt rosyjsko-włoski, stąd jego niezwykłe podobieństwo do rosyjskiego samolotu szkolnego Jak-130. Później jednak drogi Rosjan i Włochów się rozeszły i włoski koncern samodzielnie dopracował konstrukcję znaną poza Polską jako M346 Master.
M346 Bielik to niezwykle zaawansowany samolot szkolny, następca legendarnego TS-11 Iskra. Ciekawostką jest fakt, że M346 był początkowo realizowany jako wspólny projekt rosyjsko-włoski, stąd jego niezwykłe podobieństwo do rosyjskiego samolotu szkolnego Jak-130. Później jednak drogi Rosjan i Włochów się rozeszły i włoski koncern samodzielnie dopracował konstrukcję znaną poza Polską jako M346 Master. Źródło: WZL nr 1 SA w Łodzi
Wojskowe Zakłady Lotnicze numer 1 w Łodzi będą serwisować najnowocześniejsze polskie samoloty szkolne, ale... nie w Łodzi, lecz w Dęblinie.

Chodzi o obsługę techniczną 16 odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik w latach 2023-2026. Dostawy Bielików od włoskiego koncernu Leonardo zakończyły się w ubiegłym roku, teraz koncern podpisał z WZLnr 1 w Łodzi umowę na długoterminowe wsparcie techniczne.

Samoloty nie będą jednak serwisowane w Łodzi, ale w Dęblinie. Dlaczego tam? W 2011 roku WZL nr 1 w Łodzi przejęły majątek zlikwidowanych Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 3 w Dęblinie i utworzyły w ich miejsce swój oddział.
WZL nr 1 nie planują prezentacji Bielików w Łodzi, spółka nie planuje też zwiększenia zatrudnienia w związku z zawarciem umowy na serwis Bielików.

M-346 Bielik to następca wysłużonych odrzutowców TS-11 Iskra. To odrzutowy samolot szkolenia zaawansowanego, na którym piloci szkolą się zanim zasiądą za sterami F-16. Do tej pory takie szkolenia prowadzono w USA. M346 jest na tyle nowoczesną konstrukcją, że będą się nim szkolić także przyszli piloci zamówionych przez Polską najnowocześniejszych myśliwców świata F-35.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. są jedną z najważniejszych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez ponad 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Podstawową działalnością WZL1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz obsługi samolotów szkolnych, wojskowych i cywilnych. WZL1 zostały również wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców AW101 dla Sił Zbrojnych RP. Pierwsze z czterech zamówionych AW101 powinny trafić do Polski w tym roku.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki