MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wraca spór o władzę w Porozumieniu. Bielan: Wygraliśmy apelację z Gowinem

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wraca spór o władzę w Porozumieniu. Bielan: Wygraliśmy apelację
Wraca spór o władzę w Porozumieniu. Bielan: Wygraliśmy apelację Adam Jankowski
Prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan, przekazał w rozmowie z PAP, że Sąd Apelacyjny potwierdził argumentację przeciwników Jarosława Gowina. - Sprawa sporu o przywództwo w Porozumieniu wraca do I instancji, gdzie mamy nadzieję, sąd naprawi swój błąd – stwierdził.

Adam Bielan, w połowie lutego oświadczył, że wystąpi do sądu okręgowego z wnioskiem informującym o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji ówczesnego prezesa Jarosława Gowina oraz powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej, jako osoby uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz.

Sąd Okręgowy w Warszawie w połowie marca zarządził zwrot wniosku, argumentując, że dokument został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii.

Pod koniec kwietnia Adam Bielan złożył zażalenie od decyzji SO do Sądu Apelacyjnego.

Teraz poinformował, że odebrał „pismo z sądu, które stwierdza, że wygrali w apelacji z Jarosławem Gowinem”. - Sąd Apelacyjny na posiedzeniu niejawnym, które odbyło się 13 sierpnia, uchylił zaskarżone przez nas zarządzenie, więc sprawa wraca do I instancji. Cieszę się, że sąd podzielił nasze argumenty – mówił w rozmowie z PAP. - Mamy nadzieję, sąd naprawi swój błąd i zapozna się z dokumentami, w tym nową opinią prof. Ryszarda Piotrowskiego – dodał.

Stwierdził także, że decyzja sądu jest ważna, także dla „całego systemu politycznego w Polsce, który musi się opierać na partiach przestrzegających demokratycznych reguł”.

Konflikt w Porozumieniu

Adam Bielan 4 listopada 2017, po przekształceniu Polski Razem w Porozumienie, stanął na czele Konwencji Krajowej tej partii.
Przeciwnicy Jarosława Gowina przekonywali na początku lutego b.r. na kongresie partii, że Gowin już trzy lata temu przestał być szefem ugrupowania. Powoływali się przy tym na na kwerendę partyjnych dokumentów.

Tłumaczyli to faktem, że Jarosław Gowin został wybrany na prezesa partii w 2015 r., ale już nie na kongresie w 2017 r., więc jego mandat wygasł najpóźniej w 2019 r.

Od tamtej pory osoby związane z ówczesnym wicepremierem i „oficjalnym” szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem, oraz ci, skupieni wokół przewodniczącego Konwencji Krajowej Porozumienia Adama Bielana, co chwilę uorganizowani „sądy koleżeńskie”, wzajemnie przerzucając się oskarżeniami dotyczącymi działania na niekorzyść partii i całego obozu władzy.
Adam Bielan uważał także, że od 4 lutego na skutek decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Polityk zapowiedział wówczas, że jeszcze wystąpi do sądu okręgowego z wnioskiem informującym o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji byłego prezesa Jarosława Gowina.

Po 1989 roku przez polską scenę polityczną przewinęło się mnóstwo partii politycznych. Niektóre z nich pozostały z nami na dłużej, a inne zniknęły bardzo szybko. W naszym zestawieniu prezentujemy te najdziwniejsze partie polityczne, które często miały bardzo abstrakcyjne postulaty lub zabawne nazwy. Wśród ich propozycji było m.in. wcielenie Polski do USA czy uznanie Bytomia jako centrum świata.Zestawienie zostało przygotowane na podstawie książki "Leksykon polskich partii politycznych" pod redakcją: Rafała Glajcara, Agnieszki Turskiej-Kawa i Waldemara Wojtasika. Sprawdź czy pamiętasz wszystkie te partie.Zobacz najdziwniejsze partie ------>

Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...

Europoseł dodał, że jego obóz jest przekonany, iż sąd przyzna im rację i „zakończy to jakiekolwiek spory w ugrupowaniu”. - Mam nadzieję, że druga strona się temu podporządkuje – powiedział.

W czerwcu, podczas Zjazd Republikańskiego – inaugurującego powstanie partii Adama Bielana - ogłoszono proces połączenia Porozumienia z Partią Republikańską.

Porozumienie Jarosława Gowina i jego sojuszników nadal jednak funkcjonuje. Po opuszczeniu szeregów Zjednoczonej Prawicy i utracie części posłów, przekształciło się w koło parlamentarne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wraca spór o władzę w Porozumieniu. Bielan: Wygraliśmy apelację z Gowinem - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki