Wsparcie dla przedsiębiorców czyli Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych sp. z o.o.

Materiał informacyjny - ŁÓDZKI FUNDUSZ PORĘCZEŃ KREDYTOWYCH

Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. istnieje od 2011 roku. Spółka udziela poręczeń przedsiębiorstwom zaliczanym do sektora MŚP. Początkowo Fundusz wspierał wyłącznie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w obrębie województwa łódzkiego. Obecnie poręczenia są udzielane MŚP funkcjonującym na terenie całego kraju. Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych udziela poręczeń obejmujących wyłącznie pożyczki i kredyty przeznaczone na cele bezpośrednio związane z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo. Poręczeniami mogą być objęte preferencyjne pożyczki udzielane przez tzw. fundusze pożyczkowe. W praktyce Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. najczęściej udziela poręczeń dla preferencyjnych pożyczek zaciąganych przez przedsiębiorców w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A..

Jeśli firma ma krótką historię kredytową bądź potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia pożyczki lub kredytu, może skorzystać ze wsparcia Funduszu. Poręczenia Łódzkiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. mają szereg zalet i korzyści dla przedsiębiorców, w porównaniu z innymi formami zabezpieczenia pożyczek/kredytów:

  • poręczenie jest tanie i szybkie

  • uzyskanie poręczenia nie wymaga rozbudowanych formalności

  • korzystanie z poręczenia zwiększa szanse na uzyskanie finansowania zewnętrznego inwestycji

  • korzystanie z poręczenia podnosi wiarygodność przedsiębiorstwa w ocenie Instytucji Finansującej

Poręczenia cieszą się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców – ocenia Marta Wankiewicz-Głowacka, Prezes Zarządu Łódzkiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. – Poprawiają zdolność inwestycyjną przedsiębiorstw. Udzielając poręczenia, Fundusz przejmuje część ryzyka związanego z procesem inwestycyjnym. Decyzją Miasta Łódź kapitał poręczeniowy Funduszu został podniesiony do wysokości 11 mln PLN. Działania te zostały podjęte na skutek wystąpienia pandemii koronowariusa, kiedy przedsiębiorstwa zmagały się z załamaniem rynków, koniecznością reorganizacji pracy, wydłużeniem lub nawet zerwaniem łańcuchów dostaw. Wówczas uruchomiono dodatkowe narzędzia wsparcia w postaci pożyczek płynnościowych dla przedsiębiorstw. Dla firm, które na skutek pandemii utraciły możliwość pozyskania zewnętrznego finansowania, poręczenia były ważnym elementem wspomagającym stabilność finansową. Ten aspekt wsparcia, najbardziej widoczny podczas pandemii, nadal ma znaczenie. Jak mówi Pani Anna współwłaścicielka restauracji: Pożyczka z poręczeniem ŁFPK pomogła mi utrzymać miejsca pracy w czasie lockdownu. Fundusz wspiera przedsiębiorstwa z różnych sektorów i branż, m.in. gastronomia, budownictwo, usługi (kosmetyczne, fryzjerskie, doradcze, medyczne, programistyczne), produkcja suplementów diety, produkcja odzieży. Z uwagi na specyfikę Łódzkiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. można stwierdzić, że poręczenia istotnie wspierają wykorzystanie europejskich środków finansowych przez przedsiębiorstwa z regionu. Preferencyjne pożyczki udzielane w ramach Inicjatywy JEREMIE są pokrywane ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie jest kierowane przede wszystkim na sfinansowanie zakupów inwestycyjnych, co wpływa m.in. na stworzenie nowych miejsc pracy i podniesienie konkurencyjności firm na rynku. Cieszymy się, że poręczenia Łódzkiego Funduszu Poręczeń Kredytowych wspierają zarówno przedsiębiorstwa w działaniach rozwojowych, jak i przyczyniają się do skutecznego i efektywnego wykorzystania środków europejskich – podkreśla Prezes Zarządu. Spółka dokłada starań, aby proces ubiegania się o poręczenie był możliwie najkrótszy i przyjazny dla przedsiębiorcy. Przyjęte procedury zostały maksymalnie uproszczone.

Fundusz udziela poręczeń pożyczek i kredytów zawartych na okres nie dłuższy niż 5 lat. Poręczenie jest udzielane na okres zgodny z okresem spłaty pożyczki/kredytu, powiększony maksymalnie o 12 miesięcy. Fundusz może udzielić poręczenia na okres krótszy niż okres kredytowania tzn. może udzielić tzw. poręczenia pomostowego. Maksymalna wartość poręczenia może stanowić nie więcej niż 80% aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu lub pożyczki, dla którego ustanowiono poręczenie. Kwota jednostkowego poręczenia nie może przekroczyć 5% kapitału poręczeniowego Funduszu tj. 500 tys. PLN. Powyższe warunki wynikają z regulacji prawnych oraz wysokości kapitału poręczeniowego Funduszu. Niemniej w ocenie samych przedsiębiorców są atrakcyjne i skorelowane z warunkami udzielania preferencyjnych pożyczek.

Siedziba Łódzkiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. mieści się w Łodzi przy ul. Dubois 114/116. Informacje szczegółowe są dostępne na stronie internetowe Spółki: www.lfpk.lodz.pl. W pierwszej kolejności zachęcamy do konsultacji telefonicznych z pracownikami Funduszu, podczas których dokonujemy wstępnej weryfikacji możliwości udzielenia poręczenia. Staramy się przeprowadzić cały proces w sposób jak najmniej obciążający czasowo i organizacyjnie dla przedsiębiorcy – zapewnia Marta Wankiewicz-Głowacka, Prezes Zarządu Funduszu.

Aktualnie w Polsce działa 31 funduszy poręczeniowych. Oferta i aktywność funduszu łódzkiego jest atrakcyjnym uzupełnieniem innych instrumentów wsparcia przedsiębiorstw dostępnych dzięki korzystaniu ze środków europejskich. Wpływa to pozytywnie na rozwój przedsiębiorstw i zwiększa ich aktywność inwestycyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki