MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory korespondencyjne. Poczta Polska żąda od samorządu danych osobowych łodzian. Prezydent Łodzi odmówiła 25.04.2020

Marcin Darda
Marcin Darda
Poczta Polską żądając rejestrów wyborców powołuje się na specustawę "covidowską" i rozporządzenie premiera.
Poczta Polską żądając rejestrów wyborców powołuje się na specustawę "covidowską" i rozporządzenie premiera. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO), odmówiła Poczcie Polskiej przekazania rejestru wyborców. Wnioski o wydanie rejestrów otrzymały mailem wszystkie samorządy w kraju. Podpisano je po prostu... Poczta Polska.

- Ze względu na szereg wątpliwości, wyrażanych przez niemal wszystkich samorządowców w kraju, pani prezydent poprosiła wojewodę łódzkiego o podanie podstawy prawnej skierowanego do miasta pisma, gdyż w obecnej sytuacji wydaje się ona mocno wątpliwa- mówi nam Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Poczta Polska szykuje się do majowych wyborów prezydenta RP, które - jak chce rządząca większość sejmowa PiS - mają się odbyć w formule korespondencyjnej. Protestuje cała opozycja, nie tylko ze względu na niekonstytucyjność wyborów, ale ile bezpieczeństwo Polaków, bo nie ma żadnych ekspertyz, które potwierdzałyby, że w dobie kryzysu epidemiologicznego, iż udział w nich nie narazi zdrowia i życia wyborców i obsługi wyborów.

Wreszcie trzecia rzecz: szeregu specustaw związanych ze stanem epidemii wyeliminował z organizacji tych wyborów (zwanych przez opozycje i część publicystów „tzw. wyborami”) Państwową Komisję Wyborczą, cedując ich organizację na ministra aktywów państwowych Jacka Sasina (PiS) oraz Pocztę Polską w roli operatora, karty - na razie bez daty wyborów - drukuje już Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Duża część samorządowców, m.in. prezydenci Opola, Krakowa, Warszawy czy Rzeszowa również odmówiły przekazania spisów, wśród powodów podawano m.in., że nie odpowiedzą na anonimowa korespondencję.

Tylko w Łodzi idzie o przekazanie m.in. personaliów, adresów i numerów PESEL ponad 500 tys. wyborców. Odmawiają także inne samorządy z województwa łódzkiego, a władze Pabianic zdecydowały się złożyć zawiadomienie do prokuratury, bo podejrzewają, że zachodzi możliwość wyłudzenia danych.

Tyle tylko, że pojawiła się już opinia Państwowej Komisji Wyborczej, wedle której „takie żądanie ze strony Poczty Polskiej jest uprawnione, jednak podstawą wydania danych może być tylko wniosek podpisany elektronicznie przez upoważnioną do tego osobę”.

Poczta samorządom dała dwa dni na przekazanie danych od momentu otrzymania wniosku, a te wysłano nocą z czwartku na piątek.

Ale wątpliwości pod adresem operatora pocztowego jest jest więcej. Z upublicznionych przez samorządowców wniosków Poczty wynika, że operator chce otrzymać wrażliwe dane milionów Polaków w zwyczajnych plikach txt, czyli ... nieszyfrowanych, bez zabezpieczenia hasłem. To zaś oznacza, że dane osobowe bezpieczne nie są, a w przypadku nawet niecelowego wycieku, mogą się znaleźć w niepowołanych rękach.

W internecie zapanowała prawdziwa panika. Media społecznościowe zostały zalane falą wzorów gotowych do wypełnienia wniosków, które użytkownicy udostępniają dalej. Taki wniosek można wydrukować i wypełnić i wysłać do swojego urzędu gminy, który jest administratorem danych zawartych w rejestrze wyborców. Wynika z niego, że administrator, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta, powinien poinformować osobę składającą wniosek o przekazaniu jego danych poczcie, a jeśli potem w konsekwencji okaże się, że dane wyciekły, można ubiegać się o odszkodowanie. Tyle tylko, że nie jest jasne, czy taki wniosek będzie skuteczny.

Poczta wysyłając wnioski do samorządów jako podstawę prawną podaje jedną ze specustaw „covidowskich”, a także rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych.

- Zgodnie z tą ustawą Poczta Polska uprawniona jest do przetwarzania danych obywateli wyłącznie w celu, w jakim otrzymała te dane, a więc organizacji wyborów prezydenckich - mówi nam Justyna Siwek, rzecznik PP - Zapewniamy, że Poczta Polska przykłada najwyższą wagę do ochrony danych osobowych.

Rzecznik dodaje, że niebawem do samorządów trafią ponowne wnioski o przekazanie rejestrów wyborców. Tym razem z podpisem kwalifikowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki