Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015. Łódzki Sojusz chce głowy Millera. A co z Jońskim?

Piotr Brzózka
Wieczór wyborczy w łódzkim sztabie Zjednoczonej Lewicy
Wieczór wyborczy w łódzkim sztabie Zjednoczonej Lewicy Maciej Kałach
Niezależnie od ostatecznego wyniku Zjednoczonej Lewicy, Tomasz Trela, szef SLD w Łodzi, wzywa Sojusz do odsunięcia Leszka Millera.

Zjednoczona Lewica osiągnęła w Łodzi przyzwoity wynik - 10,5 proc. Wystarczyło to do zajęcia w mieście trzeciego miejsca, przed Kukizem i KORWiN-em. W dużej mierze za sprawą posła Dariusza Jońskiego, który wziął na siebie główny ciężar prowadzenia kampanii wyborczej. Tyle że Joński rozliczany za tę kampanię będzie z kilku perspektyw, nie tylko łódzkiej.

Większość polityków SLD broni dziś decyzji o koalicji z Twoim Ruchem, mimo że od początku był to projekt ryzykowny. Sojusz jako partia miał do przeskoczenia próg 5-procentowy, jako członek koalicji - 8 proc. Tymczasem notowania koalicyjnego Twojego Ruchu były wyceniane na 1 proc., zaś wartość pozostałych ugrupowań wchodzących do Zjednoczonej Lewicy była trudna do oszacowania. Szef SLD w woj. łódzkim, Dariusz Joński, początkowo był przeciwny tej koalicji, ostatecznie jednak zagłosował za taką właśnie formułą i wziął na siebie obronę tej wizji.

CZYTAJ TEŻ: Wieczór w łódzkim sztabie wyborczym Zjednoczonej Lewicy

Był też Joński jednym z głównych animatorów akcji pod hasłem Barbara Nowacka. Ze wszystkich efektownych blondynek, na które postawił w ostatnich czasach Leszek Miller, to posunięcie było najtrafniejsze. Ostateczny wynik, choć niski, i tak był lepszy, niż notowania na starcie. Mimo iż Nowacka zawiodła na ostatniej prostej (była jednym z najsłabszych uczestników zeszłotygodniowej debaty), to i tak była wartością dodaną, a nie obciążeniem. A kto był obciążeniem? Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi i członek władz krajowych SLD, nie ma wątpliwości, że sam Miller. Bo o ile Nowacka była szefem ZL, o tyle szefem SLD pozostał Miller. I Millera wciąż zza pleców Nowackiej było w kampanii widać.

- Niezależnie od tego, czy ostateczny wynik ZL to 7,5 czy 8,1 proc., potrzebne są głębokie zmiany w funkcjonowaniu SLD. Co wiąże się oczywiście ze zmianami personalnymi. Jest jasne, że za struktury odpowiada szef. Jeśli wybory w Łodzi by się nie powiodły, kto by za to odpowiadał? Ja - mówi Trela, ewidentnie ośmielony ponadprzeciętnym wynikiem ZL w Łodzi.

CZYTAJ: PiS w województwie łódzkim zdobywa 17 mandatów do Sejmu

Jeśli partia posłucha Treli, pytanie, co z Jońskim, który w ostatnim czasie uchodził za najbliższego współpracownika Millera. Czy, tak jak to już robił w karierze, obróci się przeciw swojemu promotorowi? Czy uda mu się ucieczka do przodu? Przypomnijmy, że już po wyborach w 2011 r. pisaliśmy o Jońskim jako o jednym z dwóch największych przegranych (SLD nie obroniło drugiego mandatu w Łodzi), zapowiadając, że bokiem może mu wyjść przyjaźń z Grzegorzem Napieralskim. Myliliśmy się, bo osobiście dobry czas dla Jońskiego właśnie się wtedy zaczynał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wybory parlamentarne 2015. Mieszkańcy Łódzkiego głosują na kandydatów do Sejmu i Senatu [ZDJĘCIA]
WYBORY PARLAMENTARNE 2015: Frekwencja wyborcza 2015
WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015. W Łódzkiem wygrywa PIS [WYNIKI EXIT POLLS]
WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015. Wyniki wyborów z obwodowych komisji w Łódzkiem [WYNIKI]
WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015. Wyniki wyborów do Senatu z obwodowych komisji w Łódzkiem

Wyniki wyborów parlamentarnych 2015: PO wygrywa w Łodzi

Wyniki wyborów parlamentarnych 2015: Nazwiska posłów i senatorów z Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki