Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, może starać się o zadośćuczynienie z różnych źródeł. Przysługują jej liczne świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, które wypłaca ZUS. Ofiara może także otrzymać odszkodowanie z tytułu utraty lub uszkodzenia przedmiotów osobistego użytku, o którym jest mowa w art. 237(1) par. 2 Kodeksu pracy. Katalog możliwości jest jednak dużo szerszy. Przykładowo, poszkodowany ma możliwość wystąpienia o naprawienia szkody lub zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę na mocy przepisów Kodeksu pracy. Warto wówczas powołać się na art. 444 – 446 k.c.
Świadczeń możliwych do uzyskania jest tak dużo, że osoba nieobeznana z obowiązującymi przepisami może poczuć się zagubiona w gąszczu przepisów. Nasuwa się szereg pytań o to, kiedy ZUS pokryje koszty leczenia i rehabilitacji oraz jaki rodzaj zapomogi wypłaci.
Warto przeczytać:
Warto wiedzieć, że szczególne rodzaje świadczeń przysługują określonym grupom osób. I tak osoba z niepełnosprawnością powstałą wskutek wypadku przy pracy może starać się o rentę z tytułu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej oraz ze względu na wzrost potrzeb życiowych. Ma również możliwość otrzymania zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu doznanych obrażeń. Istnieje także specjalna renta przysługująca osobom, które straciły obojga rodziców.