Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrost liczby cudzoziemców uczących się w szkołach w Łodzi. Dane z podstawówek, LO, techników i branżówek za rok szkolny 2021/2022!

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łódzkie XXIII LO w ostatniej rekrutacji przyjęło piątkę aktualnych pierwszoklasistów z Ukrainy. Z tego kraju pochodzi również dwójka uczniów ze starszych oddziałów, a do tego jest jeszcze jeden nastolatek, który przyjechał do Łodzi z Mongolii.
Łódzkie XXIII LO w ostatniej rekrutacji przyjęło piątkę aktualnych pierwszoklasistów z Ukrainy. Z tego kraju pochodzi również dwójka uczniów ze starszych oddziałów, a do tego jest jeszcze jeden nastolatek, który przyjechał do Łodzi z Mongolii. Grzegorz Gałasiński
Podstawówki oraz ogólniaki, technika i branżówki, podlegające łódzkiemu magistratowi, w bieżącym roku szkolnym odnotowały prawie dwukrotny wzrost liczby kształcących się w nich cudzoziemców – w porównaniu do poprzedniego. Obecnie uczy się w nich już blisko tysiąc obcokrajowców. Ale, według danych rządowych, w stolicy naszego regionu jeszcze przed wakacjami 2021 takich uczniów było aż 2,4 tys. Gdzie szukać przyczyn tej rozbieżności? Poważna wskazówka to działalność w Łodzi prywatnych placówek ponadpodstawowych. M.in. coraz częściej uruchamiają one swoje rosyjskojęzyczne witryny internetowe. Zaś młody cudzoziemiec, który ukończył w Polsce szkołę średnią (bez różnicy, czy państwową czy prywatną), zyskuje prawo do wykonywania w naszym kraju pracy bez uzyskania specjalnego zezwolenia. Według danych rządowych, przed wakacjami w całym województwie było 4,3 tys. uczniów-obcokrajowców.

Prawie tysiąc obcokrajowców w łódzkich szkołach miejskich. Ale, według danych rządu, w Łodzi jest ich dużo więcej

W środę (6 października) miejscy radni z komisji rodziny wysłuchają informacji magistratu „na temat ilości dzieci obcokrajowców uczęszczających do łódzkich szkół”.
Ale już we wtorek (5 października) urzędnicy z Łodzi – na naszą prośbę – wyliczyli, że podlegające im placówki kształcą obecnie prawie tysiąc takich uczniów (na ogółem 60 tys.). Miejskie podstawówki mają ich aktualnie 781 (przed wakacjami 2021 – 401), zaś ogólniaki, technika i branżówki łódzkiego samorządu – 172 cudzoziemców (przed wakacjami – 94).

To spodziewany wzrost. W sierpniu 2021 r. opisywaliśmy przypadek XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, które w ostatniej rekrutacji przyjęło piątkę aktualnych pierwszoklasistów z Ukrainy. Z tego kraju pochodzi również dwójka uczniów ze starszych oddziałów łódzkiego ogólniaka, a do tego jest jeszcze jeden nastolatek, który przyjechał do Łodzi z Mongolii.

Łódzki magistrat wyliczył prawie tysiąc cudzoziemców w swoich placówkach w roku szkolnym 2021/2022, ale według danych rządowych – i to jeszcze sprzed ostatnich wakacji – kształciło się ich w Łodzi aż 2,4 tys. (co było podwojeniem liczby z roku szkolnego 2019/2020, dane za bieżący jeszcze nie zostały opublikowane).

Gdzie szukać przyczyn rozbieżności między danymi miejskimi a rządowymi?

„Klasa przygotowawcza z językiem polskim dla obcokrajowców” w prywatnym liceum w Łodzi

Poważna wskazówka to działalność w Łodzi prywatnych placówek ponadpodstawowych, które coraz częściej uruchamiają swoje rosyjskojęzyczne witryny internetowe. Jedna z nich zaoferowała nawet „klasę przygotowawczą z językiem polskim dla obcokrajowców” przed właściwą nauką w ogólniaku. Zaś – jak przypomina w swoich materiałach np. Państwowa Inspekcja Pracy – młody cudzoziemiec, kończący w Polsce szkołę średnią (bez różnicy, czy państwową czy prywatną), zyskuje prawo do wykonywania w naszym kraju pracy bez uzyskania specjalnego zezwolenia.

Ile jest uczniów-cudzoziemców w województwie łódzkim? Dane rządowe

Według danych rządowych, przed ostatnimi wakacjami w całym województwie było 4,3 tys. uczniów-obcokrajowców (dla porównania: 2,5 tys. w roku szkolnym 2019/2020).

Szczególny skok liczby uczniów zza granicy odnotował Piotrków: w roku szkolnym 2018/2019 było ich 180 – w dwóch następnych już ok. 900.

Trzecie miejsce pod względem kształcenia obcokrajowców w województwie łódzkim zajmuje Zgierz. Przed ostatnimi wakacjami w szkołach tego miasta uczyło się 96 cudzoziemców, rok wcześniej – 62.

Czytaj także: Białorusini w Łodzi i z województwa łódzkiego stworzyli swoją organizację. Jak jest im w Polsce? Czy śledzą ich służby Łukaszenki?

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki