XXII Wielka Gala Jazzowa Grand Prix Jazz Melomani 2013 w...

  XXII Wielka Gala Jazzowa Grand Prix Jazz Melomani 2013 w Teatrze Wielkim w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  XXII Wielka Gala Jazzowa Grand Prix Jazz Melomani 2013 w Teatrze Wielkim w Łodzi [ZDJĘCIA]
  1/27
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  - Jesteśmy obcokrajowcami, którzy zamieszkali w tym pięknym kraju. Czasem sami nie doceniacie jak Polska jest piękna - powiedział Milo Kurtis kończąc występ swojego zespołu na XXII Wielkiej Gali Jazzowej Grand Prix Jazz Melomani 2013, która odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim w Łodzi. I był to najlepszy komentarz do urody tego, co wydarzyło się na scenie.
  Podczas gali łódzkie Stowarzyszenie Jazzowe "Melomani" rozdało swoje tradycyjne nagrody.

  Tytuł Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2013 roku otrzymał Witold Janiak, pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyk w ubiegłym roku wydał świetną płytę "Cinema Meets Jazz".

  Za "Jazzową Perłę Łodzi", przyznawaną przez Polskie Radio Łódź, uznano Adi Jazz Festival, organizowany w Teatrze Muzycznym przez galerię sztuki Adi Art.

  W kategorii Krytyk Dziennikarz Roku wyróżniono Bogdana Chmurę, dziennikarza i krytyka jazzowego publikującego w magazynie "Jazz Forum". Chmura jest także współautorem "Encyklopedii Muzycznej PWM (Polskiego Wydawnictwa Muzycznego)".

  Statuetkę za Całokształt Działalności otrzymał perkusista Czesław "Mały" Bartkowski, który urodził się w Łodzi, jest na scenie od 50 lat, współpracował z wieloma wspaniałymi artystami, a obecnie jest szefem Wydziału Jazzu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Za Nadzieję Melomanów uznano Michała Wróblewskiego, pianistę i kompozytora pochodzącego z Gorzowa Wielkopolskiego, absolwenta wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

  Grand Prix w kategorii Płyta Roku, przyznawane przez Telewizję Polską, zdobył zespół High Definition Quartet za debiutancki album "Hopasa".

  Artystą Roku został, i to nie było chyba dla nikogo zaskoczenie, Włodek Pawlik, pianista, uhonorowany w 2013 roku nagrodą Grammy.

  Po raz pierwszy "Melomani" przyznali też Grand Prix of Europe - jej laureatem został włoski trębacz i kompozytor, Enrico Rava.

  Gospodynią gali była Grażyna Torbicka.

  Lecz najważniejsza była muzyka. Pierwszą część wieczoru wypełniły kompozycje z albumu "Podróż dookoła mózgu" orkiestry Naxos, którą wspomniany Milo Kurtis założył z Konstantym Joriadisem. Występujący w białej galabii lider kierował muzykami reprezentującymi różne kultury, różne emocje, ale świetnie splatających się w muzyce sięgającej do tradycji bałkańskich, greckich, arabskich, żydowskich. A wszystko to wzbogacone o jazzowe improwizacje. Duża przyjemność dla mózgu i wyobraźni...

  Enrico Rava zaś udowodnił, że jest trębaczem wyjątkowym. Z fantastycznymi, perfekcyjnie się uzupełniającymi i inspirującymi muzykami dał emocjonujący występ, pełen zmian nastrojów i efektownych improwizacji. Dzięki takim artystom jazz ciągle ma się dobrze.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czemu 2013?

  grab (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Skoro mamy juz prawie 20!5 :)

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny