Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

YAPA 2016. Nagroda dla Moniki Kowalczyk i zespołu Nic Wielkiego [ZDJĘCIA, FILM]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W niedzielę, 13 MARCA, zakończył się 41. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „Yapa”. Wyjątkowe łódzkie wydarzenie w tym roku odbyło się w hali Expo i zyskało nową energię

Wspólnota wędrówki i marzeń o wolności, melodyjne piosenki gitarowych strun, wspaniała zabawa, wrzaski, śmiechy, syreny, gwizdki, budziki i wielogłosowe śpiewanie do świtu. Od piątku do niedzieli w Łodzi odbywał się 41. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „Yapa”. Po dziesięciu latach przeniesiony do nowego miejsca (hala Expo przy ul. Stefanowskiego), które dało imprezie świeżą energię, ale potwierdziło też jej nieustanną młodość.

Nowa przestrzeń to na pewno większy komfort dla słuchaczy, ale przede wszystkim organizatorów i wykonawców, a także możliwość zwiększenia liczby uczestników i szersze pole do popisu dla koncertowej balangi. Miłośnicy tradycji także powinni być usatysfakcjonowani, bowiem pozostał jeden z najtrwalszych elementów Yapy, czyli ławeczki, na których siedzieli (choć większość stała i hulała) widzowie. I co ważne, Expo mieści się blisko osiedla studenckiego Politechniki i do festiwalowego klubu w Cottonie było tylko kilka minut drogi.

ZOBACZ TEŻ: YAPA 2016. 41. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej rozpoczął się w Łodzi

Yapa to oczywiście niesamowicie energetyczne koncerty do świtu i festiwalowy konkurs. W tym roku wzięło w nim udział dwudziestu wykonawców. Na finał jury pod przewodnictwem Krzysztofa Jurkiewicza, wydało charakterystyczny dla Yapy komunikat, który jurorzy uznali za werdykt, po spotkaniu, które jurorzy uznali za obrady. We wstępie również doceniono halę Expo: „Jurorzy - po konsultacjach z wybitnymi przewodnikami turystycznymi zauważyli zmianę miejsca odbywania się Yapy. Nie sposób przy tym nie docenić wysiłku włożonego przez organizatorów w odtworzenie kluczowych elementów klimatu poprzedniej lokalizacji”.

Pierwszą nagrodę przyznano ex aequo: Monice Kowalczyk i zespołowi Nic Wielkiego. Druga nagroda przypadła ex aequo- Oreadzie i Paduchom, a trzecia, także „ex expo (pardon - ex aequo)” - Łukaszowi Jędrysowi i Kapeli z Przypadku. Jury postanowiło poza tym wyróżnić: Zbyszka Rolniczaka za „udany powrót na niwę piosenki turystycznej”, Zagrali i Poszli za „skrzypka wolontariusza”, Pod Starą Karczmą za „dylanizację piosenki turystycznej”.

Jury przyznało również nagrodę specjalną im. Andrzeja Koczewskiego Kapeli z Przypadku za „wierność piosence turystycznej”. Kapituła nagrody im. Małgosi Zwierzchowskiej przyznała nagrodę Monice Kowalczyk. Nominację do udziału w konkursie 52. Studenckiego Festiwalu Piosenki - Krakowskiego Festiwalu Piosenki otrzymał Łukasz Jędrys. A nagrodę ekstatycznej i jedynej w swoim rodzaju yapowej Publiczności otrzymał M3.

ZOBACZ TEŻ: YAPA 2016. Koncert konkursowy w hali Expo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki