Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z podejrzeniem zatrucia przedszkolaki z leśnego przedszkola w Dąbrówce pojechały karetką do szpitala w Łodzi. Czy dzieci zatruły się cisem?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
archiwum Polska Press
Pogotowie ratunkowe zabrało trójkę podopiecznych przedszkola Grzyby i korzenie w Dąbrówce w gminie Nowosolna pod Łodzią z podejrzeniem zatrucia cisem.

Do tej interwencji doszło w czwartek (3 października). W piątek potwierdził ją Mikołaj Lenczewski z przedszkola Grzyby i korzenie. Ta placówka „leśna”, czyli taka, w której dzieci jak najwięcej czasu spędzają na świeżym powietrzu - obserwując pogodę, rośliny i zwierzęta. Podczas czwartkowych zajęć opiekunowie maluchów mieli podejrzenia, że ich podopieczni mogli zjeść część cisu, rośliny, której ziarno, ukryte w czerwonym owocu jest toksyczne.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Łódzkiego czeka na #SYGNAŁ

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, podłódzkie przedszkole wezwało karetkę.
– Wezwanie przyjęto o godzinie 14.18, dzieci w stanie ogólnym dobrym przewieziono do SOR Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi - informuje Adam Stępka, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.

Mikołaj Lenczewski, dodaje, że dzieci spędziły noc z czwartku na piątek na szpitalnej obserwacji, ale jej przebieg był spokojny dla pacjentów.

Przedszkole Grzyby i korzenie działa od wiosny 2019 roku. Mikołaj Lenczewski powiedział w piątek, że był to pierwszy przypadek interwencji pogotowia w związku z podejrzeniem zatrucia.

W Polsce działa około 30 leśnych przedszkoli. To pod Łodzią ma siedzibę w domku na ogrodzonej i częściowo zalesionej działce, ale opiekunowie organizują dla dzieci jak najwięcej wypraw.

Cis - piękny, ale silnie toksyczny

Najczęściej w polskich lasach występuje cis pospolity. Jest on także uprawiany w ogrodach w postaci licznych odmian ozdobnych. Decydując się na uprawę cisów, musimy pamiętać, że z wyjątkiem czerwonej osnówki owocu, całe rośliny są trujące (włącznie z pestką znajdująca się wewnątrz owocu), dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać wokół nich w rękawicach ochronnych. Wprawdzie sam miąższ owocu nie jest toksyczny, ale już rozgryziona pestka może uwalniać groźne dla toksyny – po jej spożyciu możemy spodziewać się gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego oraz silnych zaburzeń rytmu serca - łącznie z migotaniem komór.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

4.10.2019

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki