Nasza Loteria

Z powodu koronawirusa dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu do swojego przedszkola? Władze Łodzi alarmują MEN

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Czy z powodu reżimu sanitarnego, związanego z epidemią koronawirusa, dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu 2020 roku do przedszkoli, które wiosną przyjęły te maluchy w rekrutacji? >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
Czy z powodu reżimu sanitarnego, związanego z epidemią koronawirusa, dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu 2020 roku do przedszkoli, które wiosną przyjęły te maluchy w rekrutacji? >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>Paweł Relikowski / archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
Czy z powodu reżimu sanitarnego, związanego z epidemią koronawirusa, dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu 2020 roku do przedszkoli, które wiosną przyjęły te maluchy w rekrutacji?

W poniedziałek (17 sierpnia) alarm w tej sprawie podniosła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna w mieście za edukację.

Władze Łodzi o przedszkolach od września: zabraknie miejsca dla wszystkich chętnych

Od 1 września w przedszkolach prowadzonych przez łódzki samorząd nadal obowiązuje przepis mówiący o konieczności zachowania dystansu społecznego co powoduje, że zamiast 18 tysięcy dzieci będziemy mogli przyjąć 8 tysięcy. Spowoduje to, że zabraknie miejsca dla wszystkich chętnych
- wylicza wiceprezydent w ogłoszonym w poniedziałek liście do Dariusza Piontkowkiego, ministra edukacji narodowej.

Według Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej, rozwiązanie problemu to "przywrócenie prawa do zasiłku opiekuńczego dla rodziców nie mogących zabezpieczyć swoim dzieciom innej formy opieki" - jeśli maluchem nie zajmie się przedszkole, do którego jest on przypisany.

Ostatnie wydłużenie okresu wypłacania zasiłku opiekuńczego dla rodzica dziecka do lat ośmiu - m.in. z powodu zamknięcia jego przedszkola - obowiązywało, decyzją rządu, do 26 lipca. W ramach tzw. tarczy antykryzysowej taki zasiłek mógł być wypłacany rodzicowi przez maksymalnie 14 dni (państwo refundowało w tym czasie 80 proc. wynagrodzenia).

Koronawirus w Łodzi - "pojemność" przedszkoli spadła o 10 tys. miejsc

Jak opowiadała w poniedziałek wiceprezydent Łodzi, MEN nie podjął dotąd decyzji o rezygnacji z reżimu sanitarnego w przedszkolach. Reżim ten przewiduje m.in. co najmniej dwa metry odległości między przedszkolakami. Z tego powodu "pojemność" łódzkich placówek zmniejszyła się z 18 tys. miejsc do 8 tys.

W bieżące lato pracuje większość ze 146 samorządowych przedszkoli w Łodzi (tylko 30 nie przyjmuje dzieci z powodu trwających w nich remontów). Taka sytuacja - w związku z epidemią koronawirusa - jest wyjątkowa, ponieważ podczas wakacji zwykle te placówki działały w dużo węższym zakresie. Urzędnicy wyliczyli w poniedziałek, iż z czterech tysięcy "wakacyjnych" miejsc maluchy zajęły połowę.

Zgłaszane MEN obawy władz Łodzi związane są z nowym rokiem szkolnym, gdy do przedszkoli zgłoszą się maluchy zrekrutowane do nich po raz pierwszy wiosną 2020 oraz pozostali podopieczni tych placówek, przyjęci w ramach tzw. kontynuacji (czyli, ogółem, dzieci w wieku 3-6 lat).

Małgorzata Moskwa-Wodnicka zauważyła w poniedziałek, że w prawie brakuje jasnych kryteriów odnośnie tego, którym dzieciom dyrektor ma pozwalać na przychodzenie do przedszkola, działającego w ramach reżimu sanitarnego, a kto znajdzie się poza placówką... Zaś wskazówki, by np. faworyzować maluchy z rodzin pracujących w służbie zdrowia, nie są oparte na konkretnych przepisach.

Każda gmina w Polsce (od września 2017 r.) ma obowiązek zapewnić opiekę przedszkolną dzieciom w wieku 3-6 lat – jeśli chcą z niej skorzystać rodzice. Władze Łodzi obawiają się, że tego obowiązku mogą w nadchodzącym roku szkolnym nie wypełnić...

Szkoły od września już bez zdalnej edukacji

Przypomnijmy, że uczniowie od 1 września wrócą do szkoły już bez zdalnej edukacji. Do dyrektora będzie należeć decyzja, jednak podejmowana za zgodą sanepidu i powiatowego samorządu, o ewentualnym powrocie do e-nauki - lub o przejściu w tzw. tryb mieszany.
MEN twierdzi, że większość polskich szkół zacznie pracę w zwykłym trybie, choć według wielu, wydanych w porozumieniu z sanepidem, wskazówek. Nie ma wśród nich obowiązku zakrywania ust i nosa, jest za to nakaz natychmiastowej izolacji ucznia z objawami mogącymi wskazywać na infekcję dróg oddechowych.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki