Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczni goście rozmawiali o łódzkich kolejach

Marcin Bereszczyński
17 takich pociągów będzie wyremontowanych
17 takich pociągów będzie wyremontowanych Grzegorz Gałasiński
Przedstawiciele UIC, czyli Międzynarodowego Związku Kolejowego, dyskutowali w poniedziałek w Łodzi o rozwoju kolei w województwie łódzkim. Spotkanie odbyło się w ramach grupy roboczej Międzynarodowego Związku Kolejowego UIC ds. przewozów kolejowych regionalnych i podmiejskich.

Zagraniczni goście mieli okazję poznać strategię rozwoju transportu kolejowego w Łódzkiem. Marszałek województwa Witold Stępień zaprezentował, w jaki sposób na przecięciu międzynarodowych szlaków kolejowych powstają Dworzec Fabryczny i Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Goście dowiedzieli się o przebudowie linii kolejowych i modernizacji taboru. Marszałek opowiedział o projektach budowy tunelu średnicowego pod Łodzią oraz planach utworzenia kolei dużych prędkości.

- Szukamy sojuszników do dalszego rozwoju kolei w województwie. Spotkanie z UIC to okazja do wymiany doświadczeń z osobami, które są dalej od nas pod względem rozwiązań technicznych i w sposobie myślenia o transporcie kolejowym - powiedział Witold Stępień.

Gości z UIC zaprosiła do Łodzi Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes zarządu Przewozów Regionalnych, pełniąca w UIC funkcję przewodniczącej forum przewozów aglomeracyjnych i regionalnych. - Łódź jest przykładem, choć jeszcze w fazie projektu, zintegrowania kolei z innymi środkami transportu - powiedziała Kuczewska-Łaska.

Uczestnicy debaty poznali kulisy tworzenia ŁKA, która już w 2014 roku będzie wozić pasażerów między Łodzią, Łowiczem, Kutnem, Sieradzem i Koluszkami. Prezes ŁKA Maciej Głowacki zaprezentował, jak będzie wyglądało 20 pociągów aglomeracyjnych i zaplecze techniczne dla nich. Niebawem dojdzie do podpisania umowy na dostarczenie tych pociągów przez Stadler Polska.

Urząd Marszałkowski pochwalił się natomiast pociągami, które już zostały lub będą zmodernizowane dzięki funduszom unijnym. Łódzkie przeznacza 172 mln zł na modernizację taboru. Jest to kwota rozłożona na lata 2010-2015. Za te pieniądze zostanie wyremontowanych 17 pociągów EN57, które będą kursowały po województwie.

Międzynarodowy Związek Kolejowy UIC istnieje od 1922 roku. Zrzesza 197 członków z pięciu kontynentów. Do UIC należą przedsiębiorstwa kolejowe, instytucje zarządzające koleją, operatorzy i przewoźnicy kolejowi oraz firmy świadczące usługi dla transportu kolejowego. Zadaniem organizacji jest promowanie i wspieranie kolei.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki