Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Drzewicy przechodzi remont. 740 tysięcy złotych na renowację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Zamek w Drzewicy przechodzi remont
Zamek w Drzewicy przechodzi remont mat. UM w Drzewicy
Zamek w Drzewicy przechodzi drugi etap remontu. Fundacja Innowacje i Nowe Technologie otrzymała dofinansowanie łącznie w wysokości 740 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa etapy prac zabezpieczających i utrwalających substancję części służebnej zamku w ramach programu "Ochrona zabytków".

Zamek w Drzewicy przechodzi remont. 740 tys. zł na renowację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Remont obejmuje południowo-wschodnią część budowli, w tym ustabilizowanie konstrukcji służebnej części zamku, tak aby nie uległa dalszemu odchylaniu, naprawienie korony murów oraz ich wzmocnienie na ścianach.

Zamek w Drzewicy został wybudowany w latach 1527-1535 w stylu gotycko-renesansowym przez Macieja Drzewickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego. Usytuowany na prawym brzegu rzeki Drzewiczki, zamek otoczony był dwiema fosami i wałem ziemnym oraz wysokim parkanem drewnianym.

Pierwszy etap renowacji zamku w Drzewicy

Pierwsze prace naprawcze i zabezpieczające na gotycko-renesansowym zamku w Drzewicy prowadzono w 2021 roku i zapowiadano docelowo utworzenie muzeum w tej części warowni. Inwestorem, w imieniu prywatnego właściciela, jest warszawska Fundacja Innowacje i Nowe Technologie.

Projekt pn. "Drzewica, zamek (XVI w.): prace zabezpieczające i utrwalające substancję części służebnej zamku" to pierwsza od lat tak poważna renowacja zabytku. Pieczę nad specjalistycznymi pracami sprawuje Wojciech Szygendowski, autor projektu i pełnomocnik właściciela zamku Antoniego Borzewskiego.

W południowo-wschodniej część zamku mieścił się dawniej dom służebny. Właśnie ten fragment budowli wymagał pilnej naprawy. Wieża była bowiem wychylona od pionu aż o 32 cm, natomiast sąsiadująca ściana o 15 cm. Przyczyniły się do tego ruchy fundamentowe spowodowane brakiem wody w fosie, a co za tym idzie erozją (wietrzeniem) dębowych bali, na których posadowiony jest zamek. Swoje piętno odcisnęły też zachodnie wiatry, które miały wpływ na kondycję przede wszystkim południowej ściany.

Głównym celem robót jest więc ustabilizowanie konstrukcji służebnej części zamku - tak, aby nie ulegała dalszemu odchylaniu, naprawa korony murów oraz wzmocnienie murów na ścianach. Budowlańcy wykonali to przy pomocy wieńców żelbetowych na wierzchniej warstwie murów. Spękane mury wieży i przyległych ścian – wewnątrz i na zewnątrz zamku – „zszywano” nowymi technologiami, stosując w spoinie spiralne pręty ze stali nierdzewnej i zaprawę uzupełniającą ubytki.

Drugi etap remontu drzewickiego zamku

W drugim etapie remontu zapowiadano zadaszenie części służebnej – odtworzenie stropu, wykonanie więźby dachowej i pokrycie dachu. Dzięki temu może powstać swego rodzaju muzeum tematyczne o powierzchni użytkowej około 200 m2 z eksponatami głównie z XVI i XVII wieku, czy też z pamiątkami z dziejów Drzewicy. Do dyspozycji zwiedzających byłaby także kaplica z polichromiami. W perspektywie jest renowacja zamkowej rezydencji, czyli domu wielkiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki