Zasiłek pogrzebowy 2021 z ZUS. Ile wynosi i komu zwracane są koszty pogrzebu?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Joanna Urbaniec / Polska Press
Udostępnij:
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2021 roku i komu przysługuje to świadczenie? Czy trzeba składać wniosek i kiedy ZUS wypłaci pieniądze? Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpowiada co trzeba wiedzieć o zasiłku pogrzebowym.

Zasiłek pogrzebowy. Najpierw wniosek, potem wypłata


Wysokość zasiłku pogrzebowego
nie zmienia się od dekady i wynosi 4 tysiące złotych. Świadczenie nie jest wypłacane z urzędu. Żeby je otrzymać należy złożyć odpowiedni wniosek.

Wystarczy wypełnić formularz Z-12 wniosku o zasiłek pogrzebowy, który jest dostępny w każdej placówce ZUS lub na stronie internetowej ZUS

O wypłatę zasiłku pogrzebowego mogą ubiegać się członkowie rodziny czyli współmałżonek, nawet jeśli pozostaje w separacji orzeczonej wyrokiem sądu, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie czy wnuki.

Zwrot kosztów pogrzebu będzie się też należał jednostce samorządu terytorialnego czyli gminie lub powiatowi. Ponadto pracodawcy bądź domowi pomocy społecznej, a nawet obcej zmarłemu osobie, jeśli wykaże koszty związane z pogrzebem.

Od stycznia do końca sierpnia 2021 roku opolski ZUS wypłacił 7637 zasiłków pogrzebowych na kwotę 30,6 mln złotych. To więcej niż w tych samych miesiącach 2020 roku. Wówczas na Opolszczyźnie wypłacono 6142 świadczenia o wartości ponad 24,5 mln złotych.

Przeciętna wysokość zasiłku pogrzebowego wypłaconego przez ZUS w tym czasie w skali kraju wyniosła 3995,40 zł.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Nie wszyscy dostają tyle samo

Czy zasiłek pogrzebowy będzie wypłacony w tej samej wysokości bez względu na to kto poniósł koszty pochówku?

Niekoniecznie. Gdy koszty pogrzebu ponosi najbliższy członek rodziny, to niezależnie od faktycznych wydatków, zasiłek będzie wypłacony w wysokości 4 tysięcy złotych.

Jeżeli koszty pogrzebu pokrywa pracodawca zmarłego, dom pomocy społecznej lub na przykład gmina, wówczas zasiłek przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów, jednak maksymalnie do 4 tysięcy złotych.

Te same regulacje obowiązują, gdy koszty pogrzebu bierze na siebie inna osoba niż członek rodziny. Jeśli zaś koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy będzie podzielony między te osoby lub podmioty proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu. Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, niezbędne jest zaświadczenie właściwego organu administracji państwowej lub organizacji stwierdzające pokrycie kosztów pogrzebu oraz rachunki kosztów poniesionych przez osobę występującą z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy.

Kiedy zasiłek pogrzebowy przysługuje

Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci osoby, która:

  • była ubezpieczona w ZUS lub miała między innymi przyznaną emeryturę, rentę bądź emeryturę pomostową,
  • zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego już po ustaniu ubezpieczenia,
  • pobierała świadczenie przedemerytalne bądź zasiłek przedemerytalny,
  • zmarła nie mając przyznanej emerytury lub renty lecz w dniu zgonu spełniała warunki do jej uzyskania.

Co jest kosztem pogrzebu

Nie ma zamkniętego katalogu, który precyzyjnie określa jakie wydatki należy uznać za koszty pogrzebu. Zwykle przyjmuje się, że sam pogrzeb to czynności, które trwają od chwili zgonu do pochowania zwłok. Przy wypłacie zasiłku pogrzebowego uwzględnia się poniesione w tym czasie i związane z pochówkiem wydatki.

Ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku pogrzebowego

Wniosek o zwrot wydatków trzeba złożyć do 12. miesięcy od dnia śmierci osoby, bo po tym okresie prawo do zasiłku wygasa.

Jeśli strona, która wnioskuje o zasiłek spełniła wszystkie formalności, to ZUS powinien przekazać wnioskodawcy pieniądze do 30 dni, od dnia wpływu wniosku do placówki ZUS.

Jeżeli z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie było niemożliwe, to prawo do zasiłku wygasa po upływie roku od dnia pogrzebu.

Dokumentem, który potwierdza te okoliczności lub przyczyny jest zaświadczenie policji, prokuratury bądź innej instytucji.

W takiej sytuacji, ZUS wypłaci zasiłek niezwłocznie, natomiast nie później niż do 30. dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Zasiłek pogrzebowy 2021 z ZUS. Ile wynosi i komu zwracane są koszty pogrzebu? - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Justyna Katarzyna Jonek
Nigdy!

Wszystko spalili CHOPAKI Z WAFFEN AUSZWITZ SS!

Ha ha ha!

Teraz będziemy się policzywać przez zakład pogrzebowy WALEK I RÓŻA SMOLIN w Branicach.

Ha ha ha!

A ja będę obsługiwać infolinię!

Justyna Katarzyna Jonek
J
Justyna Katarzyna Jonek
W Branicach otworzę zakład pogrzebowy WALEK SMOLIN.

Hasło skradnę Młodym Panom: na czas, na miejsce, na amen!
Dodaj ogłoszenie