Zbierz kolekcję niezwykłych map parków krajobrazowych...

  Zbierz kolekcję niezwykłych map parków krajobrazowych Łódzkiego

  Wiktor Sawiuk

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zbierz kolekcję niezwykłych map parków krajobrazowych Łódzkiego
  1/4
  przejdź do galerii
  O naszych mapach rozmawiamy z Piotrem Banaszkiewiczem, kartografem w Wydawnictwie Compass, w którym zajmuje się m.in. tworzeniem map regionu łódzkiego.
  Mapki parków krajobrazowych, które dołączymy do „Dziennika Łódzkiego", zapowiedzieliśmy jako wyjątkowe. Czy słusznie? Co je odróżnia od podobnych wydawnictw?

  Mapy Wydawnictwa Compass są bogate w treści topograficzne i turystyczne oraz aktualne. Mapy parków krajobrazowych, które trafią do Czytelników "Dziennika Łódzkiego", zostały przedstawione w skali 1:50 000, co pozwoliło na dodanie wielu szczegółów, które na mapach turystycznych należą do rzadkości.
  Zaznaczone zostały na nich np. różne formy ochrony przyrody. Tak więc, oprócz tytułowych parków krajobrazowych, znajdziemy tu rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000 oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe.

  Niezwykle przydatną informacją dla turystów i grzybiarzy są numery oddziałów leśnych. W lesie, przy skrzyżowaniu przecinek (dróg) znajdują się słupki, na których widoczne są numery oddziałów. Dzięki połączeniu informacji z odnalezionego słupka i mapy można z dużą dokładnością określić, gdzie jesteśmy i nie zabłądzić.

  Poruszanie się w terenie ułatwiają też oznakowane szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, konne) oraz ścieżki dydaktyczne, które również są zaznaczone na mapach.

  Jak powstawały mapy, które sprezentujemy Czytelnikom?

  Przygotowanie map to kilkuetapowy proces. Podstawą są zasoby kartograficzne wydawnictwa. Przygotowując mapy parków krajobrazowych, korzystałem z wielu źródeł informacji, między innymi z internetu, aktualności z nadleśnictw oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

  Bardzo wiele informacji zbierałem podczas prac terenowych. Pozwoliło to na aktualizację map dotyczącą m.in. nawierzchni dróg, przebiegu szlaków, lokalizacji atrakcji i zagospodarowania turystycznego. W ramach weryfikacji terenowej, przemierzyłem po regionie łódzkim kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, głównie na rowerze.

  Dlaczego właśnie parki krajobrazowe powinny stać się celem weekendowych wyjazdów mieszczuchów? Czym województwo łódzkie - bez górskich szczytów, morskich plaż i prawdziwego pojezierza - może ich zainteresować?

  Parki krajobrazowe województwa łódzkiego obejmują najcenniejsze z punktu widzenia przyrodniczego obszary regionu. Jednocześnie są to doskonałe tereny do wypoczynku, w szczególności aktywnego. Możemy tu jeździć na rowerze, konno, spacerować, biegać lub pływać kajakiem.

  Niezwykle atrakcyjne krajobrazowo są doliny rzeczne Warty, Pilicy i Rawki oraz urozmaicona rzeźba terenu Wzniesień Łódzkich. Bogactwem parków są kompleksy leśne, które sprzyjają rozmaitym formom rekreacji. Atrakcyjność tych terenów polega również na ich różnorodności. W Załęczańskim Parku Krajobrazowym możemy obserwować zjawiska krasowe Jury Wieluńskiej oraz zakole rzeki, tzw. Wielki Łuk Warty. W Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki znajduje się unikalny węzeł hydrograficzny tworzony przez rzeki Wartę, Grabię, Widawkę i Nieciecz.

  Tuż pod Łodzią rozciąga się Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, który obejmuje zasięgiem najcenniejszy obszar strefy krawędziowej Wzniesień. Nad#Pilicą położone są trzy parki: Spalski, Sulejowski i Przedborski. Rozległe kompleksy leśne to pozostałość Puszczy Pilickiej. Możemy odwiedzić, na przykład, Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, Zalew Sulejowski oraz najwyższe naturalne wzniesienie województwa, czyli górę Fajna Ryba. Bolimowski Park Krajobrazowy obejmuje rozległy obszar Puszczy Bolimowskiej z malowniczą doliną Rawki.

  Parki krajobrazowe kryją również wiele zabytków kultury materialnej, takich jak dwory, pałace, kościoły i zamki. Wybór atrakcji i sposobów spędzania wolnego czasu jest naprawdę imponujący, a w wyborze z pewnością pomocne będą nasze mapy.

  Status parku krajobrazowego nie narzuca zbyt wielu ograniczeń dla turystów. W każdym z nich wydzielono jednak rezerwaty. A tam już niewiele wolno...

  Faktycznie, wstęp do rezerwatów jest obwarowany pewnymi ograniczeniami. Można się po nich poruszać wyłącznie wyznaczonymi szlakami i ścieżkami.

  Nie ma natomiast szczególnych warunków odnoszących się do uprawiania turystyki i rekreacji na terenach parków krajobrazowych. Oczywiście, musimy pamiętać o zakazie wstępu na uprawy leśne do 4 m wysokości, na powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne. Powinniśmy omijać ostoje zwierząt, źródliska rzek i strumieni oraz obszary zagrożone erozją. Do tego wprowadzane są przez nadleśnictwa okresowe zakazy wstępu do lasu. Zabronione jest również płoszenie zwierząt i zrywanie chronionych gatunków roślin i grzybów oraz, oczywiście, śmiecenie.

  Mapy parków krajobrazowych, które trafią do Czytelników „Dziennika Łódzkiego", zostały przedstawione w skali 1:50 000, co pozwoliło na dodanie wielu szczegółów, które na mapach turystycznych należą do rzadkości. (...) Niezwykle przydatną informacją dla turystów i grzybiarzy są numery oddziałów leśnych. W lesie, przy skrzyżowaniu przecinek (dróg) znajdują się słupki, na których zamieszczone są numery oddziałów. Dzięki połączeniu informacji z odnalezionego słupka i mapy można z bardzo dużą dokładnością określić, gdzie jesteśmy - mówi Piotr Banaszkiewicz, twórca map krajobrazowych województwa łódzkiego
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przegapiłem 2 numery

  piotrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  przegapiłem numer z soboty 11 i poniedziałku 13 października. Czy będzie możliwe dokupienie gdzieś tych numerów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nic wam ta mapa nie pomoże

  lodzermansz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Większość szlaków rowerowych i pieszych nie posiada już czytelnych znaków i oznaczeń . Brak znaków na rozjazdach sprawia że błądzicie po kilka kilometrów żeby odnaleźć szlak , mania wycinania...rozwiń całość

  Większość szlaków rowerowych i pieszych nie posiada już czytelnych znaków i oznaczeń . Brak znaków na rozjazdach sprawia że błądzicie po kilka kilometrów żeby odnaleźć szlak , mania wycinania przydrożnych drzew sprawia że znikają oznaczenia szlaków które na nich były a nikt nie zadba żeby namalować je od nowa. Zbudowane odcinki autostrad i przebiegi linii kolejowych też przecięły szlaki rowerowe i nie zawsze zadbano o ich odtworzenie i zmianę przebiegu. Przykład to czerwony szlak dookoła Łodzi połowę czasu i drogi stracicie na szukanie oznaczeń , wracanie się i szukanie na powrót szlaku .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto uwzględnić na mapach też inną formę ochrony przyrody - UŻYTKI EKOLOGICZNE,

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  których jest kilkanaście na terenie miasta Łodzi, a w woj. łódzkim dużo więcej. Bardzo często mieszkańcy nie wiedzą gdzie są zlokalizowane, bo nie wszystkie są oznakowane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo