MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbiorowy pogrzeb czterech żołnierzy wyklętych na łódzkim cmentarzu Doły

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Jan Kwak (1904-1951)Urodził się 19 marca 1904 r. w Józefowie w powiecie opoczyńskim. Od marca 1945 r. ukrywał broń i amunicję partyzancką z czasów okupacji niemieckiej, którą wydał w maju 1947 r. żołnierzom podziemia antykomunistycznego. W styczniu 1948 r. został zatrzymany przez PUBP w Końskich na skutek prowokacji bezpieki. Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem z 20 kwietnia 1948 r. skazał Jana Kwaka na 7 lat pozbawienia wolności. Zmarł 1 czerwca 1951 r. w więzieniu w Raciborzu.Szczątki Jana Kwaka zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu.
Jan Kwak (1904-1951)Urodził się 19 marca 1904 r. w Józefowie w powiecie opoczyńskim. Od marca 1945 r. ukrywał broń i amunicję partyzancką z czasów okupacji niemieckiej, którą wydał w maju 1947 r. żołnierzom podziemia antykomunistycznego. W styczniu 1948 r. został zatrzymany przez PUBP w Końskich na skutek prowokacji bezpieki. Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem z 20 kwietnia 1948 r. skazał Jana Kwaka na 7 lat pozbawienia wolności. Zmarł 1 czerwca 1951 r. w więzieniu w Raciborzu.Szczątki Jana Kwaka zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu. fot. Archiwum IPN
W piątek 13 października o godz. 14.00 w kaplicy Cmentarza Rzymskokatolickiego Doły, przy ul. Smutnej 6 w Łodzi, odbędą się uroczystości pogrzebowe czterech ofiar terroru komunistycznego ekshumowanych przez IPN: Ireneusza Kiwacza ps. Komar, Jana Kwaka, Stanisława Serwy ps. Płomień oraz Jana Żaka ps. Huragan, Bohun.

Pogrzeb czwórki ofiar terroru komunistycznego to zamknięcie historii ludzie skazanych najpierw na śmierć, a później na zapomnienie.
W marcu 2023 roku w Belwederze w Warszawie ogłoszono nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród nich było czterech żołnierzy podziemia niepodległościowego z regionu łódzkiego, których szczątki dopiero niedawno udało się zidentyfikować: Jana Chowańskiego pseudonim Tadek, Ireneusza Kiwacza ps. Komar, Jana Kwaka i Stanisława Serwy ps. Płomień. Członkom ich rodzin wręczono wtedy noty identyfikacyjnego.

Spośród tej czwórki odbył się już pogrzeb Jana Chowańskiego "Tadka". Szczątki Jana Chowańskiego zostały odnalezione w grudniu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym „Doły” przy ul. Smutnej w Łodzi. Uroczysty pochówek odbył się w czerwcu 2023 roku w Wągłczewie w powiecie sieradzkim.

Teraz odbędzie się uroczysty pogrzeb pozostałej tróki oraz z Jana Żaka ps. Huragan, Bohun.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi działania zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar reżimów totalitarnych oraz czystek etnicznych w ramach działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, we współpracy z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

W celu sprawniejszej identyfikacji odnajdywanych szczątków IPN od kilku lat korzysta z udostępnionego przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) systemu CODIS. Każdego roku wzrasta odsetek osób zidentyfikowanych z wykorzystaniem tego systemu, który obecnie sięga 30 procent.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki