Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Festiwal Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego. Po raz kolejny w czerwcu w Łodzi spotkają się miłośnicy filmowania natury

Wydobyć się choć na chwilę z codziennych, międzyludzkich uwikłań i znaleźć w pięknym, autentycznym świecie natury. To pragnienie można spełnić podczas jednego z najbardziej niezwykłych i znaczących wydarzeń artystycznych w kraju: Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, którego siedemnasta edycja odbędzie się w dniach 7-11 czerwca w Łodzi.

Festiwal odbywa się do dwa lata pod niezmiennym hasłem „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”, w tym roku wzbogaconym o motto: „Lasy w kulturowym krajobrazie Europy”. Łódzkie wydarzenie jest największą w Polsce prezentacją filmów przyrodniczych. W tegorocznym konkursie głównym o Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego i nagrodę w wysokości trzech tysięcy euro, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zawalczy 41 filmów z dziesięciu krajów. Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinach Łódzkiego Domu Kultury. Z kolei w Muzeum Kinematografii odbędzie się konkurs Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego oraz zaprezentowana zostanie ekspozycja o Brodnickim Parku Krajobrazowym przygotowana przez Festiwal Sztuka Natury.

Festiwal poprzedza wystawa fotografii przyrodniczej „Opowieść o lesie”, prezentowana już w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego - można ją zwiedzać do 12 czerwca. Na ekspozycji pokazano prace czołowych polskich autorów zdjęć przyrody: Adama Adamskiego, Michała Ludwiczaka, Łukasza Łukasika, Tomasza Ogrodowczyka, Magdalenę Sarat, Dariusza Sarnowskiego, Ryszarda Sąsiadka, Radosława Trzcińskiego, Wojciecha Wójcika, a także Marka Trzeciaka, który jest kuratorem wystawy.

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Imprezę zainauguruje Las Wędrujący Łodzią - czyli pochód uczestników wydarzenia. W galerii Tłustym drukiem na wystawie „Ludzie puszczy”, ale również w Palmiarni Ogrodu Botanicznego będzie można podziwiać zdjęcia patrona Festiwalu - Włodzimierza Puchalskiego. Z kolei jego zdigitalizowane w Wytwórni Filmów Oświatowych produkcje filmowe będzie można zobaczyć w kinie Łódzkiego Domu Kultury. Organizatorzy pokażą również wystawy „Puszcza Białowieska - lasy naturalne czy też dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności” i „Przyroda Puszczy Białowieskiej”. Miłośnicy fotografii przyrodniczej oglądać będą mogli na festiwalowych wystawach fotografie autorstwa między innymi: Edyty Adamskiej, Liliany Cieszyńskiej, Ireneusza Dziugieła, Barbary Pluty, Jarosława Jeleńskiego, Piotra Olkiewicza, Piotra Szumigaja, Piotra Tamborka i Anny Zwolińskiej. Nie zabraknie też malarstwa. Związana z festiwalem od lat Karina Sławińska zaprezentuje swoje prace na wystawie „Enklawy” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka.

W programie znalazł się też cykl warsztatów edukacji ekologicznej oraz zajęcia praktyczne Zielone Studio, skierowane do młodych filmowców-amatorów i profesjonalistów. Nie zabraknie otwartych wydarzeń plenerowych, paneli dyskusyjnych: „Wartość lasu” i „Autorski film przyrodniczy”, którego tematem będzie realizacja projektu filmowego - od pomysłu po postprodukcję i dystrybucję.

Zwieńczeniem festiwalu będzie plenerowa projekcja zwycięskiej produkcji oraz filmu fabularnego Jana Jakuba Kolskiego „Las, 4 rano”. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki