ZUS coraz częściej sprawdza, czy naprawdę jesteśmy chorzy

Alicja Zboińska
W Łodzi coraz więcej ludzi chodzi do lekarza, by uzyskać lewe zwolnienie
W Łodzi coraz więcej ludzi chodzi do lekarza, by uzyskać lewe zwolnienie Krzysztof Szymczak
W Łodzi jest coraz więcej lewych zwolnień lekarskich. Jednak uwaga! Tym, którzy udają chorych, grozi utrata zasiłku.

Właściwie to spawarka sama spawa - usłyszał kontroler z ZUS-u od właściciela zakładu blacharskiego w regionie, gdy przyszedł sprawdzić, czy przedsiębiorca rzeczywiście jest chory. Pracownik ZUS-u nie zastał bowiem chorego w łóżku, ale przy spawaniu elementów. Inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej sprawdzają, czy jesteśmy chorzy albo czy zwolnienie wykorzystujemy tak jak powinniśmy.

Kontroli jest coraz więcej, gdyż coraz więcej osób próbuje wyłudzić zasiłek chorobowy, który im się nie należy.

Pracownicy I Oddziału ZUS w Łodzi w 2010 roku skontrolowali 10 tysięcy zwolnień, z których zakwestionowali 13,4 proc. Rok później kontroli było już 19 tysięcy, a kwestionowanych zwolnień - 11,6 proc. W ubiegłym roku wzrosła zarówno liczba kontroli: 21,7 tysięcy, jak i kwestionowanych zwolnień - 16,4 proc.

W II Oddziale ZUS w Łodzi liczba kwestionowanych zwolnień jest zbliżona, niezależnie od liczby kontroli. W 2010 i 2012 roku było ich 8,5 proc., w 2011 - 8 procent. Kontroli w tych trzech latach przeprowadzono odpowiednio: 12 tysięcy, 16 tysięcy i 13 tysięcy.

- W Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim liczba kontroli kształtowała się następująco: 14 tysięcy w 2010 roku, 20 tysięcy w 2011 roku i 17 tysięcy w 2012 roku - wylicza Monika Domaradzka, specjalista z wydziału organizacji i analiz tomaszowskiego ZUS-u. - W wyniku kontroli w 2010 roku zakwestionowano 12 procent zwolnień, w 2011 - 8 procent, a w 2012 - 7 procent.

Pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy zwolnienie zostało wystawione prawidłowo i czy jest wykorzystywane tak jak powinno.

W pierwszym przypadku lekarz orzecznik sprawdza, czy osoba, która jest na zwolnieniu, rzeczywiście nie może pracować. W drugim kontroluje się czy chory mimo wszystko nie pracuje i czy wykorzystuje zwolnienie zgodnie z celem. Z tym bywa różnie.

- Do historii przeszedł już fryzjer, którego zastaliśmy w salonie podczas wykonywania fryzury klientowi - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik I Oddziału ZUS w Łodzi.- Argumentował, że może pracować, bo fryzury wykonuje prawą ręką, a zwolnienie ma przecież na lewą...

Wpadł też właściciel firmy, który wziął zwolnienie lekarskie, by zaopiekować się chorym dzieckiem. Inspektorzy zastali go co prawda w domu, ale w mieszkaniu nie było dziecka. Okazało się, że poszło do szkoły, gdyż "miało... kłopoty z nauką".

Problemy miała też właścicielka kwiaciarni w regionie.

- Inspektorzy kontroli zastali ją w kwiaciarni, gdzie wykonywała wieniec - mówi Katarzyna Mołas, rzecznik II Oddziału ZUS w Łodzi. - Od osób kontrolujących przyjęła natomiast zamówienie na wiązankę ślubną. Mamy też kilka przypadków, gdy osoby prowadzące zakłady fryzjerskie lub kosmetyczne zastano podczas wykonywania usług. One także przyjęły zamówienie od kontrolujących na wykonanie usługi.

Pecha miała też niania, którą skontrolowali pracownicy I Oddziału ZUS w Łodzi i nawet nie zastali jej w pracy. Mimo to okazało się, że kobieta pracuje. Poinformowała o tym mama malucha, która powiedziała, że niania poszła odebrać dziecko ze szkoły. Nie chciała jednak wpuścić kontrolerów do domu. Twierdziła, że opiekunka wychodząc w taki sposób zamknęła drzwi, że nie można ich otworzyć od środka...

Wśród kwestionowanych zwolnień było też L-4 kierowcy busu, który zabierał pasażerów z przystanku i sprzedawał bilety. Kontrolerom powiedział jednak, że... tylko zastąpił kolegę, który miał się spóźnić, a na przystanek podjechał tylko dlatego, żeby pasażerowie tu nie utknęli. Kierowca i inspektorzy nie doczekali się jednak kolegi.

Mieszkańcy regionu, którzy korzystają z fikcyjnych zwolnień lub mają uzasadnione zwolnienie, ale nie postępują zgodnie z zaleceniami lekarzy, muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami.

Jeżeli okaże się, że zwolnienie lekarskie było niezasadne, to inspektorzy ZUS-u wydają decyzję, która odmawia wypłaty zasiłku za cały okres zwolnienia.

Jeżeli okaże się natomiast, że chory już wcześniej nadawał się do pracy, to skraca się okres jego trwania i od tego momentu pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Na przyszły rok, planowane są zmiany w prawie, które pozwolą szybciej sprawdzić, czy pracownik nie symuluje choroby. Do lamusa mają odejść papierowe zwolnienia lekarskie. Zastąpią je dokumenty elektroniczne. Lekarz będzie miał więc szybki wgląd w dotychczasowe zwolnienia pacjenta, a pracodawca od razu otrzyma informację o tym, że jego pracownik zaniemógł. Lekarz ma przesłać ją elektroniczne zarówno do ZUS-u, jak i pracodawcy, gdy chory jeszcze jest w trakcie wizyty. Ma to pozwolić na łatwiejsze kontrolowanie krótkich zwolnień.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Mój dom, mój azyl. Z jakiej racji mam obowiązek otwierać drzwi obcym niezapowiedzianym osobom?
Bandyci przebierają się w różne mundurki i maja różne legitymacje, i plakietki dlatego nikogo niezapowiedzianego nie wpuszczam do domu i nie reaguję na żadne domofony nawet gdyby dzwonił listonosz.

C
Chory

Mieszkam w bloku, Pani INSPEKTOR Agata Wójcik zadzwoniła domofonem z klatki schodowej tylko jeden raz. Zanim się odziałem i wyszedłem z łazienki, dzwonek zamilkł , spodziewając się korespondencji, 5 min później sprawdziłem skrzynkę przed drzwiami. Zastałem w niej druk ZUS A-7 z "prośbą" o złożenie wyjaśnień na piśmie gdzie Pan przebywał w chwili kontroli !!!!!!!!. Mimo iż Pani INSPEKTOR wkładała druk do skrzynki w odległości dwóch metrów od moich drzwi - zadzwonić nie zadzwoniła . Teraz się zastanawiam czy aby Pani INSPEKTOR z Tomaszowskiego ZUS-U zależało na spotkaniu chorego w jego miejscu zamieszkania czy też nie była tym zupełnie zainteresowana.

D
D3T3

Pamiętam jak kiedyś żonka w ciąży była, ciąża zagrożona, trochę leżała w szpitalu, potem zwolnienie.
Przysłali kontrolę. Żonka kojarzyła, że i owszem, była sytuacja, że ktoś zapukał, ale zanim doturlała się do drzwi to już nikogo nie było. Niedługo potem przyszła decyzja o odebraniu zasiłku z powodu nieobecności w domu na zwolnieniu. Ze 3 miesiące trwało udowadnianie, że ciąża to nie choroba obłożna, a ciężarna mogła np. korzystać z toalety i tylko dlatego nie mogła wystarczająco szybko otworzyć.

=*=

I znowu - wszyscy łamiący prawo i kombinatorzy chcą "likwidacji" ZUS . Podobnie bandziory , pseudokibole , pseudokierowcy, handlujący w miejscach niedozwolonych - jak pamiętam - jeszcze niedawno popierali "człowieka z ch.... w ręku" , który chciał likwidacji SM walczącej z łamaniem prawa , uchwalonego zresztą przez Ustawodawcę.

P
Papuga

do sadu z zusem !!!

A
Arek

To kolejny chwyt i statystyki są tutaj najważniejsze. Moja osoba też jest ujęta i ZUS szczyci się tym, że mi odebrano zasiłek po 2 miesiącach. Dodam, ze choroba dotyczy chorób sercowych. Na badanie specjalistyczne miałem czekać 3 miesiące – taką dostałem odpowiedz od lekarza prowadzącego. Natomiast dodał On, że mogę badanie przyśpieszyć i zapłacić za nie. Na komisję lekarską zostałem wezwany litem „ekspresowy” przed godziną 16ta. Na wezwaniu widniała data wstawienia się poniedziałek godz. 9 (brak czasu na zebranie dokumentacji). Na badaniu:Pani lekarz orzecznik 5 minut „wklepywała” moje dane do komputera, a moje badanie trwało może jakieś 3 minuty. Domyślcie się sami jakie otrzymałem orzeczenie.
I trochę z innej mańki: wczoraj dzwoniłem do ZUSu w sprawie pisma jakie od nich otrzymałem. Znalazłem w „dokumencie” ZUSkim trzy poważne błędy. Pani wręcz kłamała i wmawiała mi, że na moim dokumencie widzi zupełni inna datę (nie przyznanie się do błędu ZUSu). Drugi art. który użyli w piśmie w stosunku do mnie, zupełnie mnie nie dotyczy. I trzecie błąd, że ZUS maił na odpowiedz 30 dni a ja czekałem 4 i pół miesiąca. Pani w rozmowie była bezczelna, arogancka i kłamliwa. A w odpowiedzi otrzymałem „jeśli mam zastrzeżenia i nie zgadzam się z decyzją ZUS, przysługuje mi wniesienie prośby a ZUS ma 30 dni na odpowiedz. Nawet Tą Świętą Krowę trzeba Prosić !!!!!

m
maniek

powini zlikwidowac cos takiego jak zus przecierz tam siedza sami zlodzieje w niemczech niema zusu i jest dobrze

a
ala

Znowu akcja by zus nie płacił. W mojej pracy prawie nikt niechodzi na L4. A ja dwa razy po operacji i zwolnieniu szpitalnym po miesiacu już byłem wzywany na Brzezińską. Po wylewie to już na trzeci miesiac mnie wezwali. To jest chore - nie dość że człowiek czeka rok na operacje to chcą by od razu za tydzień szedł do pracy by nie płacić zwolnienia. Oto kolejna odsłona nieludzkiego rzadu PO: pracó dośmierci, bez opieki zdrowotnej, bez zwolnień lekarskich, bez pogotowia i aktywiści Kopacz i inni zyja jak pączki w maśle.

W
Wytrych

GERDA TYTAN ZX - to właśnie taki zamek. Ale kontrolerzy są niedouczeni, a nastawieni na zabieranie za wszelką cenę. Dokładnie tak samo jak SM w stosunku do kierowców

w
wujo

i czystość budynku na Brzezińskiej. Okna swego czasu , aż lepiły się od brudu .
Żenada

M
Matias

"w taki sposób zamknęła drzwi, że nie można ich otworzyć od środka" - to akurat dziwne nie jest. Sam mam w domu taki zamek - zamkniesz na raz - domownicy mogą wyjść. Zamkniesz na dwa razy - areszt domowy :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3