W Luksemburgu rozpoczął się protest związkowców „Solidarności”, którzy sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Na miejscu znajduje się około 2 tysiące protestujących.
- Nie oddamy Turowa. Nie zgadzamy się na to, co mówi Timmermans. Unijny plan Fit for 55 to podatki, nakazy i zakazy. Jesteśmy z wami! - mówiła europosłanka PiS Anna Zalewska.
- Nie może być tak, że tysiące rodzin traci pracę. Nie może być tak, że nasze bezpieczeństwo energetyczne jest niszczone. Unia to gra potężnych interesów. Musimy być dzisiaj razem - mówiła do protestujących europosłanka Beata Kempa. Po przemówieniu europosłanka zaintonowała hymn Polski.
- My mamy obowiązki polskie. Polityka klimatyczna UE niestety nie widzi człowieka. Sprawa węgla ma wielkie znaczenie. Dziś Turów, a jutro może kopalnie na Górnym Śląsku. Nie damy się - mówiła z kolei europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.
- Polacy, walczycie o niepodległość. Niemiec nagminnie pluje nam w twarz. Powinniśmy porzucić cały projekt Fit for 55. To zielone piekło. To zniszczy polskie rodziny. To narzędzie podbijania innych narodów - mówił prezes Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz.
Na proteście przemawiał także przedstawiciel "Solidarności" Rolników Indywidualnych, który zapewniał o pełnym poparciu dla akcji protestacyjnej ws. Turowa.
Protestujący chcieli złożyć petycję w siedzibie TSUE, ale policja im to uniemożliwiła. Dokument pozostał wetknięty w płot przed gmachem unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Po przemówieniach zaproszonych polityków i działaczy protestujący raz jeszcze odśpiewali hymn Polski oraz Rotę.
Protest ws. Turowa. Czego chcą związkowcy?
Związkowcy nie zgadzają się na zamknięcie Turowa i zamiast tego proponują zamknięcie Trybunału Sprawiedliwości UE. Według planu protestujący mają przejść spod siedziby TSUE ulicami Luksemburga aż pod ambasadę Czech.
Policja w Luksemburgu w czwartek rozstawiała zasieki oraz płoty z drutem kolczastym w okolicach TSUE. Identyczne znajdują się w okolicy ambasady Czech.
"Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE"
O demonstracji informował pod koniec września przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Natomiast Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego "Turów" Wojciech Ilnicki informował, że protestujący mają zamiar wręczyć petycję i postanowienie o zamknięciu Trybunału.
- Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ "Solidarność" przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie - mówił.
Wyrok TSUE
Związkowcom chodzi o wyrok TSUE, który przychylił się do skargi Czech o nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów.
Negocjacje z Czechami w sprawie kopalni w Turowie ciągną się już od czerwca. Chodzi o wypracowanie kompromisu i powstania umowy międzyrządowej, na podstawie której Czechy wycofają z TSUE skargę na działalność kopalni, którą wnieśli pod koniec lutego wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakazu wstrzymania wydobycia.
Trybunał Sprawiedliwości UE 21 maja przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Polska jednak nie zastosowała się do decyzji TSUE, który zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?