Związkowcy z elektrowni Bełchatów żądają kontroli...

  Związkowcy z elektrowni Bełchatów żądają kontroli zatrudniania nowych pracowników

  Grzegorz Maliszewski

  Dziennik Łódzki

  Związkowcy zawnioskowali o kontrolę sposoby zatrudniania nowych pracowników. PGE kontrolę już przeprowadziło i uchybień...nie znalazło.
  Związkowcy z elektrowni Bełchatów żądają kontroli zatrudniania nowych pracowników

  ©Grzegorz Maliszewski

  Związkowcy z elektrowni Bełchatów zażądali od Polskiej Grupy Energetycznej, aby ta skontrolowała zatrudnianie nowych pracowników w ich zakładzie, a także w koncernie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Członkowie związków mają bowiem wątpliwości czy nowi pracownicy są zatrudniani zgodnie z obowiązującymi w PGE procedurami. Powód jest jeszcze jeden. Od ubiegłego roku w całym PGE funkcjonuje tzw. kodeks etyki czyli zbiór podstawowych wartości etycznych, zasad i standardów, których przestrzegania oczekuje się od pracowników, a także od kadry zarządzającej. Związkowcy przekornie tłumaczą, że postanowili zwrócić się do PGE, bo uznali, że działanie koncernu m.in. w kwestii przestrzegania zasad kodeksu etyki nie jest fikcją na potrzeby marketingu, dlatego „liczą na rzetelną kontrolę”.

  Czytaj:Pikieta związków zawodowych w Bełchatowie. Pracownicy elektrowni i kopalni będą protestować pod PGE

  Andrzej Nalepa, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w elektrowni Bełchatów przyznaje, że wątpliwości związane z zatrudnianiem nasiliły się po kolejnych medialnych doniesieniach o przyjęciach do pracy osób, często związanych z PiS.

  – Spółka giełdowa powinna zareagować wraz z wyciągnięciem ewentualnych konsekwencji w stosunku do osób odpowiedzialnych, bo chodzi tutaj też o reputację – mówi Andrzej Nalepa. – Czekamy na ruch ze strony PGE – dodaje.

  Biuro prasowe PGE poinformowało, że po otrzymaniu zgłoszenia kontrolę... już przeprowadzono i nie stwierdzono nieprawidłowości, a rekrutacja pracowników jest prowadzona zgodnie z regułami funkcjonującymi w spółce i zawartymi w kodeksie etyki.

  Zobacz też:Załoga elektrowni Bełchatów chce podwyżki zarobków

  – Podstawą zatrudniania pracowników są uzasadnione potrzeby kadrowe, wynikające z wykonywanych zadań, z uwzględnieniem potrzeb doskonalenia i usprawnienia procesów, wprowadzania nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych czy wystąpienia istotnych uwarunkowań ekonomicznych, prawnych lub społecznych – poinformowało PGE.

  Zaznaczono, że przyjęcia osób z zewnątrz każdorazowo podyktowane są uzasadnionymi potrzebami pracodawcy, np. w przypadku zatrudnienia kandydatów o wysokich lub rzadkich na rynku pracy kwalifikacjach, potwierdzonych odpowiednim doświadczeniem zawodowym.

  W ostatnich tygodniach nowym dyrektorem technicznym elektrowni Bełchatów został Andrzej Legeżyński, pochodzący z Zawidowa koło Bogatyni, podobnie jak Sławomir Zawada - prezes PGE GiEK. Z kolei w kopalni dyrektorem ekonomiczno-finansowym została Lucyna Zyberyng, ostatnio prezes TBS w Tomaszowie Maz. Jej mąż jest członkiem zarządu okręgu piotrkowskiego PiS.

  W lutym asystentem Mariana Rainczuka, dyrektora kopalni Bełchatów, został z kolei Konrad Hennig, politolog i wykładowca akademicki, który starał się o mandat radnego z łódzkiej listy PiS. W ubiegłym roku posadę dyrektora departamentu komunikacji w PGE GiEK otrzymała z kolei związana z PiS Agnieszka Wysocka. Wcześniej była wiceprezydentem Bełcha-towa. Z kolei szefem departamentu HR został Marek Szydłowski, radny powiatowy PiS z Pajęczna, który przed nominacją uczył języka polskiego w miejscowej szkole, a wcześnie był dyrektorem placówki.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koledzy

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Andrzej Legezynski to najlepszy kolega Pana Zawady z szkolnej lawki….

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cyrk

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Związkowcy robię ruchy pozorne, co nie wiedzą kto zastał przyjęty, na koniec kadencji Pan Kaczorowski przyjął rodzinę do Elektrowni- bezkarny , teraz PIS przyjmuje Misiewiczów i co , zwiakowcy...rozwiń całość

  Związkowcy robię ruchy pozorne, co nie wiedzą kto zastał przyjęty, na koniec kadencji Pan Kaczorowski przyjął rodzinę do Elektrowni- bezkarny , teraz PIS przyjmuje Misiewiczów i co , zwiakowcy podkulone ogony!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmiana rzeczywiście jest i to naprawdę dobra, ponieważ na stanowiskach funkcyjnych oraz specjalistyc

  Polak Katolik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Zmieniono po to też wymagania, co pozwoliło osobom bez doświadczenia zawodowego czy menadżerskiego, obejmować bezpośrednio stanowiska dyrektorskie, kierownicze lub wysokospecjalistycznych albo po...rozwiń całość

  Zmieniono po to też wymagania, co pozwoliło osobom bez doświadczenia zawodowego czy menadżerskiego, obejmować bezpośrednio stanowiska dyrektorskie, kierownicze lub wysokospecjalistycznych albo po nie długim czasie terminowania na niższych pozycjach. Bez dobrych zmian w prawie czy obsadzenia pionu HR politykami PIS, nie byłoby to możliwe. A gdzie by mieli obecnie zatrudniani w PGE i innych firmach państwowych zdobywać niby doświadczenie, skoro zajmowali się do tej pory polityką, piastowali podrzędne funkcje lokalnych samorządach i ich spółkach , prowadzili własne gospodarstwa rolnych, studiowali alby byli nawet całe lata bezrobotni. Firmy sprywatyzowane, wielkie korporacji dla większości z nich były niedostępne wymagały bowiem wyimaginowanych umiejętności (języków, systemów, dobrej organizacji, kreatywności i umiejętności współpracy) oraz podporządkowania celom tych firm, co uwłaczało polskiej pańsko-włościańskiej godności. Dlatego teraz , kiedy te firmy są pod pełną kontrolą jest szansa na podniesienie się z kolan dziesiątkom, setkom tysięcy wykluczonych z dobrobytu i należnej im pozycji społecznej .
  Działania związków zawodowych uważam, za sabotaż przywracania właściwych struktur społecznych i radzę im daleko idącą wstrzemięźliwość w działaniach, a więcej im skapnie z pańskiego stołu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Związkowcy może zaczną też kierować PGE.

  Koryciarze cholerni. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny