Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

700 lekarzy z całej Polski pisało egzamin specjalizacyjny w Atlas Arenie w Łodzi. Z chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
We wtorek 14 marca o godzinie 9 w Atlas Arenie w Łodzi rozpoczął się egzamin dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Zobacz uczestników na kolejnych zdjęciach.
We wtorek 14 marca o godzinie 9 w Atlas Arenie w Łodzi rozpoczął się egzamin dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Zobacz uczestników na kolejnych zdjęciach. Krzysztof Szymczak
Od godziny 9 odbywał się egzamin dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Na ten najważniejszy w zawodowym życiu medyka egzamin przyjechało prawie 700 lekarzy z całej Polski.

Do tego egzaminu niektórzy podchodzą już po raz kolejny. W poprzednich edycjach zdarzało się, że ktoś zdawał go po raz 10.

- Choroby wewnętrzne są tak szeroka dziedziną, że wymagają uniwersalnej wiedzy. Jest to największy egzamin jeśli chodzi o zakres wiedzy, ale jestem dobrej myśli

- mówi Rafał Kubiak, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych.

W ciągu 2 godzin i 10 minut przyszli specjaliści muszą odpowiedzieć na 120 pytań. Jeżeli odpowiedzą na 60% z nich, złożą ten egzamin, co pozwoli im przystąpić do egzaminu ustnego. Jeśli zaś zdadzą test na co najmniej ocenę dobrą (75% poprawnych odpowiedzi), są zwolnieni z egzaminu ustnego i uzyskują tytuł specjalisty. Wyniki znane będę jeszcze dziś. Zwykle egzaminu nie zdaje około 20 procent zdających.

- Choroby wewnętrzne są tak szeroka dziedziną, że wymagają uniwersalnej wiedzy. Jest to największy egzamin jeśli chodzi o zakres wiedzy, ale jestem dobrej myśli

- mówi Rafał Kubiak, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych.

We wtorek na egzamin nie zgłosiło się 20 osób. Większość piszących przyszła na najważniejszy egzamin ubrana na dużym luzie, swetry, trapery, sportowe buty. - Pamiętam, że jeszcze 10 lat temu piszący egzamin mężczyźni byli na sali w garniturach pod krawatami, a panie w eleganckich bluzkach i żakietach - opowiadał nam jeden z członków komisji egzaminacyjnej.

Zobaczcie zdjęcia z wtorkowego egzaminu w Łodzi, w Atlas Arenie dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej

Również na takich egzaminach zdarza się, że piszący ściągają. Kilka lat temu głośna była sprawa mężczyzny, który przez cały egzamin siedział w słuchawkach, a odpowiedzi do testu dyktował mu kolega siedzący w gabinecie lekarskim. Została powiadomiona prokuratura, a medyk został zawieszony w prawie wykonywani zawodu.

Jak mówili nam lekarze zdawany przez nich w Polsce egzamin jest dużo trudniejszy niż zdają ich koledzy w innych krajach.

Pytania do testu przygotowują specjaliści lekarze z tych dziedzin z całej Polski, a następnie są one recenzowane przez konsultantów krajowych w tych dziedzinach. Nad testami pracuje kilkanaście osób, tak, aby jak najlepiej sprawdziły wiedzę egzaminowanych.

- Tak duże zainteresowanie interną, która jest specjalizacją bardzo pożądaną z punktu widzenia pacjentów - mówi Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. - Te oddziały chorób wewnętrznych są bardzo istotne z punktu widzenia szpitali powiatowych, choć nie tylko.

Organizowanie egzaminów specjalizacyjnych jest podstawą działania Centrum. W każdej sesji egzaminacyjnej (są dwie w roku) Centrum Egzaminów Medycznych przygotowuje takie egzaminy w około 90 dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz w kilkunastu nielekarskich. Na przykład do PES dla lekarzy i lekarzy dentystów przystępuje około 3000 - 4000 zdających.

Centrum Egzaminów Medycznych przeprowadza egzaminy w ciągu całego roku dla około 30.000 zdających i wykorzystuje do tego celu około 8.000 pytań testowych.

Centrum zostało utworzone w 2001 roku. Przeprowadza egzaminy dla osób kształcących się w zawodach medycznych.

Początkowo Centrum Egzaminów Medycznych organizowało jedynie egzaminy wstępne na specjalizacje oraz Państwowy Egzamin Specjalizacyjny dla lekarzy i lekarzy dentystów. Z biegiem czasu zadania Centrum się rozszerzały i obecnie obejmują szereg egzaminów, zarówno dla lekarzy i lekarzy dentystów, jak i innych pracowników medycznych odbywających szkolenie specjalizacyjne (diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów, psychologów klinicznych itd.).

Centrum Egzaminów Medycznych organizuje również Lekarski Egzamin Końcowy i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, do których mogą przystępować w szczególności studenci, którzy ukończyli przedostatni rok studiów. Egzaminy te cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ dopiero po zdanym egzaminie można uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce, a ponadto wyniki tych egzaminów stanowią podstawowe kryterium rankingowe w postępowaniu kwalifikacyjnym do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego. W każdym terminie do LEK zgłasza się około 10.000 zdających, a do LDEK - około 1.500.

Centrum Egzaminów Medycznych przygotowuje także Lekarski Egzamin Weryfikacyjny i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny, do których przystępują absolwenci uczelni medycznych spoza UE. Po złożeniu tych egzaminów uzyskają zrównanie kwalifikacji z uzyskanymi przez absolwenta polskiej uczelni. Do kolejnej edycji do LEW, która odbędzie się 29 maja zgłosiło się blisko 1000 osób, w tym medycy z Ukrainy.

Zobaczcie zdjęcia z wtorkowego egzaminu w Łodzi, w Atlas Arenie dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 700 lekarzy z całej Polski pisało egzamin specjalizacyjny w Atlas Arenie w Łodzi. Z chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki