Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń przyniosą z lasu... grzybiarze?Ostrzeżenie przed ASF wydała inspekcja weterynaryjna wydała. ASF w łódzkich lasach

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzybiarze mogą przyczynić się do rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń - ostrzega Główny Lekarz Weterynarii. Zbierając grzyby i jagody trzeba uważać w lasach koło Skierniewic, Łowicza i Rawy Mazowieckiej.

Kilka dni temu Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii wydał ostrzeżenie dla grzybiarzy. Jeśli mają w swoim gospodarstwie świnie, mogą niechcący przenieść na nie wirusy afrykańskiego pomoru świń.

Ostrzeżenie dotyczy terenów w których istnieje zagrożenie ASF, a także wyznaczonych jako strefy buforowe obszarów objętych ograniczeniami i obszarów ochronnych.

„Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów” napisał Główny Lekarz Weterynarii.

Jeśli zbierały grzyby lub jagody, powinny zachować 72 godzinny okres karencji, a także zmienić odzież i obuwie przed wejściem do chlewu i użyć środków dezynfekcyjnych.

Myśliwy zastrzelił myśliwego w Wólce Jagielczyńskiej po zakończeniu przez myśliwych polowania. Prokuratura wyjaśnia jak doszło do tragedii na polowaniu w środę 11 września.

Myśliwy zastrzelił myśliwego po polowaniu w lesie koło Tomas...

Problem dotyczy coraz większych obszarów województwa łódzkiego. Jeszcze kilka dni temu najbardziej peryferyjna względem ognisk ASF strefa ochronna obejmowała tylko gminy z powiatu łowickiego. Na początku września decyzją Komisji Europejskiej objęła też części powiatów rawskiego, skierniewickiego oraz miasto Skierniewice.

Nie wszyscy grzybiarze wiedzą o zagrożeniu. W lasach nadleśnictwa Skierniewice nie ma wywieszonych ostrzeżeń przed ASF. - Grzybiarze powinni zawsze zachować ostrożność w kontaktach z dzikimi zwierzętami - tłumaczy Kamil Czech z nadleśnictwa.
Tymczasem po ostatnich deszczach w lasach regionu może rozpocząć się na dobre tegoroczny sezon grzybiarski. Grzyby pojawiły się już m.in. w lasach grotnickich i skierniewickich. - W lasach powiatu poddębickiego grzyby pojawią się za siedem, dziewięć dni - ocenia Zdzisław Cyganiak, przyrodnik z Wartkowic.

W czasie sezonu grzybowego rejony objęte zagrożeniem mogą się powiększać.

- Zagrożenie narasta - podkreśla Jacek Tyrankiwicz, powiatowy lekarz weterynarii w Łodzi.

- Strefa ochronna objęła już powiat skierniewicki, łowicki i rawski. To bardzo blisko Łodzi - mówi weterynarz.

Jak podkreśla osoby odwiedzające las powinny zachować ostrożność w kontaktach z mieszkającymi tam zwierzętami, także z dzikami. Największe szanse na spotkanie dzików mają grzybiarze, bo często schodzą ze ścieżek i dróg w zakamarki lasów. Ale też spacerowicze i rowerzyści nie powinni w lesie podchodzić do chorych czy padłych zwierząt i je dotykać.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- W sytuacji zagrożenia ASF takie środki ostrożności mają znaczenie szczególne - podkreśla Tyrankiewicz.

Jego zdaniem na terenie Łodzi należałoby zmniejszyć populację dzików, która wynosi obecnie ok. 350 sztuk. W lipcu wydał rozporządzenie nakazujące odstrzelenie lub odłowienie 250 dzików z terenów miasta. Jednak odłowów nie będzie. Zdaniem łódzkiego magistratu populacja dzików, zmniejszyła się w ostatnich miesiącach samoistnie o około 200 osobników. Dziki wyniosły się z Łodzi na tereny sąsiednie, gdzie prowadzony był odstrzał i zwolniło się miejsce.

Decyzją wojewody łódzkiego w całym regionie do końca roku z powodów sanitarnych ma być odstrzelonych około 2 tys. dzików.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki