Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi otwiera się po remoncie. Weekend pełen imprez WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po blisko trzyletnim remoncie Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi inauguruje działalność wielofunkcyjnej sali widowiskowej. Otwarcie zaplanowano na piątek 8 grudnia.

Budynki Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych przy ulicy Zachodniej 56 zostały całkowicie odnowione oraz - co ważne i wcale niestety nieczęste w centrum Łodzi - podłączone do centralnego ogrzewania. Gruntowny remont przeszły także instalacje elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek ma nowe tynki oraz stolarkę.

Zmienił się układ funkcjonalny obiektu. Ośrodek kultury wzbogacił się o dodatkową przestrzeń: galerię i salę do działań animacyjnych. Nowa sala widowiskowa zyskała nowoczesny sprzęt oświetleniowy, nową automatycznie rozkładaną amfiteatralną widownię na 180 miejsc, możliwość realizacji koncertów dla około 300 widzów ,,na stojąco’’. Jest garderoba dla artystów, także z przeznaczeniem dla ludzi teatru. Powstały sale dla tancerzy i nowe sale dla pracowników instytucji. Warsztatowe przestrzenie czekają na seniorów i dzieci.

W ramach obiektu powstał nowoczesny hostel składający się z dwunastu pokoi o wysokim standardzie, który pozwala m.in. na szukanie rezydentów artystycznych, czy zakwaterowanie artystów współpracujących z instytucją. W kamienicy jest także mieszkanie chronione, przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Budynek został otoczony zielenią - pojawił się trawnik, niewielkie rabaty oraz krzewy, a także parking na sześć miejsc, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami. Podwórze przed budynkiem zostało pokryte dwoma rodzajami kostki kamiennej. Wartość inwestycji wyniosła prawie 19 milionów złotych.

- Otrzymaliśmy obiekt i jego wyposażenie naprawdę z najwyższej półki - mówi Piotr Kurzawa, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. - Otwierają się teraz przed nami ogromne możliwości, będziemy podejmować działania na wielu płaszczyznach.

Warto pamiętać, że budynek dzisiejszego Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (instytucji kultury działającej od 2005 roku) na bogatą historią. Przy ul. Zachodniej 56 na początku XX wieku mieścił się zakład kąpielowy „Centralne Kąpiele” Hersza Offenbacha, a po II wojnie światowej - łaźnia miejska. Działał tutaj także legendarny, prekursorski w licznych przedsięwzięciach Teatr 77.

- Zaprosimy do współpracy wiele różnych łódzkich środowisk artystycznych; chcemy zaopiekować się też twórcami związanymi niegdyś właśnie z Teatrem 77 - dodaje Piotr Kurzawa.

W weekend 8-10 grudnia, pod hasłem „Otwarci na nowe”, w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbędą się różnorodne wydarzenia inicjujące działalność placówki po remoncie.

Imprezowy weekend rozpocznie się w piątek 8 grudnia o godz. 19 koncertem łódzkich grup rockowych Bruklin i Heima.

W sobotę 9 grudnia o godz. 19 rozpocznie się uroczyste otwarcie sali widowiskowej AOIA, któremu towarzyszyć będzie spektakl „ Dziennik przebudzenia”, oparty na „ Dziennikach” Jerzego Pilcha, w reżyserii i z udziałem Adama Ferencego.

Wreszcie niedziela, 10 grudnia, przeznaczona jest dla dzieci. Od godz. 15 AOIA zaprosi najmłodszych widzów na spektakl-koncert „Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko”, inspirowany książką Ramony Bădescu i Benjamina Chauda. Muzyka do spektaklu tworzona jest na żywo przez trójkę lalkarzy, grających na niezwykłych instrumentach. Po spektaklu aktorzy zaproszą dzieci na animowane zabawy dźwiękowe. W ramach projektu realizowanego z okazji otwarcia odbędą się również wydarzenia dla seniorów, takie jak: otwarte warsztaty ruchowe, upcykligowe, teatralne oraz warsztaty hip-hop dla seniorów, które poprowadzi Seweryn Obałka.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki