MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bartosz Poniatowski: Zaczynamy myśleć o mieście jak o organizmie [ROZMOWA]

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Rozmowa z Bartoszem Poniatowskim, kierownikiem oddziału krajobrazu i estetyki miasta w Biurze Architekta Miasta UMŁ.

Dlaczego nie jest już potrzebna strategia?
Strategia była niezwykle potrzebna wtedy, kiedy powstała. Wtedy Piotrkowska faktycznie podupadała pod każdym względem. Strategia przyjęła trzy główne filary: przestrzenny, społeczny i gospodarczy. Na nich miały się opierać działania, zmierzające do tego, żeby Piotrkowska odzyskała blask. To był wtedy główny cel. W tej chwili wędrując Piotrkowską widzimy, że został osiągnięty. Wszystkie działania inwestycyjne, planistyczne oraz dbanie o zwykłe życie i czystość ulicy przynoszą efekt.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Strategia rozwoju Piotrkowskiej w Łodzi zostanie uchylona

Czy aby nie potrzeba kolejnej strategii, aby ten blask utrzymać? Jeśli każdy na Piotrkowskiej będzie realizował swoje fantazje, bez dokumentu strategicznego, to znów blask zginie.
Mamy takie strategie. Piotrkowska pojawia się we wszystkich dokumentach strategicznych jako najważniejsza przestrzeń. Można wymienić strategię przestrzennego rozwoju Łodzi, mówiącą o powrocie życia do centrum. Kolejny to atrakcyjne przestrzenie miejskie, gdzie został opisany kluczowy system przestrzeni publicznych, z których Piotrkowska jest najważniejszą z nich. Mamy gminny program rewitalizacji, który jest poddawany konsultacjom, gdzie Piotrkowska jest główną osią. Pojawiły się też dwa istotne fakty. Łódź została uznana za pomnik historii i objęta parkiem kulturowym. To dokumenty, które regulują wizję rozwoju centrum w oparciu o dziedzictwo kulturowe ulicy Piotrkowskiej, czyli dużo szerzej niż strategia i dają precyzyjne narzędzia dbania o ulicę i zasady funkcjonowania w obszarze Piotrkowskiej. Poszliśmy już dużo dalej. Strategię należy mieć w pamięci, ale obecne działania prowadzone są dużo szerzej i głębiej.

Odchodzimy od myślenia o jednej ulicy i zaczynamy myśleć o całych obszarach...
Dokładnie! Zaczynamy myśleć o całym mieście jako o organizmie, w którym Piotrkowska to jego kręgosłup. Nikt nie zamierza o nim zapomnieć. Pozostaje działalność menedżera Piotrkowskiej, który ma swój oddział, organizuje i wspomaga organizatorów szeregu imprez. Jest to zauważalne przez każdego, bo trudno znaleźć tydzień, w którym nic by się nie działo na Piotrkowskiej.

A jak połączyć dwie Piotrkowskie - tę deptakową i tę drogową Mówiono, że przy trasie W-Z uda się je zszyć. Nie udało się. Czy kiedyś się uda?
Nie zgadzam się z tym. Zostały zlikwidowane przejścia podziemne, co jest kluczowe dla osób starszych, rodziców z dziećmi w wózkach, niepełnosprawnych, rowerzystów... Nowa ikona architektoniczna - przystanek przesiadkowy - zorganizowała przestrzeń. Nie da się bardziej zszyć ulicy, której otoczenie w latach 70. wyburzono i wykreowano zagospodarowanie stojące w sprzeczności ze spójnym rozwojem miasta. To co się dało zrobić, zostało zrobione - teraz można swobodnie przejść Piotrkowską.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódź się przebija: czy ulice wewnątrz kwartałów naprawdę ożywią centrum?

Raczej zlikwidowaliśmy bariery architektoniczne, niż zszyliśmy Piotrkowską.
Ale właśnie na tym polega zszycie. Na likwidacji barier. Tramwaj jeżdżący północ - południe skręca teraz z Piotrkowskiej w Mickiewicza. Teren przy Centralu został wyremontowany. Obserwujemy budowę Hiltona, którego otoczenie uzupełni pozostałe braki. Odcinek między Piotrkowską i Sienkiewicza jest już zaprojektowany i lada moment pojawi się tam zieleń, ławki i miejsca rekreacji. Te działania zintegrują obie części Piotrkowskiej, które mają skrajnie inny charakter. Od XIX wieku ulica różnie funkcjonowała na różnych odcinkach. Gdy wybudowano trasę W-Z w latach 70. to ten podział drastycznie się uwypuklił i tego się nie cofnie.

A jak ożywić północną część Piotrkowskiej?
Taki dokument jest przygotowywany w ramach rewitalizacji obszarowej. Tam są przewidziane działania dla przestrzeni w obrębie pl. Wolności łącznie z parkiem i rynkiem staromiejskim. Wzmocnią one północny biegun Piotrkowskiej. Kilka spraw udało się zrealizować, jak np. pasaż Róży, który będzie przedłużony do Kościuszki. Pojawią się nowe pasaże. Najważniejszy będzie remont pl. Wolności, co zostanie przeprowadzone w ramach rewitalizacji obszarowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki