Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezruch szkodzi stawom

Dorota Domienik
Zwyrodnienie stawów może prowadzić do zastosowania protezy
Zwyrodnienie stawów może prowadzić do zastosowania protezy Tomasz Bolt/Polskapresse
Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pozwolą ominąć długotrwałą rehabilitację i leczenie sterydowe.

Pojawiające się od czasu do czasu bóle kręgosłupa, stawów barkowych, nadgarstkowych, biodrowych lub kolanowych - to nic innego jak problemy związane ze zbyt długim pozostawaniem w tej samej pozycji - najczęściej siedzącej, ale także stojącej. Na powyższe dolegliwości skarżą się często osoby wykonujące prace biurowe, stomatolodzy lub chirurdzy przy stole operacyjnym. Aby im zapobiec, należy pamiętać o ćwiczeniach, odpowiedniej diecie i właściwych suplementach.

Ważne przerywniki

Zmniejszenie ruchliwości stawów sprzyja ich degradacji. Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa z czasem mogą ulec zmianom zwyrodnieniowym. Po wielogodzinnej pracy przy biurku drętwieją ręce.

Wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów (np. klikanie w myszkę komputerową) przyczynia się do kłopotów z łokciami i nadgarstkami, ponieważ niektóre mięśnie praktycznie nieustająco są napięte. Wówczas ich przyczepy (miejsca, gdzie mięsień przyczepia się do kości) są przeciążone i rozwija się stan zapalny. Aby powstrzymać ten proces i utrzymać stawy w dobrej kondycji, potrzebne są przerwy w pracy - na spacer i rozciągnięcie kończyn, zrobienie kilku skłonów, rozruszanie ciała.

Ważne jest, aby nie przebywać zbyt długo w tej samej pozycji. Najlepiej, gdy co godzinę zrobimy sobie 5 - 10 minut przerwy. Powinniśmy też znaleźć czas po pracy na rozruszanie mięśni i stawów na zajęciach fitness czy też uprawiając ulubioną dyscyplinę sportu.

Aktywność

Lista dyscyplin odpowiednich dla osób po 50. roku życia jest długa. Nordic walking odciąża stawy, kręgosłup oraz stymuluje pracę 90 procent mięśni - szczególnie tych, które na co dzień są rzadko używane. Na kolejnych miejscach można umieścić jazdę na rowerzę oraz grę w golfa. Wszechobecna cisza relaksuje, a spacer z kijem w ręku dodaje wigoru. Warto spróbować również aqua aerobicu, czy porannej gimnastyki, która poprawi formę i humor.

W utrzymaniu zdrowych stawów pomoże nam prosty zestaw ćwiczeń, które możemy wykonywać samodzielnie w domu:

* Klęk podparty, plecy proste, ramiona wyprostowane, ręce oparte o podłoże, a głowa stanowi przedłużenie linii kręgosłupa. Podnosimy wyprostowaną prawą nogę do góry. Wytrzymujemy kilka sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy drugą nogą.

* Leżenie na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy rozstawione na szerokość bioder, oparte o podłoże, ramiona wzdłuż tułowia. Unosimy biodra tak wysoko, aż uda i tułów utworzą linię prostą. W takiej pozycji wytrzymujemy kilka sekund. Wracamy do pozycji wyjściowej.

* Siedzenie na piętach, poduszka pod pośladkami, ręce oparte o podłoże, plecy proste. Przechodzimy do klęku podpartego, przenosząc ciężar ciała na wyprostowane ramiona.

Zawsze, gdy rozpoczynamy przygodę ze sportem po dłuższej przerwie, powinniśmy odpowiednio przygotować nasze stawy- unikniemy w ten sposób kontuzji oraz innych urazów. Można zacząć od joggingu lub nordic walking.

W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, pomocne mogą być suplementy zawierające kwas hialuronowy i chondroitynę - pobudzą synowicyty do produkcji mazi stawowej. Odpowiednia ilość "smaru" zmniejsza tarcie i wyrównuje ciśnienie w torebce stawowej. Redukuje również procesy zapalne w stawach.

Dieta

Idealnym sposobem profilaktyki zdrowia stawów jest stosowanie odpowiedniej diety. Należy jeść dużo produktów bogatych w kwasy Omega-3 i witaminę D.

W naszej diecie nie powinno też zabraknąć największego źródła wapnia, czyli nabiału. Warto spożywać jogurty, ser żółty czy mleko. Dobre dla stawów jest także chude białe mięso, które można przygotować na przykład na grillu.

Nie zapomnijmy o zielonych warzywach, a przede wszystkim o szpinaku, który zawiera bardzo dużo witamin.

Pierwsze bóle i choroby

W przypadku pojawienia się takich objawów, jak bóle stawów, stan zapalny, obrzęk - powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Stan zapalny może przeobrazić się w stan zwyrodnieniowy.

Zamiast używać niszczących organizm leków przeciwbólowych, powinniśmy zgłosić się do rehabilitanta i zacząć odpowiednią suplementację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki