Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilans zdrowia dziecka. To badanie pozwoli sprawdzić, czy dziecko lub nastolatek rozwijają się prawidłowo

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Podczas bilansu zdrowia możemy sprawdzić czy rozwój jest prawidłowy
Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Podczas bilansu zdrowia możemy sprawdzić czy rozwój jest prawidłowy 123RF
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dobry moment, by przeprowadzić bilans zdrowia dziecka. Warto, by takie badanie weszło nam w nawyk.

Bilans zdrowia dziecka. Na czym polega?

Bilans zdrowia dziecka to podstawowe badanie, które pomaga ustalić, czy nasza pociecha rozwija się prawidłowo. Pozwala także wcześnie wykryć ewentualne problemy i choroby. Wykonuje się je kilkanaście razy w życiu, od urodzenia malucha do osiągnięcia przez niego pełnoletności.

Podczas bilansu lekarz zważy i zmierzy dziecko, a później porówna wyniki z danymi statystycznymi w tzw. siatce centylowej. Sprawdzi w ten sposób, czy mały pacjent ma prawidłowy wzrost, nie ma niedowagi lub występujących coraz częściej nadwagi i otyłości.

- To właśnie podczas bilansu lekarz może wykryć wady wzroku, słuchu, które mają wpływ na to jak dziecko się uczy czy integruje z rówieśnikami, a także nieprawidłowe ciśnienie, problemy w rozwoju psychicznym czy zaburzenia psychosomatyczne – podkreśla Anna Leder z Łódzkiego NFZ. Dodatkowo oceni zdolność młodszego dziecka do podjęcia nauki, a u nastolatka prawidłowość rozwoju płciowego.

Kiedy wykonać bilans zdrowia dziecka?

Pierwsze badanie, tzw. bilans zero, wykonuje się noworodkowi jeszcze w szpitalu. Zanim dziecko skończy rok powinno przejść aż pięć bilansów zdrowia, później badane jest rzadziej: w 2, 4, 5, 9-10, 13-14, 16-17 roku życia i ostatni raz przed skończeniem 19 lat.

Bilans zdrowia dziecka bezpłatny w ramach NFZ

Bilans zdrowia dziecka można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Badanie nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Może je wykonać lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka. Na badanie należy się umówić, trwa ono zwykle około godziny. Co ważne, na bilans dziecko powinno przychodzić zdrowe. Warto przygotować wcześniej książeczkę zdrowia dziecka, dokumentację medyczną, ewentualne karty leczenia szpitalnego i wyniki badań. Dzieci do lat 16 mogą być badane jedynie w obecności rodziców.

Bilans zdrowia dziecka wstępem do zdrowego stylu życia

Bilans zdrowia dziecka to także okazja do zadawania lekarzowi pytań, a także refleksji nad stylem życia naszej pociechy. Pomoże też skorygować dietę lub aktywność fizyczną malucha w taki sposób, by zwalczyć nadwagę lub niedowagę.

W skomponowaniu odpowiedniej diety dla przedszkolaka i ucznia, w tym przygotowywaniu zdrowych śniadaniówek pomocny może być portal z bezpłatnymi planami dietetycznymi NFZ:

Tu znajdziesz bezpłatne plany żywieniowe od NFZ

Taka dieta pozwoli też rozwinąć zdrowe nawyki u dziecka i sprawdzić, by na kolejnych bilansach zdrowia miały jak najlepsze wyniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki