MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało - jak w tym roku przejdą procesje w Łodzi i regionie? Nie tylko Łowicz i Spycimierz!

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Procesje Bożego Ciała przejdą w każdej parafii
Procesje Bożego Ciała przejdą w każdej parafii archiwum Dziennika Łódzkiego
W najbliższy czwartek przypada uroczystość Bożego Ciała. Ulicami miast, wsi przejdą procesje wiernych. Najbardziej znane są organizowane w Spycimierzu koło Poddębic i Łowiczu. Biorą w nich udział ludzie z całego kraju.

Centralna procesja

Tymczasem w Łodzi już kolejny raz przejdzie Centralna Procesja Bożego Ciała w Łodzi. Wyruszy po mszy św. o godzinie 10.00 z kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej przy ulicy Łąkowej i ulicami Mickiewicza, Piotrkowską przejdzie do bazyliki archikatedralnej Przewodniczyć jej ma kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Natomiast w parafii Najświętszej Eucharystii na łódzkiej Retkini procesja przejdzie tym razem ulicami Smulska. Zacznie się i zakończy w kościele przy ul. Popiełuszki. Przejdzie ul. Łyżwiarską, Gimnastyczną, Żużlową, Kolarska.

W parafii Najświętszego Sakramentu na łódzkim Radogoszczu suma odpustowa z procesją zacznie się tradycyjnie o godzinie. 16:00.

- W tym roku uroczystość uświetni orkiestra dęta z Sędziejowic, a przewodniczyć będzie tradycyjnie bp Ireneusz Pękalski – czytamy na stronie parafii.

O której procesja w Łowiczu?

Jak zwykle wielu wiernych weźmie udział w procesji Bożego Ciała w Łowiczu.

- Główna Msza Św. po której wyruszy procesja będzie o godz. 10:30- napisano w ogłoszeniach łowickiej parafii. - Procesja pójdzie ulicami: Stary Rynek, 11 Listopada, Koński Targ, Tkaczew, 3 Maja i ponownie na Stary Rynek. Uroczystości Bożego Ciała będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Wojciech Osial, administrator apostolski diecezji łowickiej. Ołtarze na procesję Bożego Ciała przygotowują: OO Pijarzy, Cech Rzemiosł Różnych, mieszkańcy Zielkowic III – Koło Gospodyń Wiejskich z Zielkowic oraz parafia katedralna wraz ze Wspólnotą neokatechumenalną. Bardzo prosimy, aby poszczególne wioski zatroszczyły się o przygotowanie, a następnie udział w procesji wszystkich chorągwi. Zachęcamy, aby jak najwięcej osób przybyło w strojach ludowych, dając w ten sposób świadectwo wierności tradycji i prezentując piękno folkloru łowickiego.

Boże Ciało w Spycimierzu

Jedną z najbardziej znanych procesji Bożego Ciała jest ta odbywająca się w Spycimierzu koło Poddębic. Tam wierni wędrują po dywanach ułożonych z kwiatów. A tamtejsza procesja Bożego Ciała jest zapisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tego dnia do tej niewielkiej miejscowości w województwie łódzkim ściągają tłumy turystów.

Procesja po dywanach kwiatowych rozpocznie się po mszy św. po godzinie 17.00.

- Tego dnia w Spycimierzu zachowany będzie ruch dwukierunkowy – informuje parafia w Spycimierzu. - Wjazd jest możliwy od strony Uniejowa z ronda koło Apart Hotelu, od strony Turku w Zieleniu i od strony zbiornika Jeziorsko. Kierujemy się na wyznaczone miejsca parkingowe wskazane przez służby porządkowe. Parkowanie w pasie drogi lub innych niewyznaczonych miejscach grozi mandatem. Stoiska handlowe znajdują się w wyznaczony strefach. Serdecznie prosimy pielgrzymów i gości o zachowanie czystości na terenie całej miejscowości i korzystanie z koszy i toalet przygotowanych przez organizatorów.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki