MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Marek Marczak z Łodzi sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Biskup pomocniczy łódzki ma nową funkcję

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Biskup pomocniczy łódzki Marek Marczak został wybrany na sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. To duży zaszczyt, ale też... kłopot dla archidiecezji łódzkiej.

Biskup pomocniczy łódzki Marek Marczak nowym sekretarzem generalnym episkopatu

Biskup Marek Marczak został w poniedziałek (10 czerwca) wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru łódzkiego biskupa pomocniczego na to stanowisko dokonali biskupi w pierwszym dniu 398. Zebrania Plenarnego KEP. Bp Marczak został wybrany na pięcioletnią kadencję, którą może pełnić dwukrotnie. Zastąpił na tym stanowisku bp. Artura Mizińskiego, biskupa pomocniczego diecezji lubelskiej.

Jest to niewątpliwie wyróżnienie dla łódzkiego Kościoła i dostrzeżenie przez polski episkopat łódzkich biskupów. Nigdy w historii diecezji żaden z łódzkich biskupów nie był jeszcze sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski - podkreśla ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii.

Sekretarz generalny episkopatu to jedno z najbardziej znaczących stanowisk w polskim Kościele i jedno z ważniejszych politycznie. Z założenia ma kierować sekretariatem KEP i wspierać organizacyjnie władze KEP, ale może też być np. delegowany do kontaktów z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a państwem. Sekretarz generalny, razem z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym tworzy prezydium KEP. Stanowisko prezydium ma szczególne znaczenie, na przykład w ostatnich latach prezydium KEP wydawało oświadczenia w bieżących sprawach, np. popierając prawo do wolnej od handlu niedzieli.

Ale nominacja będzie dla łódzkiego Kościoła wyzwaniem. Praca sekretarza generalnego episkopatu jest głównie biurowa, techniczna i zajmująca sporo czasu. Bp Artur Miziński niemal przez cały tydzień przebywał w Warszawie, w swojej diecezji bywał głównie w weekendy. Można założyć, że z bp. Marczakiem będzie podobnie i nie będzie miał czasu na obowiązki w macierzystej diecezji. Jednocześnie drugi biskup pomocniczy - Ireneusz Pękalski za rok kończy 75 lat i przechodzi na emeryturę. To oznacza, że kardynał Grzegorz Ryś zostanie w diecezji praktycznie sam i będzie musiał poprosić papieża o nowego biskupa - albo nawet o dwóch.

Niewątpliwie dzisiejsza nominacja wiąże się z tym, że bp Marek Marczak będzie miał dużo obowiązków w Warszawie - przyznaje ks. Kłys.

Nominacja na sekretarza generalnego KEP to kolejne już stanowisko w karierze bp. Marka Marczaka. Stosunkowo młody, bo zaledwie 55-letni biskup urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Skończył łódzkie seminarium i w 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 2004 obronił doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Przez dwa lata był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, stąd w 2015 r. został mianowany biskupem pomocniczym łódzkim. Przez prawie rok - od lutego do listopada 2017 kierował archidiecezją łódzką jako jej administrator.

Zobacz jak wyglądały święcenia biskupie ks. Marka Marczaka, dzisiejszego sekretarza generalnego KEP:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki