9 z 23
Wojna nie ominęła lotniska...
fot. archiwum Dziennika Łódzkiego

Wojna nie ominęła lotniska

W pierwszych dniach dniach września 1939 roku na Lublinku stacjonowały dwie eskadry samolotów lotnictwa Armii „Łódź”. Kolejne dwie, a także dywizjon, ulokowano na polowym lotnisku Widzew – Zdżary koło Ksawerowa. Lotnisko Lublinek zostało zbombardowane. Zachowała się jednak duża część lotniskowej infrastruktury. Po wkroczeniu do Łodzi Niemcy zaraz zajęli Lublinek. Zaczęto tam gromadzić zniszczone polskie samoloty. Potem stąd startowały niemieckie maszyny, które we wrześniu 1939 roku rozrzucały ulotki nad broniącą się Warszawą. Przez całą wojnę lotnisko zajmowali Niemcy. Rozbudowali je, tworząc m.in. betonowy pas startowy. Przy jego rozbudowie pracowali radzieccy jeńcy wojenni z obozu przy ul. Odrzańskiej. Lotnisko zostało powiększone o 30 hektarów. Zmieniono kierunek startów i lądowań z północy i południa na kierunek wschód - zachód, tak jak przez większą część roku wieją tu wiatry. Utwardzono trawiastą płytę lotniska. Dzięki temu i betonowemu pasowi lądowały tu niemieckie transportowce i bombowce. Uciekający z Łodzi Niemcy zniszczyli w dużej części infrastrukturę lotniska. Ono samo przeszło w ręce wojsk radzieckich. Rosjanie odbudowują lotniczą bazą, kończą też budowę pasa lotniczego rozpoczętą przez Niemców.
CZYTAJ I OGLĄDAJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH

10 z 23
Zestrzelony samolot amerykański...
fot. archiwum Dziennika Łódzkiego

Zestrzelony samolot amerykański

- Już po wyzwoleniu Łodzi, w marcu 1945 roku Rosjanie zestrzelili amerykański samolot – opowiadał nam Kamil Nowicki. - Brał on udział m.in. w bombardowaniu Drezna i został uszkodzony. A Rosjanie podpisali umowę z Amerykanami na mocy której w razie konieczności ich samoloty mogły lądować w radzieckiej strefie. Amerykański samolot leciał od strony Zgierza, podobno dawała znać, m.in. wystrzeliwując zielone rakiety, że dzieje się coś złego. Mimo tego został zestrzelony przez Rosjan. Dwóch pilotów zginęło.
Rosjanie opuścili Lublinek w połowie 1945 roku. . Zaczyna tu stacjonować 1 Samodzielny Batalion Inżynieryjno-Lotniskowy pod dowództwem kpt. inż. Czibizowa, który został sformowany w Dęblinie. Jego zadaniem było odbudowywanie zniszczonych lotnisk. Z czasem uruchomiono komunikację lotniczą.
CZYTAJ I OGLĄDAJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH

11 z 23
Łódzkie lotnisko przetrwało wojnę...
fot. archiwum Dziennika Łódzkiego

Łódzkie lotnisko przetrwało wojnę

- Zniszczenia wojenne stolicy kraju spowodowały, iż pierwsze loty reaktywowanego PLL LOT na liniach krajowych rozpoczęto z łódzkiego Lublinka samolotami DC-3 i Li-2 - mówił nam zmarły w ubiegłym roku Karol Gawora, pilot i instruktor lotniczy. - Komunikacja lotnicza z Łodzią została uruchomiona w dniu 30.11.1945 roku przez otwarcie linii okrężnej Warszawa – Łódź –Kraków – Rzeszów – Lublin – Warszawa. W Łodzi w owym czasie – ze względu na zniszczoną Warszawę – znajdowało się wiele centralnych instytucji, w związku z czym połączenia lotnicze odgrywały bardzo ważną rolę. W kwietniu 1946 roku Łódź otrzymała drugie połączenie lotnicze dzięki uruchomieniu linii Warszawa – Łódź – Poznań – Katowice – Łódź – Warszawa. Linie te funkcjonowały do końca lipca, po czym ze względów paliwowo-technicznych regularna komunikacja została przerwana.
CZYTAJ I OGLĄDAJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH

12 z 23
A jednak lotnisko zlikiwdowano...
fot. archiwum Dziennika Łódzkiego

A jednak lotnisko zlikiwdowano

Komunikację lotniczą na Lublinku wznowiono we wrześniu 1946 roku. Otwarto wtedy linię Warszawa – Łódź – Gdańsk. Z Łodzi można było też polecieć do Wrocławia, Katowic i Poznania. Z czasem też do Krakowa.

- Likwidacja portu lotniczego w Łodzi nastąpiła w styczniu 1959 roku – mówił nam Karol Gawora. - Decyzja ta była podyktowana zmianą polityki względem krajowej komunikacji lotniczej, ale jak zwykle zapadła w stolicy kraju bez porozumienia z władzami wojewódzkimi.

Express Ilustrowany pisał, ze od 1 stycznia 1959 roku na Lublinku nie ląduje już żaden samolot pasażerski.
- Ministerstwo Komunikacji bez jakiegokolwiek porozumienia z gospodarzem terenu – Radą Narodową miasta Łodzi, wprowadza w życie swój plan likwidacji łódzkiego lotniska pasażerskiego, likwidacji wszystkich połączeń powietrznych Łodzi z większymi miastami kraju. - zauważali dziennikarze. - Czyżby niepopularność jednej tylko linii lotniczej, Łódź - Warszawa miała zadecydować o likwidacji lotniska w Łodzi? Łódź musi mieć lotnisko, musi mieć możność uzyskiwania błyskawicznych połączeń komunikacyjnych z krajem i zagranicą.
CZYTAJ I OGLĄDAJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Tłumy podczas drugiego Dnia Wspólnoty Kościoła Łódzkiego ZDJĘCIA

Tłumy podczas drugiego Dnia Wspólnoty Kościoła Łódzkiego ZDJĘCIA

Ogólnopolski Zlot Motocyklowy w Konopnicy już w lipcu. Mamy program. Co zaplanowano?

Ogólnopolski Zlot Motocyklowy w Konopnicy już w lipcu. Mamy program. Co zaplanowano?

Pierwsze takie szaliki Euro 2024 dla kibiców Widzewa

Pierwsze takie szaliki Euro 2024 dla kibiców Widzewa

Zobacz również

Horoskop dzienny na niedzielę. Sprawdź!

Horoskop dzienny na niedzielę. Sprawdź!

Znów zdenerwowali Blankę Lipińską. Co się wydarzyło? ZDJĘCIA

Znów zdenerwowali Blankę Lipińską. Co się wydarzyło? ZDJĘCIA