Ceny owoców 2022. Ile płacimy za kilogram malin lub jeżyn w końcówce sezonu? Smaki lata kończą się, na straganach widać już jabłka i gruszki

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Lada moment skończy się sezon na maliny, borówki i jeżyny, będzie można za to raczyć kubki smakowe jabłkami i gruszkami.
Lada moment skończy się sezon na maliny, borówki i jeżyny, będzie można za to raczyć kubki smakowe jabłkami i gruszkami. Krzysztof Kapica/Polska Press
Ile w tym roku płacimy za owoce? Jesień wkroczyła do nas na dobre, co widać na lokalnych straganach. Pojawił się wysyp jabłek i gruszek, dla owoców jagodowych są to ostatnie podrygi. Smakiem malin czy borówek możemy się cieszyć jeszcze przez kilka, kilkanaście dni. Podobnie brzoskwinie i aronia niedługo znikną z pola widzenia. Nieco dłużej pobędą z nami śliwki. Ile trzeba zapłacić za kilogram krajowych owoców?

Spis treści

Jak lato, to i owoce sezonowe. Choć importowane są dostępne w sklepach przez cały rok, wielu z nas czeka na krajowe z gruntu. Maliny prosto z krzaczka? Niepryskane truskawki? Śliwki zerwane z przydomowego drzewa? Brzmi smakowicie! Dla niektórych wakacyjnych dóbr, np. czereśni, wiśni i jagód sezon już się skończył, ale wciąż można dostać inne gatunki. To ostatni moment, by nacieszyć się aromatem krajowych owoców lata. Powoli wypierają je smaki jesieni — jabłka i gruszki.

Sezon na owoce letnie dobiega końca. Do kiedy maliny, jeżyny i borówki?

Choć boom na truskawki przypada w czerwcu i lipcu, niektóre odmiany można dostać jeszcze wczesną jesienią. Wielu twierdzi, że te owoce nie mają już tego samego smaku, jak wczesne, ale wciąż są warte kupna i konsumpcji. Polskie ogródki owocują malinami od wiosny aż do września. Jeśli pogoda pozwala, jeszcze na początku października na straganach da się znaleźć pojemniczki z owocami. W przypadku borówki amerykańskiej pełnia owocowania przypada na lipiec – wrzesień. Gdy jednak zakwita z opóźnieniem, często termin ostatecznych zbiorów przesuwa się o kilkanaście dni.

Od lipca do października mówimy o obfitych zbiorach śliwek. Najlepiej kupować je we wrześniu, gdy panuje wysyp typowo jesiennych odmian. Cały czas także trwa sezonowość brzoskwini, powoli kończy się możliwość zakupu jeżyn.

Po ile maliny, brzoskwinie i śliwki? Tyle płacimy za kilogram owoców sezonowych

W hurcie za maliny płaci się średnio 20 zł/kg, na Broniszach ceny wahają się od 18 do 22 złotych. Co ciekawe jesienne maliny cieszą się większym zainteresowaniem niż te zbierane w lipcu lub sierpniu. Spadła niestety podaż borówki, co odbija się na wyższych cenach. Na rynku Bronisze sięgają one nawet 20 zł/kg.

Na straganach, mimo końcówki sezonu owoców letnich, ceny nie są niskie. We Wrocławiu na jednym z targów opakowanie malin kosztuje 8,50 zł, jeżyn 5 zł, a za kilogram brzoskwiń trzeba zapłacić 7 zł. Handlarze za truskawkę liczą z kolei 11 zł/kg, za aronię 7 zł/kg, za śliwki średnio 4-5 zł/kg.

Czasem warto poszukać wrześniowych owoców prosto od rolnika. Prywatne oferty kuszą niższymi cenami niż te proponowane na bazarach. W Małopolsce kilogram jeżyn kosztuje 15 zł, malin średnio 15-20 zł, brzoskwiń 4 zł. Na Mazowszu da się upolować aronię po 3-4 zł/kg, a borówki za 15 zł/kg.

Przełom września i października wciąż daje szansę na skosztowanie krajowych winogron. Mówi się, że te zebrane z pierwszymi przymrozkami smakują lepiej, mają więcej cukru. Winnice mają ręce pełne pracy, bo nie tylko trwają zbiory, ale wielu turystów decyduje się na spacery po obiektach. Na straganach za jasne odmiany płaci się średnio 6-7 zł/kg, za ciemne, nadające się na wino lub soki, średnio 4-5 zł/kg.

Boom na jabłka i gruszki. Teraz te owoce mają swoje 5 minut

Wrzesień to czas, gdy jesienne owoce zaczynają wypierać te letnie. Producenci kuszą nas różnymi odmianami jabłek i gruszek. Średnio 4-5 zł płaci się na bazarach za gruszki konferencje, podobnie cenowo kształtują się jabłka. Chcemy kupić taniej? Warto poszukać prywatnych ofert sadowników. Często stawka za kilogram nie przekracza tam 3-3,5 zł.

O tym, jak obecnie wygląda rynek jabłek, przeczytasz tutaj: Sadownicy mają dość. Produkcja przestaje się opłacać, brakuje rąk do pracy. Ile kosztuje kilogram jabłek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Tristar

Tristar SNOWPOWER 195/55R16 87H

302,00 zł170,00 zł-44%
miejsce #2

Dębica

Dębica Frigo Hp2 205/55R16 91H

361,00 zł273,18 zł-24%
miejsce #3

Continental

Continental WinterContact TS 870 205/55 R16 91H

550,00 zł459,00 zł-17%
miejsce #4

Kormoran

KORMORAN SNOW 205/55R16 91H

296,00 zł256,00 zł-14%
miejsce #5

Bridgestone

Bridgestone Blizzak Lm005 235/55R17 103V

831,00 zł735,54 zł-11%
miejsce #6

Sava

Sava Eskimo S3+ 185/65R15 88T

296,00 zł273,23 zł-8%
Materiały promocyjne partnera

24 listopada to dzień buraka! - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie