MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co pić w upały? Ten napój najlepiej nawadnia i nie jest to woda. Wypróbuj też inne nawilżające cię „od środka” płyny

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Ciało człowieka w większości składa się z wody i jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Okazuje się jednak, że picie samej niegazowanej wody w czasie upałów może nie być wystarczające, aby nawodnić organizm. Ten napój zapobiega odwodnieniu i dłużej utrzymuje odpowiednie nawilżenie organizmu. Sięgaj po niego, a także po inne płyny niż woda w czasie gorących, letnich dni.

Spis treści

Czym jest nawodnienie organizmu?

Odpowiednie nawodnienie, szczególnie w czasie upałów lub uprawiania sportów, jest bardzo ważne dla zachowania równowagi w organizmie. Ciało człowieka składa się w większości z wody. Nawodnienie organizmu pozwala na utrzymaniu właściwej temperatury ciała, zapewnia odżywianie komórek i nawilżenie stawów, pomaga zapobiegać infekcjom, wspomaga pracę serca, nerek, jelit.

Woda to podstawa nawodnienia, ale organizm potrzebuje też innych składników, które pozwolą na utrzymanie prawidłowego nawodnienia dłużej.
Woda to podstawa nawodnienia, ale organizm potrzebuje też innych składników, które pozwolą na utrzymanie prawidłowego nawodnienia dłużej. marymarkevich/freepik.com

Jednak nawodnienie obejmuje nie tylko uzupełnianie płynów i utrzymanie ich równowagi, ale także ich zatrzymywanie w organizmie. Oznacza to, że ​​korzyści płynące z wypicia napoju nie zostaną szybko utracone z powodu oddawania moczu.

Pijemy sporadycznie, a wodę z organizmu tracimy cały czas. W gorące dni tracimy jej jeszcze więcej. Dlatego w czasie upałów należy pić jeszcze więcej płynów niż zwykle, czyli 3-4 litry na dobę.

Co pić w upały? Ten napój nawadnia lepiej niż woda

Według badania przeprowadzonego na szkockim Uniwersytecie St. Andrews, woda nie jest najbardziej nawadniającym napojem. W badaniu wzięło udział prawie 90 dorosłych zdrowych i odpowiednio nawodnionych osób. Naukowcy ze Szkocji obliczyli wskaźnik nawodnienia różnych napojów, biorąc pod uwagę ile wody dostarcza dany płyn i jak szybko jest on wydalany w postaci moczu. Każdy z uczestników wypił 1 litr wody lub innego napoju w ciągu pół godziny, a następnie sprawdzano ile moczu wydali w ciągu 4 godzin.

To badanie mówi nam wiele z tego, co już wiedzieliśmy: elektrolity – takie jak sód i potas – przyczyniają się do lepszego nawodnienia, podczas gdy kalorie zawarte w napojach powodują wolniejsze opróżnianie żołądka, a tym samym wolniejsze oddawanie moczu – powiedziała Melissa Majumdar, dyplomowana dietetyczka, specjalistka ds. trenerka i rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki, która nie była zaangażowana w badanie.

Wynik badania zaskakuje, ponieważ okazało się, że bardziej niż woda organizm nawadnia mleko. Dotyczyło to zarówno mleka odtłuszczonego, jak i pełnego. Jest to spowodowane tym, że zawiera cukier (laktoza), białko i tłuszcz, co pomaga spowolnić usuwanie płynów z żołądka i utrzymać nawodnienie przez dłuższy czas. Dodatkowo zawarty w nim sód zatrzymuje wodę w organizmie.

W gorące dni sięgaj po te napoje

Woda jest podstawą każdego napoju o działaniu nawilżającym. Sama również odpowiednio nawilża organizm, ale w czasie upałów, gdy tracimy jej bardzo dużo warto sięgać oprócz niej także po inne napoje. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że w czasie, gdy żar leje się z nieba nie mamy zbytniej ochoty na jedzenie, dlatego warto wybierać napoje, które oprócz wody dostarczą nam także wielu składników odżywczych i elektrolitów takie jak:

  • sok pomarańczowy – zawiera prawie 90 proc. wody oraz duże ilości potasu i węglowodanów, które utrzymują prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i dodają energii,

  • woda kokosowa – zawiera elektrolity takie jak sód, potas, magnez. Do tego ma skład podobny do płynów ustrojowych organizmu. Przy tym jest także niskokaloryczna, ma niewielką ilość tłuszczów i cholesterolu,

  • woda z cytryną – ten prosty do przygotowania napój urozmaica smak wody, a przy tym dostarcza wielu witamin w tym witaminę C. Jej smak orzeźwia i chłodzi. Dodatkowo możesz do niej dodać listki mięty, cukier lub miód, szczyptę soli i lód, aby uzyskać naturalny chłodzący izotonik,

  • herbata miętowa – przygotowana najlepiej ze świeżych gałązek i listków mięty zalanych gorącą wodą. Możesz ją pić na ciepło i na zimno. Oprócz nawilżenia także schłodzi, dzięki zawartości mentolu,

  • maślanka – podobnie jak mleko pozwala na dłużej zatrzymać wodę w organizmie, dostarcza także wapń oraz witaminy z grupy B, a przede wszystkim B2 i B12, które korzystnie wpływają na układ odpornościowy i nerwowy.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co pić w upały? Ten napój najlepiej nawadnia i nie jest to woda. Wypróbuj też inne nawilżające cię „od środka” płyny - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki