MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abyśmy nie padali jak muchy! Upały dają się we znaki, więc sprawdź co radzą specjaliści!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Łódzkie pogotowie ma więcej wezwań do łodzian, którzy nie piją tyle wody co powinni. Niektórzy czują się zagubieni, mają zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie, przyspieszoną akcję serca lub czują się osłabieni.

Gdy termometr za oknem pokazuje blisko 30 stopni ciepła należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, przyjmowaniu zalecanych przez lekarzy leków i przebywaniu, o ile to możliwe, w chłodniejszych pomieszczeniach. Najlepiej byłoby spędzić w ciągu dnia 2-3 godziny w klimatyzowanym pomieszczeniu, o czym mówią lekarze.
Wychodząc na zewnątrz musimy zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym kremem ochronnym z filtrem UV, ubrać się w przewiewne stroje uszyte z jasnych, naturalnych materiałów - przegrzewanie, szczególnie nadmierne nasłonecznienie też obniża naszą odporność i nie forsować się gdy nie jest to konieczne.

Lekarze zalecają aby w trakcie upałów stosować lekką dietę złożoną z dużej ilości warzyw i owoców, które razem z wodą dostarczą naszemu organizmowi odpowiednią ilość elektrolitów.
Zdaniem lekarzy największym grzechem jaki popełniamy w trakcie upałów jest picie zbyt małej ilości wody oraz przegrzewanie siebie i mieszkań.

Objawów odwodnianie może być wiele. Zasłabnięcie, omdlenie, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, zmiana rytmu serca, ale też uczucie splątania, zagubienie, osłabienie. Objawy są bardzo zróżnicowane i zależą od schorzeń na które cierpi pacjent.
Osoby starsze nie tylko bardzo szybko się odwadniają, ale też przyjmują duże ilości leków. Gdy piją zbyt mało, to stężenie leków w organizmie się zwiększa i szybciej pojawiają się objawy niepożądane.
Senior nie musi pić tylko wody. Może to być niedosładzany sok, kompot. Starajmy się osobom starszym wyznaczać cele, na przykład wypicie dwóch 1,5 litrowych butelek wody w ciągu dnia. Nie zmuszajmy ich do wypicia tej wody jednorazowo. Niech ją piją z małych butelek zaopatrzonych w dozownik, który pozwala pić wodę mniejszymi łykami i częściej.

Osoby starsze nie odczuwając pragnienia, więc nie piją. Niektórzy specjalnie ograniczają spożycie wody bojąc się, że po wypiciu dużej objętości płynów będą musiały częściej chodzić do łazienki, a tego chcą uniknąć, bo np. mają problemy z poruszaniem się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Abyśmy nie padali jak muchy! Upały dają się we znaki, więc sprawdź co radzą specjaliści! - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki