Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Michalczyk: Przesądy dają nam poczucie, że kontrolujemy sytuację [ROZMOWA]

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Z Czesławem Michalczykiem, znanym łódzkim psychologiem, biegłym sądowym, rozmawia Alicja Zboińska

Dziś piątek i to na dodatek trzynastego. Radzi Pan w związku z tym zachować szczególną ostrożność?
Trudno jest radzić coś komuś, kto i tak ma swoje przekonania. Jeśli ktoś wierzy, że trzynasty dzień miesiąca, a na dodatek piątek jest pechowy, to niech zachowa w tym czasie ostrożność. Gdyby zdecydował się w tym czasie postąpić inaczej i zdarzyłoby się coś złego, to byłby przekonany, że stało się to właśnie z tego powodu. Z przesądami nie należy walczyć, gdy nie są szkodliwe.

A kiedy są szkodliwe? Bywają w ogóle takie?
Gdy wskutek wiary w przesądy ktoś podejmuje niekorzystne decyzje, np. rezygnuje z udziału w istotnym wydarzeniu, traci szansę na rozwój kariery zawodowej lub nie wykorzystuje okazji w życiu osobistym. Część osób woli z czegoś zrezygnować, niż narazić się na niebezpieczeństwo. Ludzie jednak przeważnie sobie z tym radzą. Choć część ma poczucie, że gdyby nie dopełniła rytuału, to stałoby się coś złego. Z drugiej strony, nadmierna wiara w przesądy może doprowadzić do mechanizmu, jaki w psychologii określamy mianem samospełniającej się przepowiedni. Jeśli jesteśmy przekonani, że stanie się coś złego, to sami możemy sprowokować tego typu sytuację. Wystarczy widok czarnego kota lub przejście pod rozłożoną drabiną i nieszczęście gotowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Piątek 13-tego: Pechowa, czy też szczęśliwa trzynastka?

W XXI wieku ciągle boimy się czarnego kota?
Racjonalizm nie ma nic wspólnego z przesądami. Nawet osoby, które deklarują, że nie wierzą w przesądy, zadają sobie trud, by np. nie przejść pod rozłożoną drabiną. Na wszelki wypadek starają się zrobić coś, by tylko nie postąpić niezgodnie z przesądem.

Czyli nie należy z nimi walczyć?
Większość przesądów jest nieszkodliwa. Wiara w niektóre daje natomiast poczucie bezpieczeństwa. Panowanie nad tym, co zewnętrzne, pomaga kontrolować rzeczywistość. Wiemy skąd się biorą przesądy, ale to pozwala ludziom mieć poczucie, że jak postąpią w dany sposób, to mają kontrolę nad tym, co robią. Walka z przesądami jest więc nieskuteczna, pokazuje to zresztą porażka racjonalistów, którzy starali się je zwalczyć. Wiele przesądów przechodzi zresztą z pokolenia na pokolenie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przesądy zawsze nam towarzyszyły [ROZMOWA]

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 9 - 15 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki