Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Członkowie Logistycznego Koła Naukowego w Technikum nr 3 w Łodzi będą tłumaczyli zasady segregacji uczniom szkół podstawowych

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uczniowie-członkowie Logistycznego Koła Naukowego w Technikum nr 3 z jego opiekunem (po prawej) Mateuszem Anielakiem
Uczniowie-członkowie Logistycznego Koła Naukowego w Technikum nr 3 z jego opiekunem (po prawej) Mateuszem Anielakiem Logistyczne Koło Naukowe w Technikum nr 3
Uczniowie z Logistycznego Koła Naukowego, działającego w Technikum nr 3 w Łodzi, odwiedzą co najmniej 10 podstawówek w aglomeracji łódzkiej. Przekażą w nich wiedzę, jak prawidłowo segregować odpady.

Technik logistyk to jeden z najpopularniejszych kierunków nauczanych w „Trójce” – z siedzibą przy ul. Kilińskiego 159/163. W dodatku część młodzieży kształcącej się w tym zawodzie bierze udział w pracach prężenie działającego Logistycznego Koła Naukowego. To pierwsza taka organizacja na poziomie szkół średnich w Polsce – jak informują jej członkowie. 10 z nich przygotowuje się do przeprowadzenia prezentacji w podstawówkach z Łodzi i w ościennych miejscowościach. W ramach akcji „Zwolnieni z teorii”, po feriach, młodzież z Technikum nr 3 będzie pokazywać młodszym uczniom, jak prawidłowo segregować odpady. Zrobią to w ramach projektu „Plastikowe UNlove”.

– Odwiedzimy szkoły podstawowe z Łodzi oraz w Konstantynowie, Lutomiersku i Rąbieniu, ta lista nie jest jeszcze zamknięta – opowiada Mateusz Anielak, nauczyciel Technikum nr 3 oraz opiekun Logistycznego Koła Naukowego. Podczas bezpłatnych prelekcji jego członkowie w przystępny dla uczniów podstawówek sposób wytłumaczą treść obowiązujących przepisów związanych z gospodarką odpadami. Na przykładach wyjaśnią także, do jakiej puszki powinien trafić każdy z ich rodzajów.

Wśród tematów będą sposoby na minimalizowanie ilości odpadów w gospodarstwie domowym. A szczególnie rozkładającego się setki lat plastiku – stąd nazwa całego przedsięwzięcia.

Celem projektu „Plastikowe UNlove” jest wpływ na zwiększenie poziomu segregacji odpadów w Łodzi i ościennych miejscowościach.
Logistyczne Koło Naukowe prowadzi swoje prelekcje społecznie, zatem liczy na pomoc świadomych ekologicznie przedsiębiorstw, które wspomogą autorów projektu np. materiałami do przeprowadzania warsztatów. Członkowie koła dostali już wsparcie m.in. od firm: DS Smith (producent opakować z siedzibą w Kutnie), ABC Energia (łódzka firma z branży energii odnawianej), łódzkiego oddziału Decathlon (sieć marketów z odzieżą i akcesoriami sportowymi) oraz od restauracji Kardamon w Łodzi.

Na „Zwolnionych z teorii” aktywność Logistycznego Koła Naukowego wcale się nie kończy. Jego członkowie m.in. biorą udział w konkursach referatów organizowanych przez uczelnie ­– i wygrywają je jak w przypadku rywalizacji w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie oraz na Uniwersytecie Łódzkim (tu za konkurs odpowiadają też studenci-logistycy z koła Login UŁ).

Nie tylko logistycy

Technik logistyk to tylko jeden z fachów nauczanych w budynku przy ul. Kilińskiego 159/163. Ale prowadzony jest tam z dużym rozmachem. Przyszli logistycy z Technikum nr 3 np. regularnie spotykają się, dzięki wymianom młodzieży, z reprezentantami Kaufmännischen Schule 1 ze Stuttgartu.

Polsko-niemiecka przyjaźń logistyków

W nadchodzącej rekrutacji do pierwszych klas Technikum nr 3 zaoferuje kandydatom – kończącym właśnie gimnazja i podstawówki (czyli z tzw. podwójnego rocznika) – naukę także w innych zawodach. Obecnie „Trójka” prowadzi też klasy techników: gazownictwa, inżynierii sanitarnej, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz chłodnictwa i klimatyzacji.
Technikum nr 3 organizuje dni otwarte dla kandydatów – w siedzibie szkoły ­– 30 marca oraz 18 maja (w godz. 9.30-15).

Zwolnieni z teorii

„Zwolnieni z teorii” to ogólnopolska akcja przekonująca studentów i licealistów do tworzenia projektów społecznych. Dzięki niej młodzi ludzie uczą się pracy zespołowej, planowania budżetu czy harmonogramu. „Zwolnieni z teorii” to też rodzaj międzyszkolnej olimpiady. Jej kapituła złożona z osobistości biznesu, mediów i organizacji społecznych przyzna nagrody za rok szkolny 2018/2019.
W Łodzi w „Zwolnionych z teorii” zaangażowali się nie tylko uczniowie Technikum nr 3.

Wcześniej opisaliśmy projekt młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego. W jego gmachu pojawił się escape room, czyli pokój zagadek. W przypadku I LO dotyczyły one okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości przed ponad stu laty. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie wykraść kopię tajnego Traktatu Brzeskiego, który miał wpływ na warunki, w których odradzała się Polska. Pokój odwiedzali gimnazjaliści – ucząc się historii.

Czytaj więcej: I Liceum Ogólnokształcące w Łodzi z pokojem zagadek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki