MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy można wstawiać ocenę za egzamin próbny? CKE odradza, kurator zabrania, szkoły to lekceważą (przykłady). W środę początek próbnej matury

Maciej Kałach
Czy szkoły mogą wpisywać oceny z próbnej matury oraz z próbnego egzaminu ósmoklasisty do dziennika? Nie mogą – ale to robią. A przynajmniej przewidują to w swoich wewnętrznych przepisach, którym przyjrzeliśmy się w poniedziałek (1 marca).Zajrzeliśmy w ich treść, bo temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży przygotowującej się do marcowych prób, organizowanych w szkołach na arkuszach opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. >>> Przykłady podstawówek i liceów wstawiających oceny za próby w galerii ilustracji do tego artykułu >>>
Czy szkoły mogą wpisywać oceny z próbnej matury oraz z próbnego egzaminu ósmoklasisty do dziennika? Nie mogą – ale to robią. A przynajmniej przewidują to w swoich wewnętrznych przepisach, którym przyjrzeliśmy się w poniedziałek (1 marca).Zajrzeliśmy w ich treść, bo temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży przygotowującej się do marcowych prób, organizowanych w szkołach na arkuszach opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. >>> Przykłady podstawówek i liceów wstawiających oceny za próby w galerii ilustracji do tego artykułu >>>Piotr Krzyżanowski/ archiwum Polska Press
Czy szkoły mogą wpisywać oceny z próbnej matury oraz z próbnego egzaminu ósmoklasisty do dziennika? Nie mogą – ale to robią. A przynajmniej przewidują to w swoich wewnętrznych przepisach, którym przyjrzeliśmy się w poniedziałek (1 marca). Zajrzeliśmy w ich treść, bo temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży przygotowującej się do marcowych prób, organizowanych w szkołach na arkuszach opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przykłady podstawówek i liceów wstawiających oceny za próby w galerii ilustracji do tego artykułu.

Dni 3-16 marca to matura próbna – "państwowa" – bo organizowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Do podstawówek ze „zdalności” przejściowo wrócą również ósmoklasiści, by w terminie 17-19 marca stacjonarnie rozwiązywać próbne testy, także przygotowane przez CKE, przed sprawdzianem kończącym ich szkołę.

Próbna matura i egzamin ósmoklasisty: CKE i kurator przypominają, by nie przeliczać wyników na oceny do dziennika...

Rządowy komunikat, zapowiadający marcowe próby, zawiera informację, iż CKE "za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów".

Ponadto w minionym tygodniu Kuratorium Oświaty w Łodzi potwierdziło swoją opinię z zeszłego roku szkolnego, zgodnie z którą wyników z egzaminów próbnych nie można przeliczać na oceny, aby wpisywać je potem do dziennika lekcyjnego. Ta zasada dotyczy, i próby "państwowej", i tych organizowanych samodzielnie przez szkoły (czy we współpracy z prywatnymi wydawnictwami edukacyjnymi).

...Szkoły lekceważą kuratora. Zobacz przykłady

Jednak w wielu przypadkach zakaz kuratorium nie jest respektowany. W poniedziałek – na dwa dni przed rozpoczęciem próbnej matury CKE – przejrzeliśmy statuty szkół średnich oraz podstawowych, zamieszczone na ich oficjalnych witrynach internetowych. To z nich uczniowie i ich rodzice dowiadują się, jakie zasady oceniania panują w danej placówce. Opisywane przypadki to tylko efekt dość pobieżnych poszukiwań... Zobacz je w galerii ilustracji do tego artykułu.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki