Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyste Powietrze. Coraz więcej urzędów w województwie łódzkim przyjmuje wnioski o dopłaty do wymiany pieców

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Rządowy program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, które są głównym źródłem smogu
Rządowy program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, które są głównym źródłem smogu arch. Polska Press
Wieluń jest kolejnym miastem, w którym uruchomiono punkt informacyjny dla osób zainteresowanych programem Czyste Powietrze. W urzędach miast i gmin, z którymi WFOŚGiW w Łodzi zawarł porozumienia, można nie tylko zasięgnąć informacji, ale też złożyć wniosek o dotację.

Czyste Powietrze to flagowy program rządu nakierowany na poprawę jakości powietrza przez wymianę starych węglowych kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania. Mogą z niego korzystać właściciele domów jednorodzinnych. Do niedawna wnioski przyjmowały wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, teraz mogą to robić również urzędy miast i gmin. W woj. łódzkim samorządów, które dają taką możliwość mieszkańcom, jest już 26. Wykaz wszystkich znajduje się na stronie www.wfosigw.lodz.pl.

Do obsługi Czystego Powietrza oddelegował właśnie swoich pracowników burmistrz Wielunia. Na miejscu można nie tylko zasięgnąć porady i złożyć wniosek, ale też uzyskać pomoc w jego przygotowaniu, tak aby spełniał wymagania formalne. Miejscy urzędnicy są też zobli-gowani do weryfikacji już złożonych aplikacji, a po przyznaniu dotacji pomogą wypełnić wniosek o płatność.

- Punkt jest czynny w godzinach pracy urzędu codziennie. Jest to wymóg Funduszu - mówi Radosław Urbaniak, kierownik biura burmistrza Wielunia.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Program Czyste Powietrze oferuje wsparcie nie tylko do wymiany kotłów. Można też starać się o dotacje i pożyczki na termorenowacje budynków oraz instalacje fotowoltaiczne i solarne. Zainteresowanie programem jest bardzo duże.

- Staram się o dopłatę do instalacji gazowej. Nie sądziłam, że to tak długo trwa. Wysłałam wniosek do Łodzi w czerwcu i przez trzy miesiące nie było odzewu. W końcu sama do nich napisałam i uzyskałam odpowiedź, że na rozpatrzenie wniosku mają do 90 dni roboczych i mam cierpliwie czekać - mówi mieszkanka Wielunia.

Wśród 50 miast UE z najgorszym powietrzem aż sześć znajduje się w woj. łódzkim (Opoczno, Zduńska Wola, Radomsko, Tomaszów, Brzeziny i Piotrków) - czytamy w raporcie WHO za zeszły rok.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki