Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania w szpitalu im. WAM w Łodzi

Redakcja
W szpitalu im. WAM w Łodzi można bezpłatnie zrobić badanie kolonoskopowe. Pacjenci wciąż niechętnie do niego podchodzą, bo boją się bólu.

Rak jelita grubego jest najczęściej występującym nowotworem w naszym społeczeństwie. Kobiety chorują na niego niewiele rzadziej niż na raka piersi, a w przypadku mężczyzn wyprzedza go tylko rak płuc.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nowotworowi jelita grubego można zapobiec w ponad 90 procentach przypadków.

Jest to możliwe właśnie dzięki badaniu kolonoskopowemu, które wykrywa niepokojące zmiany. Aż 94 procent przypadków raka jelita grubego tworzy się z polipa. Jeszcze w trakcie badania, polegającego na obrazowaniu jelita „od środka”, można polipa bez problemu wykryć i usunąć.

Zachorowałam na raka. Nareszcie. Całe życie czekałam na diagnozę

Pacjenci mogą wykonać bezpłatną kolonoskopię w szpitalu im. WAM przy ul. Żeromskiego w Łodzi. Placówka przystąpiła do programu profilaktycznego wykrywania raka jelita grubego. Finansuje go Ministerstwo Zdrowia. Chętnych na badanie jednak wciąż jest niewielu. Pacjenci boją się dyskomfortu i bólu.

- Krąży stereotyp, że badanie jest bolesne. Wszystko jednak zależy od układu anatomicznego jelit. Nasz zespół stara się przeprowadzić badanie tak, by było bezbolesne, a pacjent może być nawet znieczulony. Jeżeli są zgłaszane bóle to nawet przerywamy badanie i umawiamy pacjenta na inny termin. Ponowne badanie przeprowadzamy w narkozie. Jeśli ktoś chce, podajemy leki przeciwbólowe - mówi dr Krzysztof Kujawski, kierownik pracowni endoskopii przewodu pokarmowego w szpitalu im. WAM w Łodzi.

Rak piersi to choroba, którą wiele kobiet nadal lekceważy
Nawet 30 procent badanych profilaktycznie pacjentów ma polipy. Jeśli polipy mają wielkość jednego centymetra i jest ich nie więcej niż dziesięć, lekarz usuwa je jeszcze w trakcie badania. Gdy zmiany są poważniejsze, pacjent jest od razu kierowany do szpitala na zabieg. Z badań profilaktycznych mogą skorzystać osoby w wieku od 50 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego i które nie miały kolonoskopii w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na badanie mogą zgłaszać się osoby w wieku od 40 do 65 lat, które objawów nie miały, ale u przynajmniej jednego z bliskich krewnych wystąpił rak jelita. Rejestracja telefoniczna: 42 639 35 68.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki