Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja dzieci i młodzieży – jaka pomoc na NFZ

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra
dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra
Depresja dzieci i młodzieży to problem na coraz większą skalę. Wg szacunków już nawet około 6 proc. populacji będzie się z nią zmagać. A depresja to coś więcej niż obniżony nastrój, chandra czy chwilowe zniechęcenie. To choroba, która destabilizuje, a niekiedy zupełnie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie – mówi dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu.

Depresja u dzieci ma poważny przebieg, co wynika z braku rozwinięcia umiejętności kontrolowania emocji, a tym samym łagodzenia swojego napięcia. Dzieci gorzej radzące sobie z emocjami często tłumią je, potęgując tym samym odczucia niepokoju i napięcia. A to, w połączeniu z lękiem, uniemożliwiają dziecku efektywne uczenie się i koncentrację na lekcjach, powodując trudności w sferze szkolnej. Dzieci bez pomocy dorosłych nie są w stanie nauczyć się poprawnego sposobu rozwiązywania problemów, pozostawione same sobie popełniają wiele błędów, co często prowadzi do poczucia odrzucenia i izolacji.

Obraz i sposób manifestowania się depresji jest zależny od wieku i nie ogranicza się do smutku czy płaczliwości. Najczęstsze objawy występujące u dzieci w wieku przedszkolnym to rozdrażnienie, męczliwość lub nadaktywność, częste poczucie smutku, dolegliwości bólowe: ból głowy, brzucha, mięśni, występujące bez wyraźnej medycznej przyczyny, zaburzenia snu , moczenie się, niepokój, lęk, nieprawidłowy wzrost i rozwój fizyczny. U dzieci w wieku szkolnym i młodzieży do ww. często dochodzą jeszcze: perfekcjonizm, uczucie znudzenia, zaburzenia nastroju, nadużywanie substancji psychoaktywnych, zachowania buntownicze, niskie poczucie własnej wartości, izolacja społeczna, poczucie beznadziejności, samookaleczanie, myśli samobójcze, zaburzenia koncentracji i pamięci, trudności szkolne, niepokój, pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe.

Leczenie zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży obejmuje: poradnictwo dla rodziców, psychoedukację, zarówno dziecka, jak i rodziny, interwencje środowiskowe, współpracę ze szkołą w związku z niepowodzeniami szkolnymi, terapię, a w niektórych przypadkach także farmakoterapię. W nowo otwartych Poradniach dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin WOLMED , które pracują w ramach NFZ, pomagamy dzieciom, u których rodzice zauważyli niepokojące objawy, bądź nagłe zmiany w ich zachowaniu. Po długim okresie nauki zdalnej i izolacji społecznej dzieciom oraz młodzieży ciężko odnaleźć się w środowisku rówieśniczym oraz poradzić sobie z niepowodzeniami związanymi z problemami w nauce, czy też brakiem akceptacji koleżanek i kolegów. Wiele dzieci wykazuje też objawy uzależnienia od ekranów, związane z zaburzeniami kontroli impulsów. Tego rodzaju problemami, dotyczącymi dzieci i młodzieży, zajmujemy się w naszych poradniach w woj. łódzkim. Numery tel. znajdują się na stronie www.wolmed.pl w zakładce „poradnie wolmed”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki